جزيره بي‌تربيت‌ها پرفروش‌ترين كتاب كانون پرورش فكري در نمايشگاه

تهران - ايرنا - «جزيره بي‌تربيت‌ها 5» شهرام شفيعي از پرفروش‌ترين كتاب‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در پنج روز اول سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران شد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگي ايرنا از اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل كانون پرورش فكري، اين كتاب طنز كه به تازگي منتشر شده، ادامه ماجراهاي «خانواده سلطنتي بي تربيت‌ها» است كه چهار شماره قبل آن در سال‌هاي گذشته از سوي كانون به چاپ رسيده است.
راوي جزيره‌ بي‌تربيت‌ها پسري نوجوان است كه ماجراهاي خود و خانواده‌اش در يك كاخ را تعريف مي‌كند. آن‌ها بازماندگان يك سلسله هستند و به عنوان مراقب و راهنما در كاخ باقي‌ مانده‌اند.
در اين دوره از نمايشگاه، كتاب‌هاي «قايم موشك (مجموعه 100 تايي‌ها)»، «راز خانه سه خواهرون» و «بچه‌ گروفالو» از توليدات كانون نيز در پنج روز اول با استقبال مخاطبان رو به رو شده و به ترتيب در رده پرفروش‌ترين‌هاي چاپ اول قرار گرفته است.
كتاب‌هاي «گروفالو»، «زيبا صدايم كن»، «برديا و ملكه سرزمين عاج»، «هستي»، «شاهزاده خانومي در مترو»، «راز باغ متروك» و «آرزوي سوم» نيز از جمله كتاب‌هاي تجديد چاپي كانون است كه به ترتيب در شمار پرفروش‌هاي اين دوره از نمايشگاه هستند.
«دست به دست»، «عروسك سارا»، «چوب چين»، «دومينو» و لوح فشرده «بارون مياد جرجر» به ترتيب سرگرمي‌هايي هستند كه در نمايشگاه كتاب تهران جزو پرفروش‌ترين محصولات كانون به شمار مي‌روند.

** نمايشنامه‌هاي كودك و نوجوان در يك قفسه
مجموعه‌اي از متن نمايشنامه‌هاي منتشر شده در سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در اختيار علاقه‌مندان به مطالعه و اجراي نمايشنامه براي كودكان و نوجوانان قرار گرفته است.
غرفه كانون پرورش فكري امسال قفسه ويژه‌اي را به ارايه حدود 18 نمايشنامه و كتاب ويژه تئاتر كودكان و نوجوانان اختصاص داده است تا خانواده‌ها، معلمان مدارس و مربيان كودكان و مخاطبان بتوانند به اين آثار دسترسي راحت‌تري داشته باشند.
افزايش تعداد اين آثار در حالي كه در سال‌هاي گذشته بسياري از دست‌اندركاران حوزه تئاتر كودك از كمبود منابع مناسب در اين زمينه گله‌مند بودند نويدبخش فعاليت بيشتر در زمينه نمايش كودك است.
در اين ميان اگرچه همچنان اين كمبود پابرجا است اما اين آثار كه در سال‌هاي مختلف منتشر شده است، مي‌تواند بخشي از نيازهاي مخاطبان اين هنر ارزشمند را تامين كند.
نمايشنامه‌هاي «زنگ اول تاريخ»، «جعبه‌ خيال» و «ما همان جمع پراكنده» نوشته فريده شيرژيان، «ت، مثل تئاتر» نوشته رضا فياضي، «آرش و كوهستان» محمدحسين ناصربخت، «اين عروسك مال كيه؟» داوود كيانيان، «نقل رستم و سهراب» نوشته عباس جهانگيريان، «پيرمرد و ببر» علي خاكبازان، «مجيد، هي و فرچه‌ها» حسين فدايي ‌حسين ،
«سفر به شهر اعداد» محمد قاسمي و «كوچ ستاره‌ها» هادي حوري از جمله نمايشنامه ‌هاي نوجوان است كه برخي از آن‌ها در سال‌هاي اخير از سوي كارگردان‌هاي نام‌آشنا روي صحنه رفته است.
كتاب «گفتارها و نوشتارهايي از تئاتر كودك و نوجوان» نيز مجموعه نشست‌ها و مقالات دومين همايش تخصصي درام كاربردي را در اختيار صاحب‌نظران قرار داده است.
در حوزه كودك عمده آثار منتشر شده حالت آهنگين، منظوم و همراه با بازي دارد و با تصويرگري‌هاي شاد و كودكانه‌اي همراه است.
«گرگم و گله مي‌برم» و «كفش توري، گل بلوري» نوشته افسانه شعبان‌نژاد، «نگين شكسته» زهره معماري‌نسب، «قوقولي قوقو» علي اكبر حليمي، «محاكمه گرگ بدجنس مهربان» و «زرد نخودي، سبز كشمشي» نجمه قاسم‌زاده عقياني از جمله اين آثار است.
كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان تا پايان روز 23 ارديبهشت در بخش‌ «كودك و نوجوان»، سالن B4، غرفه‌ 44 نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران واقع در «شهر آفتاب» آزادراه خليج فارس (اتوبان تهران- قم) روبه‌روي مرقد مطهر امام خميني(ره) همه روزه از ساعت 10 تا 20 پذيراي بازديدكنندگان است.
فراهنگ**1883**1027**دريافت كننده: مريم جلوداران**انتشار: جواد دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ