۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۵۶
کد خبر: 82524019
۰ نفر
نمايشگاه كتاب و ثبت خاطرات

تهران-ايرنا- حضور در نمايشگاه بين المللي كتاب، لحظات به ياد ماندني را براي هر بازديد كننده و البته مسئولان اجرايي و برگزار كنندگان پديد مي آورد.

«كتاب بزرگان را بخوانيد و جايزه بگيريد»، از آن دسته اتفاقات شيريني است كه در نمايشگاه امسال رونمايي شده و غرفه اي به همين نام براي پذيرايي علاقه مندان به كتاب راه اندازي شده و هر بازديد كننده با يك توقف كوتاه در اين مكان در برابر يك لحظه مطالعه مختصر، جايزه ادبي دريافت مي كند.

** كمك به كودكان بي پناه و بي سرپرست
چندين غرفه در نمايشگاه امسال به گروه هاي خودجوش براي جذب كمك هاي مردمي به كودكان بي سرپرست و بي سرپناه اختصاص يافته و علاقه مندان با احساس مسئوليت در قبال بچه هايي كه به كمك مردم نياز دارند، با پر كردن فرم هاي پذيرش دريافت كمك هاي نقدي، به اين عمل انسان دوستانه مبادرت مي ورزند.

** غرفه شعر سفيد
مسئول غرفه شعر سفيد در گفت وگو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: جوانان و نوجوانان با هر ذوق و سليقه اي مي توانند براي سرودن شعر سپيد ، چنانچه با ادبيات عاميانه آشنايي دارند، به سرودن اشعار سپيد كه برگرفته از مايه هاي دروني و ناخودآگاه آنان در جامعه است ، مبادرت ورزند و استعدادشان را در اين مسير محك بزنند.

** آشنايي بازديد كنندگان با نويسندگان بزرگ
دانشجوي رشته الهيات به خبرنگار ايرنا گفت: به قول ويليام شكسپير، كتاب بزرگترين اختراع بشر است. كتاب در زماني شرافتمند مي شود كه توسط ما انسانها مطالعه شود و به قول بزرگان ادبيات، آنرا بايد به درستي دستاورد بزرگ بشريت خواند.
خانم رضايي گفت: براي لذت بردن از كتاب بايد با آن زندگي كرد و نمايشگاه كتاب فرصتي ذي قيمت براي غرق شدن در درياي معلومات و شگفتي ها است.
غلامرضا هزاره از اهالي استان بوشهر نيز با خبرنگار ايرنا بيان كرد: با وجود اينترنت و دسترسي آسان به اطلاعات و اخبار اما ديده مي شود كتاب هيچگاه جايگاه خود را از دست نخواهد داد و به قول فرانتس كافكا، كتاب مانند تبري است كه يخ هاي درون انسان را مي شكند و عقل و شعور را شكوفا مي كند.

** غرفه هاي نشر آموزشي خنك و مملو از بازديده
علاقمندان جوان و به قولي بچه مدرسه اي ها با توجه به زمان بازبودن مدارس با هماهنگي اولياي مدارس و خانواده، با حضور در اين غرفه براي تهيه كتاب هاي آموزشي بطور جدي فعال هستند و تا جايي كه قدرت خريد و حمل كتاب را داشتند از راههاي دور و نزديك از اين فرصت پيش آمده بهره كافي و وافي را برده و اقلام مورد نياز خود را در اين فرصت اندك تهيه مي كنند.
حسين عبدلي از شهرستان اليگودرز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ، اظهار كرد: نمايشگاه كتاب با تمام سختي ها فرصت مناسبي براي حضور در اين رويداد فرهنگي است و همينطوركه از آخرين آثار منتشر شده آگاه مي شويد از تخفيف هاي اعلام شده از سوي ناشران مي توان بهره برد.

** سالن ناشران دانشگاهي گرم و بي رمق
سالن هاي چادري ناشران دانشگاهي چشم انتظار حضور علاقمندان براي بازديد بود و متصديان فروش در حال باد زدن خود بودند و وقتي خبرنگار ايرنا را ديدند از گرماي سالن لب به شكايت گشودند و اعتراض خود را در اين خصوص بيان كردند.
اميد عربشاهي گفت: هفت روز است كه در اين مكان با تمامي همكاران حضور داريم و زماني باران و توفان سالن هاي ما را درنورديد و اينك گرماي بيرون و كار نكردن دستگاههاي سرماساز حال خنك كردن سالن ها را ندارد و نمي دانيم به چه كسي شكايت كنيم ؟
غرفه داران نشر دانشگاهي ضمن تقدير از برگزار كنندگان نمايشگاه كتاب خواستار توجه مسئولين به مشكلات اوليه آنان براي ايام حضور آنان در نمايشگاه كتاب شدند و از طرفي ايجاد تسهيلات رفاهي براي بازديد كنندگان جهت حضور بيشتر آنان در اين مكان را خواستار شدند.

** غرفه ناشران كودك
بازديدكنندگان از نمايشگاه كتاب غرفه هاي نشريات كودكان از جنب و جوشي وصف ناپذير برخوردار است و مسوولين فروش اين غرفه از حضور خانوادها اظهار تعجب كردند.
يكي از فروشندگان انتشارات فني ايران (نردبان ) ويژه كودك و نوجوان به خبرنگار ايرنا گفت: امسال استقبال بي نظيري از نمايشگاه شده و از طرفي انتشار مطالب جديد از سوي ناشران و همچنين توليدات وسايل كمك آموزشي متنوع، عاملي براي حضور بيشترخانواده در سالن ناشران كودك شده است.
جلال محمدي با بيان اينكه اين غرفه تنها ناشري است كه براي كودك و نوجوان در زمينه محيط زيست فعاليت مي كند افزود: براي كودكان پيش دبستاني ، كتابهاي زيست محيطي ، جنگل ، بازيافت ، آلودگي هوا ، بازيافت منتشر مي شود.
وي گفت: بر همين اساس يك دوره مسابقه طراحي شده به نام سپيدار كه امسال سومين دوره آن برگزار مي شود و به آثار ادبي كه به محيط زيست مربوط مي شود ، از سوي ناشر جايزه تعلق خواهد گرفت.
محمدي افزود: در فراخوان از طريق سايت گروهاي سني كودك و نوجواني كه در زمينه محيط زيست شعر و داستان داشته باشند مي توانند آثار خود را براي انتشارات فني ايران ارسال و در اين مسابقه شركت كنند.

** غرفه كانون پرورش فكري كودك ، لبريز از كوچك و بزرگ
غرفه كانون پرورش فكري كودك و نوجوانان با توجه به توليدات منحصر به فرد آن به مانند هميشه در مناسبت هاي برپايي نمايشگاه كتاب پذيراي قشر وسيعي از خانواده ها و البته كودكان است و در اين دوره نيز با ارائه كتاب و وسايل كمك آموزشي متنوع حرفي براي گفتن داشت .
پروين اسماعيلي از مسئولين اين غرفه به خبرنگار ايرنا گفت: فروش كتاب و ديگر توليدات كانون در ايام برپايي نمايشگاه از تخفيف خوبي برخوردار است و از طرفي استقبال بي نظير مردم و حضور ناشران كودك در كنار مديريت كانون ، نشان از جايگاه و همچنين اهميت اين بخش در نمايشگاه كتاب را مي دهد.

** كتاب بخريد دوچرخه جايزه ببريد
در حالي كه خانواده ها با فرزندان خردسال خود در اين سالن مشغول ديد و بازديد كتاب هاي كودك و نوجوان بودند، يكي از غرفه داران با به نمايش درآوردن دوچرخه براي كودك و نوجوانان در دو سايز، با تشويق خانواده ها براي حضور در اين مكان براي خريد كتاب، ابزار و وسايل بازي كودك، بطور روزانه دو دستگاه دوچرخه از طريق قرعه كشي به بازديد كنندگان اهدا مي كند.

** غرفه آب و رنگ و نقاشي صورت كودكان
هيجان بچه ها براي نقاشي روي صورتشان در اين لحظات بسيار ديدني و تماشايي است و هنرمندان نقاش با نقش تصاوير حيوانات روي صورت بچه ها، لحظات شاد و شيريني را براي خانوادها در كنار فرزندانشان بوجود مي آوردند.

** هواي دلنشين عامل ازدحام در سالن ناشران كودك
در حالي كه غرفه هاي ناشران دانشگاهي و پزشكي از دماي بالا برخوردار است، هواي غرفه نشر كودك از تهويه خوبي برخوردار بهره مي برد و رضايت خانواده ها را به همراه دارد و غرفه داران از اين بابت از مسئولين تشكر مي كنند.

** حضور بچه هاي معلول در سالن ناشران كودك
به گزارش خبرنگار ايرنا، خانواده اي كه فرزند معلول داشت و به سختي خود را به نمايشگاه كتاب رسانده بودند، اظهار كرد: نمايشگاه به همه اقشار تعلق دارد و از مسئولين توقع داريم با توجه به حضور معلولين و افراد كم توان در اين مكانها امكانات تردد و خريد آسان براي اين قشر را فراهم كنند.
اقبال خسروي در خصوص تهيه اقلام مورد نياز در نمايشگاه هاي كتاب گفت: كتاب براي معلولان جسمي حركتي و يا ناشنوا و نابينا بطور خاص كمتر وجود دارد و از مسئولين بهزيستي و آموزش و پرورش و همچنين ناشران در اين زمينه تقاضا داريم در زمان برپايي نمايشگاه بطور جدي به اين موارد بيشتر توجه كنند.
خواب آلودگي و خستگي در چهره تك تك بچه ها نمايان بود و از طرفي حضور مجدد خانواده ها براي بازديد از نمايشگاه با توجه به سختي راه ، به نظر مي رسد مقدور نباشد از اين رو ، سعي و تلاش بيشتر حاظران تهيه اقلام مورد نياز فرزندان و ثبت خاطره اي خوش براي يكبار ديد و بازديد از نمايشگاه است.
سي امين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران تا 23 ارديبهشت ماه با شعار يك كتاب بيشتر بخوانيم از 10 صبح تا 20 براي بازديد علاقمندان باز است.
فراهنگ**1417**1027**خبرنگار: سيد مهدي حسيني**انتشار: جواد دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ