حمایت 90 درصد هزینه های دارویی بیماران خاص در دولت تدبیر و امید/كمبودهای دارویی از 350 قلم به 30 قلم رسید

تهران - ایرنا - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بطورمیانگین 90 درصد هزینه های دارویی بیماران خاص و صعب العلاج از سوی دولت، بودجه وزارت بهداشت در قالب طرح تحول سلامت و اعتبار بیمه ها (كه از سوی وزارت بهداشت در قالب یك تفاهم نامه در اختیار آنان قرار گرفته است) ، پرداخت می شود.

دكتر رسول دیناروند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: بیماران خاص بطورمیانگین 45 درصد هزینه ها را از جیب می پرداختند كه این میانگین امروز به حدود 10 درصد كاهش یافته است.
وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید طی سه سال و نیم گذشته در حوزه دارویی اقدامات مهم و خوبی انجام داده و برنامه ریزی هایی كه انجام داده نتایج ارزشمندی حاصل شده است.
وی افزود: دولت تدبیر و امید در گام نخست ، بحران دارویی را كنترل كرد؛ زمانی كه دولت یازدهم مسئولیت را برعهده گرفت، یكی از مشكلات اساسی مردم بحران دارویی بود.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در یك نظرسنجی ، 70 درصد مردم خواستار این بودند كه اولویت وزیر بهداشت ، برطرف كردن كمبودهای دارویی باشد. صدها نوع كمبود دارویی وجود داشت و در گزارش صد روزه رئیس جمهور، یكی از اولویت های دولت حل بحران كمبودهای دارویی عنوان شد. از آن روز تاكنون وضعیت دارویی كشور در شرایط باثباتی قرار دارد.
دیناروند افزود: 350 قلم كمبود دارویی طی دو سال اخیر دولت قبلی به كمتر از 30 قلم كمبود دارویی رسید كه این كمبودهای دارویی نیز قابل جایگزین بوده و به هیچوجه مشكل حادی ایجاد نمی كند.
به گفته وی، در نظرسنجی های معتبر بیشترین رضایتمندی در حوزه عملكردی دولت از وضعیت دارو بوده است چراكه كمبودهای دارویی در دولت تدبیر و امید به حداقل رسید و حمایت های مالی از بیماران خاص انجام گرفت.
وی در عین حال تصریح كرد: طبیعتا این آمار میانگین است و ممكن است برخی پزشكان، داروهای خارج از فهرست را تجویز كنند كه این داروها به راحتی تامین یا هزینه آنها حمایت نمی شود اما اگر داروهای بیماران طبق فهرست دارویی كشور باشد، این داروها به راحتی تامین خواهند شد.
دیناروند با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینكه بیمار بجز بیماری نباید دغدغه دیگری داشته باشد، گفت: در این دولت به این آرزوی رهبر معظم انقلاب دست یافتیم.

**كاهش 500 میلیون دلاری واردات دارو و حركت در جهت اقتصاد مقاومتی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: این دستاوردها همراه با حمایت از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان بود ؛ بحران دارویی با افزایش واردات دارو برطرف نشد بلكه میانگین واردات دارو نسبت به دولت قبلی 25 درصد كاهش یافت.
دیناروند افزود: واردات دارویی در سال های 94 و 95، 500 میلیون دلار كاهش یافت و نسبت به گذشته كمتر شد.
وی خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت از تولیدات داخلی دارو حمایت های خوبی انجام داد بطوریكه سهم تولید داخل دارو در سال 95، بالای 70 درصد بود درحالیكه این میزان در سال 91، حدود 60 درصد بود به آن معنا كه تولید داخلی دارو در دولت تدبیر و امید سهم بیشتری در بازار دارویی به خود اختصاص داد.

**ورود بیش از یكصد داروی داخلی جدید به بازار در دولت تدبیر و امید
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: طی سه سال و نیم گذشته ، سالانه تقریبا 30 قلم داروی جدید داخلی وارد بازار شد؛ طی سه سال اخیر بیش از یكصد قلم داروی جدید داخلی وارد بازار شده است.
دیناروند افزود: رضایتمندی و دسترسی مردم به دارو بیشتر شده است و علاوه بر آن ، كنترل قیمت دارویی را داشتیم ؛ قیمت ارزی داروهایی كه طی 3.5 سال گذشته وارد كشور شده است، نسبت به دولت قبلی كمتر بوده است و 300 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در واردات دارو داشتیم.

**كاهش 35 درصدی قیمت تجهیزات پزشكی در دولت یازدهم
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همین اتفاق در تجهیزات پزشكی نیز اتفاق افتاده است ؛ قیمت تجهیزات پزشكی نسبت به دوره قبل از اجرای طرح تحول سلامت بطورمیانگین 35 درصد كاهش داشته است.
دیناروند افزود: بطورمثال استنت قلبی قبل از اجرای طرح تحول سلامت ، چهار میلیون دلار بود درحالیكه اكنون گران ترین قیمت استنت قلبی ، یك و نیم میلیون تومان می باشد و قیمت آن دو سوم كاهش یافته است. مردم در قالب طرح تحول سلامت فقط 10 درصد هزینه معادل 150 هزار تومان آن را می پردازند و قیمت آن حدود دو هزار درصد كاهش یافت.
وی یادآور شد: در دولت یازدهم ، نه تنها قیمت ارزی تجهیزات و داروهای وارداتی كاهش یافته بلكه هزینه های پرداختی مردم در چهارچوب طرح تحول سلامت ، حمایت شده است.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه كننده : سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej