معاون سازمان بهزیستی: اعتبارات توانمندسازی معلولان افزایش می یابد

شیراز- ایرنا- معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور گفت: با رایزنی های انجام شده، اعتبارات مربوط به توانمندسازی و مناسب سازی محل زندگی معلولان در سال 96 افزایش می بابد.

به گزارش ایرنا حسین نحوی نژاد، چهارشنبه در دیدار با مسئولان تشكل های مردم نهاد معلولان فارس در شیراز، با اشاره به دسته بندی معلولان برای استفاده از خدمات بهزیستی در آینده نزدیك، اظهار داشت: به دلیل تعداد قابل توجه معلولان در كشور و محدودیت خدمات رسانی، لازم است ترتیبی اتخاذ شود تا معلولان با درجه معلولیت شدیدتر در اولویت بهره مند شدن از خدمات این سازمان قرار گیرند.
وی افزود: یكی از دغدغه های مهم سازمان بهزیستی همواره این بوده كه قوانین حمایتی مرتبط با معلولان از ضمانت اجرایی كافی برخوردار باشد.
نحوی نژاد بیان كرد: با تمهیدات انجام شده در لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان علاوه بر رفع نواقص قبلی، این قانون از ضمانت اجرایی لازم برخوردار خواهد شد.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور اظهار كرد: هم اكنون یكی از مشكلات این سازمان این است كه تمام امور معلولان در حوزه های مختلف كه بر عهده سایر وزارتخانه ها و دستگاه هاست به بهزیستی ارجاع می شود.
نحوی نژاد گفت: این سازمان نیز برای عمل به رسالت خود كه همانا رفع مشكلات مددجویان است، ناگزیر است كم كاری سایر دستگاه ها و نهادها را جبران كند.
این مقام مسئول افزود: با پررنگ تر كردن فعالیت شهرداری ها می توان بخش عمده ای از مشكلات بهزیستی را در كشور حل كرد.
نحوی نژاد ادامه داد: سازمان بهزیستی نیاز به مدیران روزمره ندارد بلكه باید مدیران متفكر و تحول ساز را جایگزین برخی از مدیران كرد تا بتوانیم از امكانات موجود بیشترین بهره را ببریم.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور گفت: این سازمان پیشگیری از معلولیت ها را صرفا در مشاوره و غربالگری نمی داند بلكه انجام اقدام های دیگری مانند جلوگیری از ایجاد زخم بستر در معلولان ضایعه نخاعی و همچنین توانبخشی سالمندان برای جلوگیری از تشدید معلولیت آنان را نیز جزیی از پیشگیری می داند.
مدیركل بهزیستی استان فارس هم در این نشست گفت:هم اكنون قریب به بیش از 70 تشكل غیردولتی در زمینه ارائه خدمات به معلولان در این استان مشغول فعالیت هستند.
مرتضی موسوی افزود: سازمان بهزیستی در زمینه اعتمادسازی و واگذاری امور به شركای خود بسیار موفق عمل كرده به گونه ای كه هم اكنون در حوزه های مختلف این سازمان دارای تشكل های بسیار قدرتمندی است.
7379 /6118
خبرنگار: سعید فانی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی