۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 82523941
۰ نفر
دیدارهیات نمایندگان آمریكا با دالایی لاما

تهران- ایرنا-'نانسی پلوسی' رهبر اقلیت دموكرات ها در مجلس نمایندگان آمریكا در راس یك هیات هشت نفره با دالایی لاما رهبر معنوی جدایی طلبان تبت دیدار و گفت وگو كرد.

به گزارش ایرنا از هندوستان تایمز، هشت نفر از مجلس نمایندگان آمریكا پلوسی را در این دیدار همراهی می كردند، بر حمایت از مساله تبت تاكیدكردند.
منابع خبری گزارش دادند با توجه به اینكه دیدارروز سه شنبه هیات نمایندگان آمریكایی با رهبر بودائیان جدایی طلب تبت مورد توجه چین قرار دارد، احتمالا این موضوع دور جدیدی از تنش ها را میان پكن و واشنگتن ایجاد می كند.
قرار است این هیات آمریكایی در سفر دوروزه خود به هندوستان با مسئولان مختلف هندی دیدار و گفت وگو داشته باشند.
پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان، به عنوان یك مقام دولت آمریكا رسما بارها در موضوع تبت دخالت داشته است و آخرین بار در سال 2008پس از بروز ناآرامی ها در تبت، پیش از بازی های المپیك پكن به این منطقه سفر كرد.
مساله تبت و تلاش دالایی لاما رهبر تبعیدی بودائیان برای استقلال این منطقه در 50 سال اخیر برای چین نگران كننده بوده و بهانه برای مداخله غرب به خصوص آمریكا در این مسئله فراهم كرده است .
تبت سرزمین مقدس بودائیان مرتفع ترین شهر مسكونی جهان كه از آن به 'بام جهان' یاد می شود در جمهوری چین و در مرز هند واقع شده و پایتخت سنتی تبت شهر 'لهاسا' است كه اكنون مركز استان تبت چین محسوب می شود.
اداره امور این سرزمین كه تحت الحمایه چین بوده، از قرن هفدهم به بعد بر عهده رهبر مذهبی بودائیان تبت گذاشته شده است.
پس از سركوب قیام استقلال طلبانه مردم تبت در سال 1956 میلادی ، رهبران تبت به خارج از كشور فرار كردند.'دالایی لاما' پس از این سركوب حكومت در تبعید را در هند تشكیل داد.
دالایی لاما به همراه 140 هزار تبتی در خارج از تبت زندگی می كنند و بیش از 100 هزار نفر از آنها در هند حضور دارند.
**آساق** مریم شفیعی**انتشاردهنده: 1577** حسن حسین زاده

سرخط اخبار جهان