۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۵۶
کد خبر: 82527233
۰ نفر
اسنودن:آمریكا پشت حمله سایبری جهانی است

مسكو – ایرنا – ادوارد اسنودن پیمانكار پیشین آژانس امنیت ملی آمریكا گفت كه این آژانس پشت صحنه حمله سایبری جهانی قرار دارد كه تا كنون 74 كشور را مورد حمله قرار داده است.

به گزارش ایرنا، سامانه های رایانه ای كشورهای مختلف جهان ازجمله روسیه از روز جمعه هدف یك باج افزار قرار گرفته‌اند كه پس از آلوده كردن سیستم هدف، دسترسی به اطلاعات را محدود كرده و درخواست پرداخت پول می كند.
اسنودن امروز (شنبه) در یادداشت توییتری خود نوشت: آژانس امنیت ملی آمریكا در حمله سایبری كه دستگاههای رایانه در 74 كشور جهان را مورد حمله قرار داده، شركت داشته است.
وی با اشاره به مورد حمله قرار گرفتن بیمارستانی در انگلیس افزود: تصمیم آژانس امنیت ملی آمریكا برای حمله به رایانه هایی كه با برنامه پشتیبانی آمریكایی كار می كنند زندگی بیماران در بیمارستان ها را هم تهدید می كند.
وی افزود: آژانس امنیت ملی آمریكا به رغم هشدارها، ابزار خطرناكی را برای حمله سایبری ایجاد كرد است كه می تواند برنامه پشتیبانی رایانه های غربی را مورد حمله قرار دهد و اكنون هم شاهدیم این اقدام آژانس چه هزینه ای برای جهان دارد.
كارشناسان می گویند، ویروس یاد شده به ایمیل‌هایی با مضمون پیشنهادهای شغلی یا هشدار‌های دروغین امنیتی پیوست شده و به طور گسترده در فضای مجازی پخش شده است.
شركت امنیتی «آواست» اعلام كرد، تاكنون 57 هزار مورد قربانی این ویروس را در كشورهای مختلفی از جمله روسیه، اوكراین و تایوان شناسایی كرده است.
این حمله نخست كشورهای اروپایی را هدف قرار داد و شركت‌های معتبر ارائه دهنده سرویس‌های پست الكترونیك پیش از افزایش گستره آن موفق به شناسایی و مهار باج افزار شدند.
وزارت كشور روسیه نیز شامگاه جمعه اعلام كرد كه بخشی از دستگاه های رایانه این وزارت خانه هدف حملات ویروسی قرار گرفته است و اقدام های لازم برای دفغ و جلوگیری از تكرار آن انجام شده است.
اسنودن سال 2013 از محل كار خود در مركزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریكا در هاوایی به هنگ كنگ گریخت و هزاران مدرك طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این كشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد كه به رسوایی بزرگ برای واشنگتن منجر شد و خود نیز تحت پیگرد قرار گرفت.
وی پس از ابطال گذرنامه اش از سوی آمریكا به روسیه رفت و با كسب پناهندگی موقت در این كشور زندگی می كند.
اروپام391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا