۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 82524065
۰ نفر
ارتباط پدر با نوزاد هوش كودك را زیاد می‌كند

تهران-ایرنا- نتایج یك مطالعه نشان می دهد پدرانی كه اوقاتی را با فرزندان خود در ماه های اول تولد آنها سپری می كنند، تاثیر مثبتی بر بهره هوشی كودك در سال های بعدی زندگی می گذارند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این مطالعه جدید كه توسط محققان كالج امپریال لندن، كالج كینگ در لندن و دانشگاه آكسفورد انجام شد، نشان داد: كودكانی كه در دوره نوزادی پدرانشان تعامل بیشتری با آنها داشتند و بیشتر با آنها بازی می كردند در قیاس با كودكانی كه پدرانشان با انها تعامل نداشتند، در دو سالگی عملكرد بهتری در تست های شناختی داشتند.
'پل رامچاندانی' استاد بخش پزشكی كالج امپریال در یك بیانیه خبری گفت: تعاملات میان پدر و كودك حتی از همان بدو تولد می تواند نویدبخش تكامل شناختی كودك در حدود دو سالگی او باشد و بر این اساس، احتمال زیادی برای تكامل بیشتر در دوره های بعدی زندگی فرزند وجود دارد.
محققان در این مطالعه داده های 128 پدر را كه شامل عواملی مانند درآمد و سن می شد، تجزیه و تحلیل كردند و ویدیوهایی از تعامل میان والدین با كودكانشان - بدون استفاده از اسباب بازی- را در سه ماهگی و سپس در دو سالگی در اوقاتی كه والدین برای كودكان كتاب می خواندند، ضبط كردند.
محققان رابطه مثبتی را میان میزات تعامل نوزادان با پدرانشان و امتیازاتی كه كودكان نوپا در آزمون های شناختی می گرفتند، یافتند.
بر اساس نتایج این مطالعه، كودكان پدرانی كه نگرش مثبت تری داشتند بدون توجه به جنسبت كودك، امتیازات بهتری در آزمون های شناختی كسب كردند.
این مطالعه نشان داد كه یك پدر حساس، آرام و بدون اضطراب به افزایش بهره هوشی كودك كمك می كند؛ و تعامل پدر با كودكش صرف نظر از درآمد خانواده موجب تقویت توانایی های كودك می شود.
به گفته كارشناسان، یافته های این مطالعه بر اهمیت تشویق پدران به تعامل مثبت تر با كودكانشان در دوران نوزادی آنها تاكید می كند.
این مطالعه در مجله Infant Mental Health منتشر شده است.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me