۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۱۱
کد خبر: 82527368
۰ نفر
ثبت 30 اختراع بین المللی محققان ایرانی

ساری-ایرنا- رئیس اداره ثبت اختراعات كشور تعداد اختراعات ثبت بین المللی ایران را بیش از 30 مورد عنوان كرد و گفت: در چند سال گذشته توجه به اقتصاد دانش بنیان در كشور ما نیز بیشتر شده و به زیرساخت های حقوقی، آی تی یا فناوری اطلاعات ان بیشتر پرداخته شده است.

به گزارش ایرنا مهرداد الیاسی روز شنبه در كارگاه آموزشی نحوه ثبت و ارزیابی اختراعات در دانشكده فنی امام محمد باقر (ع) ساری یكی از راه های گسترش ثبت اختراع را افزایش آگاهی بخشی عنوان كرد و افزود: در كشور ما آمار قابل قبولی از ثبت اختراع وجود ندارد و بسیاری از اختراعات به دلیل عدم یا نادرستی نحوه ثبت وارد بازار كار نشده اند.
به گفته وی كشورهایی كه اقتصاد خود را بر پایه دانش بنا نهاده اند دارای قدرت اقتصادی، سیاسی و توان چانه زنی قوی تری در عرصه تعاملات بین الملل هستند و در بسیاری از كشورهای دنیا از طریق تعداد اختراعات، میزان قدرت آن ها در عرصه های مختلف سنجیده می شود.
وی افزود: منابع انسانی بویژه اگر علم و عمل باهم باشند، در كشورها حرف اول را می زنند و بحث مالكیت فكری نیز سالهاست كه در دنیا مورد توجه قرار گرفته اما در كشور ما به دلیل پی نبردن به اهمیت آن و یا عدم گستردگی، خیلی به آن پرداخته نشده است.
رئیس اداره ثبت اختراعات كشور تاكید كرد: مالكیت معنوی، حقوقی است كه از طرف جامعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی به خاطر خلق آثار ادبی، معنوی، اختراعات و طرح ها ارائه می شود و دیگران را از حق استفاده از این مالكیت ممانعت می كند.
وی ضمن پیشنهاد به پارك های علم و فناوری در ایجاد یك شبكه مجازی برای تصحیح و اشتراك اطلاعات و شناسایی ظرفیت های استانی و منطقه، افزود: پارك های علم و فناوری پلی بین اداره ثبت اختراعات و دانشگاه ها شده و پای بسیاری از محققان را به عرصه ثبت اختراعات گشوده اند.
الیاسی در زمینه دزدی اختراع نیز خاطرنشان كرد: وقتی اظهارنامه ثبت اختراع فایل یا ثبت می شود، حقی برای مبتكر ایجاد می كند كه مانع از ورود دیگران به طرح شده و از زمان ثبت در سیستم مركز مالكیت معنوی، حمایت از طرح آغاز می شود.
رئیس اداره ثبت اختراعات كشور دزدی اختراع یا جابجایی مدارك را امری غیرممكن دانست و تصریح كرد: در سیستم الكتریكی امكان هیچگونه دستبردی نیست.
وی توسعه بخش خصوصی را به دلیل چابكی و برخورداری از عرصه فعالیت بیشتر، یكی از مهمترین مولفه های توسعه كشور عنوان كرد و گفت: بخش خصوصی در تمامی شاخه های مالكیت فكری ظرفیتی رو به جلو دارند پس باید به بحث نوآوری توجه كنند چراكه یك خلاقیت كوچك می تواند یك كمپانی را از رقبا جلو اندازد.
كارگاه آموزشی نحوه ثبت و ارزیابی اختراعات به مدت یك روز به منظور آموزش نحوه ثبت و ارزیابی روند ثبت اختراع، مدارك مورد نیاز، چگونگی نگارش و تدوین و تصحیح متون، هزینه‌های ثبت اختراع، تاریخچه، مصادیق و روش‌های جست و جوی اختراع در سطح ملی و بین‌المللی به شركت كنندگان در ساری برگزار شد.
خبرنگار: فاطمه رحمتی **انتشاردهنده: سید محسن حسن نیا
3009/1899