سریلانكا با پهلو گیری زیردریایی چین در آب های این كشور مخالفت كرد

دهلی نو- ایرنا- مقامات وزارت دفاع سریلانكا روز جمعه با پهلوگیری یك فروند زیردریایی چینی در آب های این كشور مخالفت كردند.

به گزارش ایرنا،كارشناسان دفاعی هند ،سفر دو روزه نخست وزیر هند به سریلانكا برای شركت در مراسم جشن بودا را در تصمیم كلمبو برای مخالفت با پهلوگیری این زیردریایی موثر می دانند.
نخست وزیر هند روز گذشته برای سفری دو روزه و با هدف تعمق روابط دهلی نو- كلمبو و جلوگیری از نفوذ روزافزون چین درمنطقه به سریلانكا سفر كرد.
'رانیل ویكرم سینگ' نخست وزیر سریلانكا و چندین مقام ارشد دولتی این كشور با حضور در فرودگاه بین المللی كلمبو از نخست وزیر هند استقبال كردند.
سفر 'نارندرا مودی' به سریلانكا با توجه به تلاش های گسترده چین برای نفوذ در سریلانكا مهم ارزیابی شده است .
چینی ها در یك دهه گذشته در زمینه های زیرساختی سرمایه گذاری های عظیمی در سریلانكا كرده و تجهیزات نظامی فراوانی را در اختیار ارتش سریلانكا قرار داده است.
چین با سرمایه گذاری شش میلیون دلاری در سریلانكا قصد دارد 233 هكتار از دریا را خشك و به محل قابل سكونت تبدیل كند.
هند نگران مقاصد نظامی چین در منطقه است به طوری كه دهلی نو نسبت به پهلو گرفتن 2 زیر دریایی چینی در سال 2014 در سریلانكا به شدت اعتراض كرده بود.
در طول 2 سال گذشته، زیردریایی های جنگی چینی بارها در اقیانوس هند دیده شده اند .هرچند مقامات نظامی پكن مقابله با دزدان دریایی درخلیج عدن را از دلایل حضور این زیردریایی ها اعلام كرده اند ولی به گفته كارشناسان نظامی برای مقابله با قایق های كوچك دزدان دریایی، نیازی به اعزام زیردریایی هسته ای نیست.
سریلانكا كشوری جزیره ای در اقیانوس هند، از موقعیت راهبردی برخوردار است. این كشور بیش از دو دهه درگیر جنگ های داخلی با گروههای شورشی ببرهای تامیل بود كه برای استقلال مناطق شمالی و شمال شرقی سریلانكا كه تامیل نشین هستند با دولت این كشور جنگ كرد.
سریلانكا همواره تحت نفوذ هند به عنوان برادر بزرگتر كشورهای عضو انجمن همكاری منطقه جنوب آسیا سارك ( SAARC) قرار داشت اما رد درخواست دولت سریلانكا از سوی هند برای تحویل سلاح برای سركوب ببرهای تامیل به دلیل نگرانی از واكنش تامیلی های ایالت تامیل نادو، موجب گرایش دولت سریلانكا به سمت چین شد.
دهلی نو پس از گرایش سریلانكا به سوی چین، مجبور به عادی سازی روابط و توجه بیشتر به كلمبو شد.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

سرخط اخبار جهان