۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 82523944
۰ نفر
فرش ایرانی نماد تاریخ جاده ابریشم

پكن - ایرنا - در شرایطی كه چین قرار است بزودی میزبان همایش بزرگ بین المللی راه ابریشم باشد، یك فرش ایرانی در نمایشگاهی كه به همین منظور برگزار می شود، معرفی قدمت كهن این مسیر تاریخی را بر عهده خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، این فرش كه با نخ ابریشم بافته شده و دارای رنگی بسیار طبیعی است، به عنوان نمادی از پیوند تاریخی ایران با راه ابریشم و با خودنمایی در نمایشگاه، این هنر اصیل كشورمان را به نمایش می گذارد.
این نمایشگاه اواخر ماه جاری میلادی (12 تا 16 خرداد سالجاری) در شهر «شی نینگ» در استان «چینگ های» در شمال غرب چین برگزار می شود و این فرش قرار است در آن نمایشگاه در معرض دید همگان قرار گیرد.
برگزاری این نمایشگاه در شرایطی است كه روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه جاری میلادی (24 و 25 اردیبهشت ماه جاری) همایش بزرگ راه ابریشم با حضور سران برخی كشورها و دهها نفر از رئیسان سازمان های بین المللی و یكهزار و ۲۰۰ شركت كننده در پكن برگزار خواهد شد.
این فرش ایرانی كه «یك كمربند - یك جاده» (راه ابریشم دریایی و زمینی) نام دارد، دارای چهار و نیم متر طول و عرض است.
گزارش روز چهارشنبه روزنامه «مردم» ارگان حزب حاكم چین حاكی است كه فرش ایرانی را یك تیم كارشناسی و بافنده حرفه ای در مدت سه سال تكمیل كرده اند.
قرار است در زمان برگزاری نمایشگاه یك فیلم مستند نیز در باره این فرش و چگونگی بافت آن به زبان های انگلیسی و چینی پخش شود.
«حسین بردبار» از مسئولان باشگاهی كه فرش را تهیه كرده اند، به روزنامه مردم گفته است كه این فرش در واقع نماد راه ابریشم و نماینده مرتبط ساختن دو فرهنگ كهن ایران و چین است و نشان می دهد این سرزمین ها از دیرباز تا چه اندازه با یكدیگر قرابت فرهنگی و هنری داشته اند.
«مردم» می نویسد: این فرش در نگاه اول یك باغ بزرگ را با درختان و نقشه های رنگی بسیار زیبا نمایان می كند و در استان خراسان در شمال ایران بافته شده است كه مبدا راه ابریشم از ایران محسوب می شود.
گفتنی است نمایشگاهی كه قرار است فرش ایران در آن به نمایش گذاشته شود، چهاردهمین دوره آن محسوب می شود كه در فضایی در حدود 14 هزار مترمربع در شهر «شی نینگ» در استان «چینگ های» در شمال غرب چین برپا می شود.
براساس این گزارش، فرش های دیگری از كشورهای هند، نپال، تركیه، پاكستان، تركمنستان و چین نیز در آن مشاركت دارند اما فرش ایران به عنوان نماد جاده ابریشم و پیوند دهنده فرهنگ دو كشور ایران و چین در این خصوص در نظر گرفته شده است.
همچنین در این دوره از نمایشگاه بر اساس اعلام رسانه های چین، تجار و خریدارانی از 30 كشور از جمله كشورهای اروپا، كانادا، آمریكا، ژاپن، روسیه، برزیل، اندونزی و... از آن بازدید خواهند كرد.
فعالان فرش كشورمان نیز همه ساله با هدایت مركز ملی فرش ایران در این نمایشگاه حضوری شایسته دارند و توانسته اند در كشور چین پایگاهی مناسب پیدا كنند.
سال گذشته افزون بر حضور فرش ایران در نمایشگاه «شی نینگ» سمیناری نیز با محوریت جاده ابریشم و در معرفی فرش دستباف ایران در حاشیه نمایشگاه یاد شده برگزار شد.
گفتنی است؛ پاویون فرش دستباف ایران در سال 2016 ، با 13 غرفه در فضایی افزون بر 672 مترمربع برگزار شد اما امسال پاویون ایران با حضور 14 مشاركت كننده و در فضای 752 متر مربع خواهد بود كه نسبت به دوره قبل حضوری پررنگ تر است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان