توصیه وزیر اطلاعات، پیش بینی مشاركت 70 درصدی، واكنش جبهه پیروان امام و رهبری به چهار درصد و 96 درصد، ظریف و تبلیغات كوته نظرانه سیاسی، سخنان نامزدها دستمایه جنگ روانی دشمن

استانها- ایرنا- با گذشت 12 روز از تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، وضوح هرچه بیشتر مواضع، برنامه ها و دیدگاههای نامزدها زمینه مناسبتری را برای به بوته نقد گذاشتن آن از سوی مخاطبان فراهم آورده است. امری كه ظرف 24 ساعت گذشته نمود بیشتری یافته است.

* وزیر اطلاعات و تبلیغات انتخاباتی
وزیر اطلاعات از نامزدهای انتخاباتی خواست بگونه ای عمل نكنند كه امنیت ملی و اخلاق آسیب ببیند بلكه باید وحدت و یكپارچگی ملی حفظ شود. حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی افزود: یكی از عوامل تامین امنیت حضور مردم در صحنه است و قدرت یك كشور بیش از هر چیز به حمایت مردم از فضای سیاسی آن كشور بستگی دارد. حضور مردم در انتخابات نماد اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و هرچه این حضور بیشتر باشد تاثیرگذاری آن هم بیشتر است. وی تاكید كرد: مطمئنم مردم فراخوان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در این انتخابات پاسخ خواهند داد و در صحنه حضور باشكوهی خواهند داشت. وزیر اطلاعات افزود: نامزدها بگونه ای عمل كنند كه نخست امنیت ملی آسیب نبیند، دوم وحدت ملی و یكپارچگی ملی حفظ شود و سوم اخلاق و ارزشهای جامعه آسیب نبیند.

* پرسشهای یك تشكل معدنی بخش خصوصی از نامزدها
كمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران به عنوان یك تشكل غیردولتی معدنكاران، مطالبات خود را در قالب هشت پرسش از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح كرد و ارایه پاسخهای شفاف در این زمینه را خواستار شد.

* مطهری: رقابتهای انتخاباتی این دوره باید آسیب شناسی شود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وعده افزایش چند برابری یارانه ها مصداق استفاده از وسیله نامقدس برای نیل به هدف مقدس است. علی مطهری در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس افزود: رقابتهای انتخاباتی این دوره باید آسیب شناسی شود. نامزدها برای رسیدن به هدف مقدس خدمت به مردم، از هر وسیله ای استفاده نكنند، قولهای غیرعملی ندهند، مردم را صرفا طلبكار نكنند. باید فرهنگ بدهكاری به اسلام و انقلاب احیا شود، مردم باید كار كنند و مالیات بپردازند نه این كه آخر هر ماه دستشان به روی دولت دراز باشد تا یارانه دریافت كند. یك نامزد مصلح و خیرخواه مردم باید بگوید من یارانه نقدی را قطع می كنم مگر برای از كارافتادگان، معلولان و مانند این مسائل، به تعبیر شهید مطهری مصلح واقعی كسی است كه با نقاط ضعف جامعه مبارزه كند و صلاح اجتماع را در نظر بگیرد هر چند از محبوبیت او كاسته شود. یارانه نقدی خلاف اقتصاد مقاومتی است و از همان ابتدا مجلس هشتم نباید زیر بار آن می رفت اما پس از تصویب قانون تثبیت قیمتها در مجلس هفتم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 84 چند سال قیمت حاملهای انرژی افزایش نیافت و این امر مستمسكی به دست دولت نهم شد كه علاقه شدیدی به توزیع پول در میان مردم داشت تا لایحه هدفمندی یارانه ها را به مجلس بیاورد. اگر قیمت حامل هایانرژی مانند گذشته هر سال چند درصد افزایش پیدا می كرد اساسا نیازی به داستان خانمان برانداز یارانه ها نبود.

* نشست فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس برای هماهنگی در انتخابات
سخنگوی فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: در این نشست اعضای فراكسیون بر حركت با برنامه اصولگرایان، هماهنگی و وحدت در انتخابات تاكید كردند. سیدحسین نقوی حسینی افزود: در این نشست در مورد انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراها، رقابت نامزدها، فعالیت ستادهای انتخاباتی نامزدها و سفرهای استانی نامزد به استانها بحث و بررسی انجام شد.

* ظریف: عزت ایرانیان را زیر سئوال نبریم
وزیر امورخارجه گفت: وقتی كشورهای منطقه اعلام می كنند بخاطر برجام نمی توانیم با ایران رقابت كنیم نباید در تبلیغات كوته نظرانه سیاسی خود برای برخی منافع كه چند روز بیشتر دوام نخواهد داشت، عزت مردم را زیر سئوال ببریم. محمدجواد ظریف در همایش جامعه جراحان ایران افزود: زمانی كه دنیا در برابر بزرگی مردم سرتعظیم فرود آورده و با عزت مردم ایران را خطاب قرار داده و رئیس جمهوری جدید آمریكا اعلام می كند كه ما در توافق هسته ای با ایران نتوانستیم به هیچیك از خواسته های خودمان برسیم و كشورهای منطقه اعلام می كنند بخاطر برجام نمی توانیم با ایران رقابت كنیم، نیاییم در تبلیغات كوته نظرانه سیاسی خود برای برخی منافعی كه چند روزی بیشتر دوام نخواهد داشت عزت مردم را زیر سئوال ببریم. امروز به رغم همه بدعهدیها، ایرادها و فشارها ایران و ایرانی سربلند است و هم در حوزه دانش پیشرفت ادامه دارد و هم معیشت مردم به سمت بهبودی است. بطور حتم فشارهایی كه در هشت سال بر معیشت مردم وارد شد در مدت یك سال و چهار ماه كه از پایان تحریمها می گذرد قابل جبران نیست. عزت و امید مردم را نشكنید و حیثیت آنان را زیرسئوال نبرید.

* واكنش سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری به چهار درصد و 96 درصد
سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: نامزدها به جای وعده های ماورایی برنامه عملیاتی بدهند. برخی از نامزدها از تقسیم جامعه به چهار درصد و 96 درصد به عنوان حربه انتخاباتی استفاده می كنند. سیدكمال الدین سجادی افزود: تا آمارگیری دقیق انجام نشود هیچكس نمی تواند صحت و سقم تقسیم بندی جامعه به 96 درصد و و چهار درصد را تایید كند.

* سخنان برخی نامزدها دستمایه جنگ روانی دشمن قرار می گیرد
استاندار خراسان رضوی گفت: دشمن تلاش می كند دولت را در حل مشكلات ناتوان نشان دهد كه متاسفانه حرفهای برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در این زمینه دستمایه هجمه و جنگ روانی دشمن قرار می گیرد. علیرضا رشیدیان افزود: باید میان‌ انتقاد و تخریب تفاوت قائل شویم تا خدای ناكرده برای رسانه های معاند خوراك تهیه نكنیم. به هر حال انتخابات خواهد گذشت و یكی از این 6 نامزد با رای مردم انتخاب خواهند شد. باید مراقب باشیم كه در عرصه رقابت های تبلیغات انتخاباتی وارد تخریب نشویم.

* نامزدهای انتخابات سلامت روان مردم را تخریب نكنند
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور با اشاره به برخی وعده‌های غیرواقعی نامزدهای انتخاباتی گفت: نامزدها سلامت روان مردم را تخریب نكنند. عباسعلی الهیاری مشاركت مردم را برای توسعه سیاسی و اقتصادی امری ضروری ذكر و بیان كرد: با ارائه شعار و وعده های انتخاباتی نادرست كه تنها به منظور كسب رای است به اعتماد مردم خدشه وارد می شود. وی به نمونه ای از وعده ها اشاره و بیان كرد: هم اكنون مردم تحت تأثیر مسائل و مشكلات معیشتی و اقتصادی هستند و نباید از این موضوع به عنوان حربه تبلیغاتی بهره گرفت زیرا تبلیغات وعده های دورغین سبب افزایش حجم آسیبهای روانی و استرس در جامعه می‌شود. این مساله عوارض زیادی را به همراه دارد و نارضایتی مردم را سبب می‌شود. از طرفی باور عمومی را خدشه‌دار می كند و در آینده مشكل‌ ساز می‌شود.

* جمنا پس از مناظره سوم به نامزد واحد می رسد
سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) گفت كه پس از مناظره سوم و كسب نظرسنجی از مراكز معتبر اگر به این نتیجه برسیم كه یكی از نمزداهای مورد نظر جبهه دارای آرای بالای 50 درصد است حتما به نامزد واحد خواهیم رسید. مرضیه وحید دستجردی در اجتماع بانوان انقلابی و گردهمایی آینده روشن در كرج، افزود: در صورتی كه طبق نظرسنجیها نامزدهای مورد نظر جمنا دارای آرای بالا باشند و مشخص شود كه این دو با اقبال عمومی مواجه هستند هر دو در انتخابات شركت می كنند تا انتخابات به دور دوم برسد. هدف ما گفتن نه به وضعیت موجود و دولت فعلی است.

* نامه رئیس مركز پژوهشهای مجلس
رئیس مركز پژوهشهای مجلس طی نامه‌ای به محمدباقر قالیباف یكی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از اظهارنظر درخصوص افزایش مبلغ یارانه نقدی، نوشت: اگر یارانه نقدی فقط بخواهد دو برابر شود و منابع آن از محل افزایش قیمت بنزین تامین شود نرخ این فرآورده به حدود لیتری 3000 تومان افزایش خواهد یافت.
جلالی با اشاره به حمایتهای خود از قالیباف، وی را شخصیتی دلسوز و انقلابی با سوابق درخشان در دوران دفاع مقدس و خدمتگزار به مردم توصیف كرد و پس از تشریح سناریوهای مختلف پیرامون موضوع یارانه ها، خطاب به قالیباف نوشت: جنابعالی یكی از سرمایه‌های كشور هستید. در چند ماه اخیر به عنوان یك برادر كوچكتر و دلسوز مشاوره‌های زیادی را برای عدم حضورتان در انتخابات با زبانی صریح و مشفقانه ارائه كردم و همواره نیز شما عرایض مرا تصدیق نموده‌اید. حال كه در انتخابات شركت كرده‌اید امیدوارم مشی‌تان را بر هجمه و مقابله با دوستان مشفق خود قرار ندهید و چهره خویش در دوران دفاع مقدس و كارنامه مدیریتهای مختلف خود را همچنان محفوظ دارید و اخلاق الهی و اسلامی را محور رقابتهای انتخاباتی قرار دهید.

* پیشنهاد نوبخت به نامزدهای انتخابات
سخنگوی دولت پیشنهاد كرد: نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری قبل از حضور در مناظره سوم همانند رئیس جمهوری و معاون اول رئیس جمهوری اموال خود را به دستگاه قضایی اعلام كنند. محمدباقر نوبخت در نشست خبری افزود: بنده و تمام اعضای هیات وزیران در اوایل دولت یازدهم هر چه اموال و دارایی داشتیم نوشتیم و به دستگاه قضایی اعلام كردیم، بنابراین هیچ چیز در كشور قابل كتمان نیست. اگر این موضوع خلاف است از سخنگوی دستگاه قضا می خواهم كه آن را تكذیب كند.

* پخش سری دوم مستندهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از امشب
دومین سری مستندهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از امشب پخش می شود. صدا و سیما اعلام كرد شبكه اول سیما از امشب ساعت 22 مستند تبلیغاتی حسن روحانی را برای مخاطبانش پخش می كند. شبكه دو سیما نیز در بخش گفت وگوی ویژه خبری ساعت 45 : 22 میزبان سید مصطفی هاشمی طبا است. شبكه چهار سیما در نخستین برنامه انتخاباتی خود با حضور نامزدها، نشست پرسش و پاسخ سه كارشناس با محمدباقر قالیباف را روی آنتن می برد. شبكه جام جم نیز در دو بخش ساعت 30 بامداد پاسخ اسحاق جهانگیری به ایرانیان مقیم خارج و در ساعت 30 : 1 بامداد مستند دوم تبلیغاتی حسن روحانی را برای مخاطبان خود پخش می كند. رادیو ایران در ساعت 45 : 22 گفت و گوی ویژه خبری با سید مصطفی هاشمی طبا را مستقیم به سمع مخاطبان می رساند و رادیو ورزش در ساعت 9 صبح مصاحبه تبلیغاتی حسن روحانی و در ساعت 16 مصاحبه تبلیغاتی سید مصطفی آقا میرسلیم را پخش می كند. رادیو معارف نیز ساعت 18 میزبان سید ابراهیم رئیسی است.

* فیلتر سایت كارانه با اجماع اكثریت
معاون قضایی دادستان كل كشور در امور فضای مجازی درباره فیلترسایت 'كارانه' مربوط به یكی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: فیلتر این سایت با اجماع اكثریت اعضا كارگروه انجام شده است. دادستانی كل كشوربه نقل از عبدالصمد خرم آبادی گزارش داد: ستاد انتخاباتی دكتر روحانی 15 اردیبهشت ماه در نامه‌ای بطور كتبی از فعالیت سایت كارانه شكایت و تقاضای برخورد نهادهای امنیتی و كمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری را با این سایت كرد. این درخواست برای اقدام لازم به دادستانی كل كشور ارسال و در نشست كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بررسی شد. معاون دادستان كل كشور ادامه داد: براساس تصمیم اكثریت اعضای حاضر درجلسه بر خط، دستور فیلتر ومسدودسازی این سایت صادر شده است.

* وزیر كشور مسئولیتی در فیلتر ندارد
مركز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت كشور اعلام كرد: وزیر كشور مسئولیتی در خصوص فیلتر صفحات در فضای مجازی ندارد. در پی انتشار اظهارات منتسب به معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی در خصوص اعلام روند فیلتر سایت موسوم به كارانه و با توجه به اینكه در فرازی از خبر منتشر شده به نقل از آقای خرم آبادی سعی شده بین تكلیف قانونی این كارگروه و موافقت وزیر كشور ارتباطی برقرار شود، به اطلاع مردم عزیز و عموم مخاطبان می رساند وزیر كشور هیچ نوع عضویتی در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی ندارد و اصولا در خصوص اقدامات این كارگروه، مسئولیت سلبی یا ایجابی متوجه وزیر كشور نیست.

* پیام تلگرامی آخوندی به یك نامزد
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی درگروه تلگرامی خود خطاب به قالیباف نوشت: شما با دریافت سالانه هزاران میلیارد تومان ازبودجه عمومی و میلیاردها تومان عوارض از شهروندان و فروش ظرفیتهای زیستی این نسل و نسلهای بعدی مردم شهر تهران پس از 12 سال حاكمیت برسر آنان شهری ساختید كه به قول دوست خودتان آقای چمران مردم آن دچار خفقان هستند و هر روز شاهد سكته‌های قلبی و مغزی مردم هستیم.

* شهرداری از بزرگترین بدهكاران نظام بانكی است
رئیس كل بانك مركزی در پاسخ به پرسشی درباره نقش و تاثیر شهرداری تهران در بانك شهر و اظهارات قالیباف نامزد انتخابات درباره نظام بانكی گفت: از ایشان انتظار می رفت از همكاری بانكها در تامین مالی تشكر می كرد. ولی الله سیف در نشست خبری افزود: كل بدهی شهرداری تهران به بانكها بین 50 تا 60 هزار میلیارد ریال(پنج تا 6 هزار میلیارد تومان) است و اگر نظام بانكی در تامین مالی خارجی كمك نمی كرد پروژه های عمرانی در تهران اجرا نمی شد. در بانك شهر برخی اصول رعایت نشده است. این بانك كارهایی را انجام می دهد كه شهرداری می خواهد. اینكه گفته اند چهار درصد مردم فقط تسهیلات گرفته اند حرف درستی نیست و بیشتر تبلیغات انتخاباتی است زیرا یكی از بزرگترین بدهكاران نظام بانك مركزی خود شهرداری است.

* مناظره مسئولان ستادهای انتخاباتی استانی
جلسه مناظره روسای ستادهای استانی تبلیغات انتخاباتی دكتر حسن روحانی و سید ابراهیم رئیسی در اهواز برگزار شد.
رئیس ستاد انتخاباتی حجت الاسلام رئیسی در استان خوزستان در این مناظره گفت: دولت فعلی می توانست بهتر از این عمل كند و فعالیت بهتری را در خوزستان داشته باشد. سید كریم حسینی انتقال آب از خوزستان، معضل گرد و غبار و نیز رتبه 30 درصدی بیكاری در خوزستان را از مشكلات برجای مانده در این استان ذكر و بیان كرد: انتصابات در روزهای نزدیك به انتخابات هم كار نامناسبی است. انتصابات برخی فرمانداران و شهردارهای جدید در روزهای منتهی به انتخابات در استان انجام گرفت و هنوز بسیاری از فرمانداران حكم سرپرستی را دارند. وی گفت: در بحث انتخابات ریاست جمهوری ستاد آقای رئیسی فعالیت گسترده ای دارد و مطالبات استان در 10 بند به وی منتقل شده است.
در ادامه این مناظره رییس ستاد دكتر روحانی در خوزستان نیز گفت: رقبای آقای روحانی خصوصا رئیسی باید نظرشان را در مورد دولت آینده خودشان شفاف بیان كنند و بگویند چگونه می خواهند دولت را در آینده بگردانند. بطور مثال آقای رئیسی مسولیت تولیت آستان قدس رضوی هستند وقتی آقای علم الهدی اعلام كردند كه برنامه های نشاط نباید باشد و جلوی خیلی از برنامه ها را گرفتند انتظاری كه داشتیم این بود كه در همان زمان اعلام موضع كنند كه موافق هستند یا مخالف هستند، سكوت معمولا علامت رضایت است. كهرام افزود: آقای رئیسی یك اصولگرا است بنابراین باید نسبت به مواضع دولت اصولگرای احمدی نژاد اعلام كند و بگوید عملكردش خوب بوده یا بد؟
وی ادامه داد: دولت مورد نظر آقای رئیسی دولتی است كه هنوز مشق نوشته ای ندارد در حالی كه جریان اصولگرایی مشق نوشته دارد و هشت سال حكومت كرد و نشان داده چگونه حكومتداری می كند. رئیسی به صورت شفاف بگوید آیا می خواهند همان كارهای احمدی نژاد را انجام دهند یا نه؟

* پیش بینی مشاركت 70 درصدی
مدیركل سیاسی وزارت كشور گفت: تخریب و اتهام زنی نامزدها باعث بدبینی مردم به نظام و كاهش مشاركت در انتخابات می شود. محمدامین رضازاده در نشست با احزاب و فعالان سیاسی خوزستان افزود: پیش بینی می شود در این دوره از انتخابات 70 درصد مردم (حدود 40 میلیون نفر) مشاركت كنند. وی میانگین مشاركت مردم در 34 انتخابات گذشته پس از انقلاب را 67.7 درصد اعلام و بیان كرد: متوسط مشاركت مردم كشور در دوره های گذشته انتخابات ریاست جمهوری 66.7 درصد، انتخابات مجلس 60.5 درصد، انتخابات مجلس خبرگان 56.7 درصد، انتخابات شورای شهر 60.46 درصد، سه دوره همه پرسی و بازنگری قانون 60 درصد و همه پرسی تغییر رژیم 98.2 درصد بوده است. مشاركت در ایران در مقایسه با بسیاری از كشورها قابل دفاع است و ما اساسا دغدغه و نگرانی از بابت مشاركت كم مردم را نداریم.

* 56 میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن
رئیس ستاد انتخابات كشور تعداد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات 29 اردیبهشت جاری را 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر اعلام كرد كه یك میلیون و 350 هزار و 294 نفر آنها رای اولی هستند. علی اصغر احمدی افزود: بر اساس قانون همه كسانی كه متولد 29 اردیبهشت 1378 و قبل از آن هستند می توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی در انتخابات 29 اردیبهشت ماه شركت كنند.

** فعالیت نامزدها و ستادهای تبلیغات
* در چارچوب فعالیتهای تبلیغاتی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ستاد تبلیغاتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بندرانزلی و ستاد اقوام و عشایر حامیان وی در استان فارس در شیراز آغاز بكار كردند.

* رئیسی: با مدیریت ناكارآمد نمی توان قفل زندگی مردم را باز كرد
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سفر به اهواز و در جمع هوادارانش در مصلای مهدیه امام خمینی(ره) این شهر گفت: با مدیریت ناكارآمد نمی توان قفل زندگی مردم را باز كرد و فضای كسب و كار را در كشور رونق داد. در مدت چهار سال به دلیل مدیریت ناركارآمد كارخانه ها و كارگاههای تولیدی یكی پس از دیگری تعطیل شدند. اشتباه است گمان كنیم به علت عدم تامین منابع مالی كارگاههای تولیدی ما به تعطیلی كشیده شد بلكه مدیریت ناتوان و ناكارآمد این مشكلات را به وجود آورده است. با شرایط فعلی و سیاسی كشور امكان رفع فقر، غلبه بر بیكاری، رفع تبعیض و فساد اداری وجود ندارد. ایجاد ارزش افزوده برای محصولات و جلوگیری از خام فروشی راهكاری مناسب برای اشتغال جوانان و امری شدنی است. این نامزد ریاست جمهوری از اصلاح نظام بانكی، مالیاتی و بازرگانی به عنوان برنامه های خود برای حمایت از تولید و اشتغال یاد كرد و افزود: فرار مالیاتی با اصلاح نظام مالیاتی قابل حل است. رئیسی همچنین ادعای كسانی كه می گویند ما سایه جنگ را از سر كشور برطرف كردیم نادرست توصیف و بیان كرد: این شما ملت بودید كه سایه جنگ را برطرف كردید. خوزستان با این همه ذخایر عظیم نفت و گاز و كشاورزی نباید بیكار داشته باشد. برخی مدعی هستند اگر ما بودیم این مشكلات پیش نمی آمد. حال سئوال این است چرا شما كه چهار سال فرصت داشتید كاری از پیش نبردید؟ برخی آقایان می گویند نمی شود مشكل مسكن را به راحتی حل كرد. چگونه است كه افزایش یارانه ها نباشد ولی حقوقهای نجومی باشد.

* حجت الاسلام رئیسی در زاهدان
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با وضعیتی كه دولت در آن قرار دارد، مشكلات كشور حل نخواهد شد و نیازمند یك كار متفاوت و مدیریت انقلابی است. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه در جمع علما، بزرگان و معتمدان طوایف و نخبگان شیعه و سنی سیستان و بلوچستان در سالن امام علی(ع) زاهدان اظهار داشت: ما معتقد هستیم كه با مدیریت جهادی و انقلابی می توان از منابع بهترین استفاده را كرد تا زندگی مردم تغییر كند. كدام یك از بیگانگان مشكلی از ملتها را حل كرده اند كه دومی آن ما باشیم. نماد خود را كارت ملی گذاشتیم تا هیچ خط كشی میان هیچ قوم و زبان و جناح خاصی نباشد.اگر پرونده دولت در این چهار سال خالی باشد و مشكلات مردم پایان نیافته باشد، چطور انتظار دارند تا دوباره انتخاب بشوند؛ ضرورت ایجاب می‌ كند كه كشور را بیش از این، چهار سال معطل نگذاریم. ما ذخایر و منابع فراوان و نیروی متراكم انسانی در كشور كم نداریم اما متاسفانه شرایط و وضعیت معیشتی، فقر مطلق و بیكاری، زندگی مردم را رنج می ‌دهد و خانواده ای نیست كه در آن خانواده یك یا چند بیكار وجود نداشته باشد. مردم اهل كار و تلاش هستند به ویژه مردمان این خطه از ایران اسلامی كه زن و مرد اهل مجاهدت و تلاش هستند اما فضای كسب و كار وجود ندارد. امروز ما با مشكلات بسیار زیادی مواجه هستیم و زندگی شماری از مردم وابسته به دریافت یارانه است.مردم چطور با یارانه 450 هزار ریالی زندگی كنند، تصور ما بر این است كه این وضعیت را می توان به نفع مردم تغییر داد. مردم در شرایط عادی با مشكلات اقتصادی خودشان می ‌سازند اما تبعیض را كسی نمی تواند تحمل كنند؛ مردم ایران اسلامی در برابر مشكلات صبور هستند اما وضع موجود را كه مولود بی ‌تدبیری باشد، نمی‌ پذیرند. امروز در خطه‌ ای از كشور عزیزمان هستیم كه مردم غیور و مرزبان این دیار اجازه ندادند با گذشت ایام حتی یك وجب از خاك كشور مورد طمع دشمنان ایران اسلامی قرار گیرد. با همه مشكلات و كمبودهای اقتصادی كه مردم سیستان و بلوچستان داشتند اما با دلی شاد و با صمیمیت، جلوه ای از وحدت ویكپارچگی را در مقابل چشم دوست و دشمن به تصویر كشیدند. نباید مردم را ترساند و دولتمردان باید به مردم بگویند ما در این دوره یك كارهایی انجام دادیم و كارهای نیمه تمام دیگر هم داریم كه باید انجام دهیم. آنچه سایه جنگ را از كشور برداشته است، حضور مردم در تمام صحنه های انقلاب اسلامی بوده است و هر روز كه دشمن احساس كند ما ضعیف شدیم یقین بدانیم همان موقع به ما ضربه خواهد زد.

* رئیسی در برنامه چهره به چهره شبكه رادیویی معارف
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وجود فرهنگ را ضرورت همه حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی كشور دانست و درباره اهمیت فضای مجازی گفت:‌ این فضا ظرفیت ایجاد اشتغال پنج برابری را دارد. سید ابراهیم رئیسی در برنامه چهره به چهره كه ساعت 18 از شبكه رادیویی معارف به مدت یك ساعت پخش شد به 15 پرسش مجری برنامه درحوزه های دینی پاسخ داد.
'بیداری اسلامی و مردمسالاری از موارد تحقق یافته سند چشم انداز 20 ساله، شورای عالی انقلاب فرهنگی بزرگترین قرارگاه فرهنگی كشور است، فضای مجازی ظرفیت پنج برابری ایجاد اشتغال دارد و در همه حوزهای كشور نیازمند فرهنگ هستیم' مهمترین فرازهای سخنان رئیسی در این برنامه رادیویی بود.

* سعید جلیلی در جمع حامیان رئیسی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تفكر انقلابی باعث پیشرفت كشور شده و می تواند چرخهای تعالی كشور را به حركت در بیاورد. سعید جلیلی در جمع طرفداران حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در مشهد افزود: تفكر انقلابی همانگونه كه امنیت را برای این كشور آورد، سعادت و پیشرفت را نیز فراهم می كند. اگر می گوییم حجت الاسلام رئیسی اصلح است بخاطر این است كه معتقدیم و باور داریم كه او با تفكر انقلابی می تواند به پیشرفت كشور كمك كند. دشمنان حركتی به نام اسلام هراسی در جهان به راه انداختند و از آنجا كه امنیت و مردمسالاری در كشورمان تبدیل به الگوی مردم منطقه شده است جریان ایران هراسی را نیز درمنطقه به وجود آوردند. در داخل و به ویژه در ایام انتخابات نیز انقلاب هراسی و انقلابی هراسی راه انداختند و مردم را از تفكر انقلابی می ترسانند. تجمع ما برای انتخاب كاندیدای اصلح و براساس دلسوزی برای پیشرفت كشور و چرخیدن چرخ اقتصاد كشور است. اگر گفته می شود رئیسی اصلح است بخاطر این است كه باور داریم می تواند چرخ كشور را در ریل صحیح قرار دهد و با سرعت مناسب به پیش برده و موفقیتهای بزرگی را برای كشور رقم بزند.

* دولت یازدهم در شفاف سازی ضعیف است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت‌ دهم با اشاره به اینكه در حال حاضر بسیاری از اقدامهای دولت گذشته انكار می‌شود گفت: دولت یازدهم در شفاف سازی و اطلاع رسانی ضعیف عمل كرده است. سیدمحمد حسینی از عدم انتقادپذیری دولت یازدهم انتقاد و بیان كرد: در این چهار سال اجازه نقد و اعتراض ندادند و گفتند آواربرداری می‌كنیم از این رو پیشنهاد می‌كنیم وزرای هر دو دولت بیایند مناظره كنند تا مردم نیز بدانند كه چه اتفاقاتی در این مدت گذشته است ضمن آنكه دولتی كه خبرنگاران را به زندان می‌اندازد چرا ادعای روشنفكری و آزادی می كند. متاسفانه در این دولت بسیاری از برنامه‌ها و جلسات تعطیل شد و درها را به روی خبرنگاران بستند اما نمی دانند مردم اهل رصد و تحلیل هستند كه نمونه آن تعطیلی نشستهای ستاد مبارزه با مواد مخدر و اتفاقات خوزستان است. دولتمردان در تلاشند با سفرهای استانی كارنامه خود را معرفی كنند در حالی كه اگر كارنامه درخشانی داشتند نیاز به چنین تبلیغاتی نبود و مردم می‌دانند كه وعده‌ها پوچ است. اینكه وعده ها را به آینده موكول می كنند تاثیری ندارد و مردم می دانند دولت به جای بیان عملكردهایش تصمیم های گذشته را زیرسئوال می برد. شخصیتی مانند حجت الاسلام رئیسی با نیروهای خدمتگزار می تواند زمینه پیشرفت كشور را فراهم كند. عده ای به دنبال تیره نشان دادن چهره های متدین و مومن هستند و در این میان برای رسانه های بیگانه خوراك تامین می كنند و همین امر موجب می شود تا پروژه رقیب هراسی را دنبال كنند.

* نیكزاد: مشكل كشور برباد رفتن میلیاردها دلار از جیب ملت است
رئیس ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی با بیان اینكه مشكل فعلی كشور برگزاری كنسرتهای موسیقی نیست گفت: مشكل اصلی كشور برباد رفتن میلیارد ها دلار از جیب ملت در سایه ضعف مدیران اجرایی است. علی نیكزاد در مسجد امام حسن مجتبی(ع) تهران با انتقاد از فعالیت های اقتصادی دولت یازدهم افزود: اگر معیشت و بازار كسب و كار طی این چهار سال بهتر شده و چرخ زندگی مردم می‌چرخد حق با دوستان است اما آیا واقعا چنین است. اگر احساس می‌كنید با برجام سفره شما رنگینتر شده باید قدردان باشید و نباید به تغییر رأی بدهید. سال 92 ایران در رتبه 29 دنیا از لحاظ آمار تعداد بیكاران قرار داشت اما امروز با 13 رتبه تنزل در شانزدهم قرار گرفته و سئوال اینجاست كه اگر دولت یازدهم سالانه 700 هزار شغل ایجاد كرده نباید رتبه ما در بحث بیكاری 13 رتبه تنزل پیدا كند. وزیر مسكن و شهرسازی دولت دهم با انتقاد از هزینه های جاری دولت یازدهم گفت: امروز دولت 110 هزار میلیارد تومان از محل درآمد نفتی و 120 هزار میلیارد تومان از محل مالیات درآمد دارد اما 230 هزار میلیارد تومان هم هزینه جاری دارد بنابراین وقتی این‌ همه از پول كشور را می‌خوریم دیگر نمی‌توان كار عمرانی كرد وی در ادامه از مطالب مطرح شده مبنی بر برنامه نداشتن دولت كار و كرامت انتقاد و بیان كرد: برخیها از آقای رئیسی ایراد می‌گیرند كه برنامه ندارید، شما كه برنامه داشتید چرا مشكلات مردم را 100 روزه حل نكردید. نیكزاد همچنین در پاسخ به اظهارات برخی افراد حاضر در مسجد مبنی بر اینكه چرا‌ آقای رئیسی در مناظرات برخی مسائل را عنوان نمی‌كند گفت: تقوای سیاسی ایجاب می‌كند كه ایشان فعلاً چیزی نگویند. برخی‌ افراد ما را در حد یك رئیس كارگاه می‌بینند،‌ شما كه ژنرال بودید چقدر مسكن، آزادراه، بزرگراه، هواپیما و بنادر كشور را توسعه دادید. بدانید كه ژنرال نیستید و مردم ولی‌ نعمت شما هستند و نه زیردست شما. برخی از مسئولان دولت مدعی هستند كه آرامش را به كشور آورده اند، مگر قبل از شما كشور از نعمت آرامش برخوردار نبود بجای اینگونه سخنان پاسخ دهید كه طی این چها سال برای جوانان چه كرده اید.

* اقوام در دولت رئیسی جایگاه ویژه ای خواهند داشت
رئیس ستاد مردمی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در استان فارس گفت: در دولت كار و كرامت كه این نامزد انتخابات در صورت پیروزی در این رقابت سیاسی تشكیل می دهد، اقوام و قومیتها جایگاه ویژه ای خواهند داشت. محمدجواد عسكری در مراسم آغاز به كار ستاد اقوام و عشایر حامیان حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در استان فارس در شیراز افزود: با توجه به ظرفیتها و توانمندیهای عشایر باید رویكرد نوینی به عشایر داشت تا همه ظرفیت های آنها در مسیر توسعه كشور به كار گرفته شود.

* جهانگیری و مناظره سوم
روزنامه دنیای اقتصاد در گفت وگو با اسحاق جهانگیری به نقل از وی نوشت: محوریت اقتصادی مناظره سوم تفاوت عملگرایی از وعده‌گرایی را روشن می‌سازد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: منتظر مناظره سوم باشید، مناظره سوم مناظره جذاب و جدی خواهد بود زیرا اقتصاد میدان شعار نیست. باید برنامه داد، باید كارنامه نشان داد و اثبات كنید كه به چه پشتوانه‌ای می‌توانید برنامه‌ها را اجرایی كنید. نوسانهای بالای بازار، هراس از كمبود و قحطی، تورم پرشتاب و نااطمینانی حاكم بر اقتصاد بخش كوچكی از تاوان پرداخته شده برای این رویكرد است. شاید به همین واسطه بود كه در دور قبل به ‌جای وعده‌های رنگ به رنگ از بازگشت ثبات سخن می‌گفتند. وعده‌ها و شعارهای طرح شده كنونی محصول ثبات ایجاد شده از سوی دولت یازدهم است زیرا اگر ثبات بر اقتصاد حاكم نبود حرفهای غیرجدی كنونی نیز بیان نمی‌شد. توسعه با رفتارهای زیگزاگی محقق نمی‌شود اما برای دوری از این انحراف باید بخشها و خانوارهای آسیب‌پذیر حمایت شوند و حتما باید برنامه داشت.
اواخر سال 91 رشد اقتصادی به منفی ششم و هشت دهم درصد رسید و ركود تورمی كم ‌سابقه‌ای طی 50 سال اخیر بر كشور حاكم شد. در این شرایط تقریبا پیش‌بینی هیچ متغیر اقتصادی میسر نبود. نه در ارز، نه در تورم و نه در سرمایه ‌گذاری و تولید تصویر شفافی وجود نداشت. در چنین شرایطی طبیعی است هر نامزدی مهمترین هدف خود را اصلاح شرایط كشور، بازگشت ثبات و بهبود شرایط كشور در فضای بین‌المللی عنوان كند. هم اینك این اتفاقات افتاده؛ به این معنا كه بعد از چهار سال فضای بین‌المللی دیگر فضای متشنج نیست، البته نقاط ضعفی نیز وجود دارد اما شرایط ب‌گونه‌ای نیست كه كسی ایران را به ‌عنوان خطری در صلح بین‌المللی مطرح كند و قصد داشته باشد كه با ایران برخورد جدی داشته باشد. از سوی دیگر اقتصاد كشور هم از یك ثباتی برخوردار است. هم اینك بخش خصوصی می‌تواند پیش‌بینی كند كه روند نرخ ارز به چه سمتی است، روند نرخ سود بانكی به چه سمتی است و تورم در چه جهتی می‌تواند حركت كند. اینها از مسائل تعیین‌كننده برای سرمایه‌گذاری فعال اقتصادی است. بدیهی است در این شرایط وقتی نامزدها مشاهده می‌كنند كه حرف جدی برای ارائه ندارند به شعار و وعده پناه می‌برند و شعار را به حرف و برنامه اصلی خود تبدیل می‌كنند. اعتقاد من این است كه مردم باید در انتخاب رئیس‌جمهوری بیش از اینكه به شعارها فكر كنند و به بررسی سابقه، عملكرد، تیم و برنامه رئیس‌جمهوری بپردازند. كسی كه مدعی می‌شود من چنین وعده‌ای دارم و می‌توانم این كار بكنم، باید در كارنامه‌اش تجربه عملكردی این كار را حداقل در یك سطح پایین‌تر نیز داشته باشد. رئیس‌جمهور چه آقای دكتر روحانی بشود چه بنده حتما نسبت به وضع موجود تغییراتی اعمال خواهد شد. هم در كابینه‌ تغییرات خواهد بود و هم در سیاستها. حتما كابینه به سمت جوانتر شدن حركت خواهد كرد. آن كابینه نیاز آن روز بوده، ما فكر می‌كنیم كابینه‌‌ای متناسب با شرایط امروز باید انتخاب بشود.

* ستادهای جدید قالیباف
ظرف 24 ساعت گذشته ستاد تبلیغات قالیباف در ساری گشایش یافت و فعالیت شاخه جوانان ستاد انتخاباتی وی در شیراز و ستاد تبلیغاتی قالیباف در گناباد آغاز شد.

* قالیباف در جمع شهروندان خرم آبادی
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سفر به خرم آباد گفت: امروز كشور نیازمند كار و عمل است و به جای حرف و شعار باید كار و عمل ارائه شود. محمدباقر قالیباف در ورزشگاه تختی خرم آباد افزود: یكی از دلایل مشكل اشتغال ضعف مدیریت در حوزه اجرایی كشور است و در 29 اردیبهشت ماه سكان اداره كشور باید به كسی سپرده شود كه از منابع و ظرفیتهای انسانی استفاده كند. چند 10 هزار میلیارد از سرمایه های بانك در اختیار چند صد نفر است و مردم برای یك وام 50 میلیون ریالی باید ماهها و سالها در نوبت بمانند. چگونه در مرزهای كشور همه چیز قابل كنترل است اما قاچاق كالا و ارز كه باعث شده فقط چهار درصدیها سرمایه كشور را در اختیار بگیرند و بیشترین منفعت از اموال عمومی را ببرند قابل كنترل نیست. علت تعطیلی هر روزه كارخانه ها این است كه چهار درصدیهای قاچاقچی و وارداتچی اجازه كار به تولیدكنندگان نمی دهند و این افراد دلال با فرار مالیاتی و خلاف قانون جنس قاچاق وارد كشور می كنند. امروز از امنیت سرمایه سخن گفته می شود در حالی كه بیش از هر زمان دیگر نیازمند آرامش، آسایش، دوستی و محبت هستیم اما با بی تدبیریهای كنونی این امر امكانپذیر نیست. چرا سرمایه چهار درصدیها حفظ می شود ولی سرمایه سرمایه گذاران كوچك وخرد از بین می رود. 29 اردیبهشت پایان كار كسانی است كه فقط حرف زدند و شعار دادند ولی ما به جای حرف، كار و عمل از خود ارائه می دهیم. دولت مردم به محض استقرار شمارش معكوس برای ایجاد پنج میلیون شغل را آغاز خواهد كرد و به دنبال تغییر وضعیت موجود است. هزینه جاری دولت در مدت این سه سال سه برابر شده ولی میزان یارانه اقشار كم درآمد و فقیر در هفت سال گذشته افزایش نداشته است.

* سخنان قالیباف در برنامه رادیویی صدای انتخاب
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین در برنامه 'صدای انتخاب' رادیو ورزش به تشریح برنامه های خود در زمینه ورزش پرداخت و گفت: نباید به ورزش نگاه درآمدی داشته باشد. محمدباقر قالیباف افزود: طبق برنامه های اقتصاد مقاومتی باید ساخت اماكن ورزشی، تجهیزات و امكانات به دست مردم و بخش خصوصی تامین شود تا جوانان بیشتری در این بخش اشتغال پیدا كنند. اكنون 20 تا 21 درصد مردم تهران از ورزشهای همگانی بهره مند می شوند كه تلاش داریم در یك دهه آینده این رقم را به 50 درصد برسانیم. ما تجربه موفقی در شهر تهران داشتیم. در دهه اخیر امكانات و تجهیزات خوبی را در نقاط مخلف شهر گذاشته ایم و امیدوارم بتوانیم كاری كه در شهر تهران انجام دادیم به بقیه استانهای كشور تسری بدهیم. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره ورزش قهرمانی، ورزش همگانی، ورزش تربیت و تندرستی و ورزش حرفه ای و وظیفه دولت برای تامین آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه افراد نیز گفت: از نكات مهم، ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه است. ورزش سهم بزرگی را در كاهش هزینه های درمانی كشور و سبد خانوار دارد. نكته در توسعه ورزش همگانی اشتغالزایی و افزایش سرمایه های فرهنگی است كه باید مورد توجه قرار گیرد. هرچقدر در توسعه ورزش همگانی سرمایه گذاری كنیم انسان سالم و جامعه سالم محور جدی توسعه پایدار می شود و امیدواریم كه بتوانیم دراین راه گامهای جدی را برداریم و این جزو برنامه های خود می دانیم. با اینكه مسائل تغذیه، پوشاك، حمل و نقل و ازدواج در اولویت قرار دارد نباید ورزش را نادیده بگیریم. ورزش و فرهنگ آن باید در سبد خانوار گنجانده شود. یكی از بحثها این است كه شاید دولت توان مالی این كار را نداشته باشد؛ اینجاست كه می گوییم باید اقتصاد را مردمی كنیم و سرمایه گذاریهای بخش خصوصی و فرصتها را به آنها دهیم.

* مستند تبلیغاتی قالیباف روی آنتن تلویزیون رفت
مستند محمد باقر قالیباف با عنوان 'دولت مردم' از شبكه یك سیما با محتوایی از برنامه های اجرا شده او در شهر تهران به روی آنتن رفت. در آغاز این مستند قالیباف در فضایی بسته‌ پشت تریبونی ایستاد و در پشت پرچمهای زیادی از ایران سخنرانی خود را آغاز كرد درحالی كه هیچ شنونده ای در آن محیط حضور نداشت. وی گفت: من محمد باقر قالیباف به شما متعهد می شوم دولت مردم را تشكیل دهم. تصویر بعدی از حضور وی در یك روستای كم بضاعت حكایت دارد كه با خانواده ای فقیر شامل یك مادر و دو دختر صحبت می كند این خانواده از وضعیت خود شكایت دارند. در صحنه بعدی قالیباف در میان مردهای این روستا حضور پیدا كرد، در حالی كه آنها از مشكلات درآمدی خود در این روستا سخن به زبان می آوردند وی آنها را در آغوش می گیرد و قول مساعدت برای رفع مشكلات آنان می دهد. تصاویری از شهرك صنعتی فرامان در استان كرمانشاه پخش می شود و نشانگر خاكگرفتگی و بسته شدن آن طی چند وقت اخیر است. در ادامه صدای قالیباف پخش می شود كه می گوید: امروز ما مردم را از صحنه اقتصاد كامل حذف كردیم. صدای دیگری بر تصاویر كارخانه مخروبه می گوید: سال 88 این واحد صنعتی را راه اندازی كردیم، سال 89 با ظرفیت یك میلیون شعله تولید در سال با 210 كارمند آغاز كردیم. در سال 93 پنجاه درصد كارمندها را مرخص كردیم و سال 94 كل كارخانه تعطیل شد. ناگهان تصاویر شهروندان تهرانی در حالی كه از شرایط بیكاری، تعطیلی واحدهای صنفی، ركود، سختی و عدم توانایی خرید شكایت دارند اما در پایتخت به زندگی روزانه مشغول هستند پخش می شود و قالیباف می گوید: جمهوری اسلامی اگر مردم را داشته باشد همه چیز دارد. اگر مردم را نداشته باشد هیچ چیزی ندارد. سوال امروز ما از دولتمردان این است كه كشوری با این همه سرمایه های انسانی و ظرفیت های مادی، چرا باید ركود بر اقتصاد ما حاكم شود؟ چهار سال زمان زیادی برای تغییر است. فقر، تبعیض، اعتیاد، طلاق و بیكاری كشور را فرا گرفته است. در ادامه ناگهان تصاویری از مترو در شهر تهران و ترددهای مردم، فضای سبز، دریاچه چیتگر پخش می شود كه جوانان با شور و خوشحالی از تهران سخن می گویند و موزیكی شاد نیز در زیر صدای آنها پخش می شود اما باز هم پیر و جوان در شهر تهران سخنانی می گویند كه مضمون آنها اقتصاد، بیكاری، حقوق پایین، سطح رفاه كم، وعده های بی عمل دولت و حقوق های نجومی است. در پلان بعدی صحنه مناظره اول نامزدهای ریاست جمهوری پخش می شود كه اسحاق جهانگیری می گوید همین صدر دو طبقه چه كمكی به ترافیك تهران كرد، با پول صدر همه اتوبوسهای تهران را می شد اصلاح كرد، با پول صدر می شد خیلی از مسائل زیست محیطی تهران را اصلاح كرد.
مجددا تصویر به مازیار حسینی باز می گردد كه می گوید: این حرف را اگر از جنس مغالطه ببینیم مغالطه بزرگی است و اگر شوخی ببینیم شوخی بزرگی است، صدر نباشد ترافیك تمام شبكه های بزرگراهی تهران قفل می شود. در ادامه تصویر فضای دفن زباله آرادكوه در شهر تهران نشان داده می شود و رضا نقوی مشاور ارشد مدیریت پسماند شهرداری تهران می گوید: زباله شهر تهران به چند روش مدیریت می شود بخشی از آن به داخل ریجكت سوز مجموعه آراد كوه تبدیل به برق می شود، حدود هفت هزار تن از خطوط پردازش رد شده و جدا سازی سیستمی انجام می شود كه در انتها تبدیل به كود كمپوس شده و 300 تن در مجموعه هاضم منطقه چهار شهرداری تهران تبدیل به برق می شود.

* قالیباف از نیروی جوان و كارآمد به درستی استفاده كرده است
رئیس شاخه جوانان ستاد محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هم اكنون بیش از 30 هزار جوان متخصص در زیر زمین و در متروی تهران مشغول به كار هستند و قالیباف با تشخیص درست خویش از این نیروی جوان و كارآمد به درستی استفاده كرده است. محمد ابویی در مراسم گشایش شاخه جوانان ستاد انتخاباتی دكتر قالیباف در شیراز افزود: این در حالی است كه جوانان ایران هم اكنون با مشكلات زیادی مواجه هستند و مدیریت مسن كشور نیازهای آنان را به درستی درك نمی كند.

* تفكر انقلابی راه حل برون رفت از مشكلات كشور است
رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف در آذربایجان شرقی گفت: تفكر جهادی و انقلابی كه دكتر قالیباف بر آن تكیه و تاكید دارد، راه حل اصلی و اساسی برون رفت از مشكلات عدیده اقتصادی كشور است. علیرضا نوین در جمع خبرنگاران با اشاره به قول قالیباف مبنی ایجاد پنج میلیون شغل در یك دوره چهار ساله افزود: برخی نامزدها می گویند كه نمی ‌توان این تعداد شغل را ایجاد كرد در حالی كه 20 میلیارد دلار قاچاق داریم اگر هر شغل را 10 هزار دلار فرض كنیم بیش از 2 میلیون شغل ایجاد می ‌شود. وی اصلی‌ترین انتقاد قالیباف به دولت را نوع نگاه این دولت دانست كه می‌ گوید: نداریم، نمی‌شود و نمی‌توانیم'.

* روحانی به اصفهان سفر می كند
حسن روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سفرهای انتخاباتی خود به استان اصفهان سفر می كند. كمیته اطلاع رسانی ستاد این نامزد ریاست جمهوری به نقل از سید علی نكویی رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در استان اصفهان اعلام كرد وی یكشنبه هفته آینده 24 اردیبهشت برای دیدار با مردم اصفهان به این شهر سفر می كند.
* همچنین ستاد انتخاباتی جوانان حامی حسن روحانی در قائمشهر راه اندازی شد و ستاد اصول گرایان معتدل حامی روحانی در گناباد فعالیت خود را آغاز كرد.

* روحانی در جمع شهروندان كرمانشاهی
حجت الاسلام حسن روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ورزشگاه حضرت امام(ره) كرمانشاه در جمع طرفدارانش ریشه دعواهای سیاسی موجود در كشور را به دلیل نگرانی عده ای از پیشرفت ایران عنوان كرد. روحانی افزود: دعوا بر سر آن است كه عده ای از آزادی جوانان نگرانند، چرا حرف دلتان را كه در جلسه خصوصی گفتید، به جوانان نمی گویید؟ چرا نمی گویید كه جوانان برای كشور فرصت نیستند و تهدیدند. شما می خواهید ایران در حصر و محاصره بماند، شما می خواهید ارتباط جوانان ایران را با دنیا قطع كنید اما روحانی در برابر شما ایستاد. اینها از اینكه كشور ایران از تحریم و حصر جدا شده است و از اینكه مردم ما می توانند با دنیا در ارتباط باشند نگرانند. ما مخالف آنهایی هستیم كه می خواهند به نام قدرت ایران دل دیگران را به وحشت بیندازند. ما در برابر هر متجاوزی می ایستیم و مقاومت می كنیم، اما نمی گذاریم بداخلاقی های شما ادامه پیدا كند. دوران خشونت طلبان پایان یافته است. شما می خواهید آزادی را از مردم بگیرید و این مردم ما در برابر شما می ایستند. در روزهای سرنوشت سازی برای آینده كشور قرار گرفته ایم، ما باید برای زندگی محرومان تصمیم بگیریم، اما نه با شعار بلكه با عمل. آنهایی كه شعار می دادند كه از محرومان حمایت می كنند، گندم را از كشاورزان به چه قیمتی خریداری كردند؟ آیا آن روز كه ما برای انتقال پولمان به خارج نیازمند بودیم كه از صراف استفاده كنیم و در بانك هایمان بسته شده بود، آن روز برای تجارت ما بهتر بود یا امروز كه در تجارت بین المللی به سوی كشور ما باز شده است؟ شما می خواهید مردم ایران را در فشار و انزوا نگه دارید اما ملت ما اجازه نخواهد داد راه هشت سال گذشته را تكرار كنید، چرا اسامی همه كسانی كه نامه امضا كردند كه صدها میلیون دلار در اختیار فلان فرد فاسد قرار بگیرد اعلام نمی كنید؟ شما چند درصد مردم هستید كه احساس می كنید قیم مردم هستید، ما اجازه نمی دهیم یك اقلیت با بلندگوهای بلند بخواهند اكثریت را منزوی كنند. شما چه كاره هستید كه با پول بیت المال مسلمانان این همه سایت و خبرگزاری درست كردید؟ در چهار سال آینده روحانی نخواهد گذاشت بوق بلندگوها در اختیار این اقلیت باقی بماند. یك بنده خدایی نامه بازرسی كل كشور را راجع به املاك نجومی در سایتش منتشر كرد، چرا او را گرفتید به انفرادی بردید؟ مردم به شما اجازه نمی دهند كه به فریب افكار عمومی بپردازید، می گویید پول تقسیم می كنیم، پول را از كجا می آورید؟ از حقوق معلم یا از حقوق پرستار كم می كنید؟ ببخشید اشتباه كردم یك جیب دیگر شما دارید می خواهید از جیب بانك مركزی دوباره پول بردارید. یك بار 45 هزار میلیارد تومان از بانك مركزی برداشتند كه نتیجه آن تورم 45 درصد بود و دیگر ملت و قانون اساسی اجازه نخواهد داد. ما از سالها دروغ و فریب خسته شده ایم. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما می خواهیم در این كشور اشتغال، سرمایه گذاری و نشاط ایجاد كنیم و گردشگران را بیاوریم اما شما هر روز می خواهید به یك بهانه مردم ایران را از جهانیان جدا كنید در حالی كه ایران مركز جاذبه برای همه مردم جهان است. حجت الاسلام روحانی در ادامه با بیان اینكه مردم می خواهند ممنوعیت ها تمام شود، گفت: برچه مبنایی عكس بزرگان جامعه را ممنوع می كنید؟ با چه قانونی این كار را می كنید؟ آن ماده قانونی را اعلام كنید، ادعا كردید شورای امنیت ملی این كار را كرده است اما من به صراحت گفتم دروغ است.

* روحانی در ورزشگاه شیرودی
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه در جامعه ما هر زمان زنان به صحنه آمدند كار را تمام كرده اند گفت: انقلاب نیز زمانی پیروز شد كه زنان به خیابان ها آمدند؛ امروز نیز در انتخابات اگر زنان ما به صحنه بیایند و پای صندوق حضور یابند، در انتخابات پیروز خواهیم شد.
حسن روحانی عصر امروز در همایش زنان حامی روحانی در ورزشگاه شیرودی تهران اظهارداشت: حیفم آمد به محضر شما نیایم و خدمت شما سلام و خسته نباشید نگویم؛ امروز ما در یك مقطع بسیار حساس تاریخی قرار داریم و سرنوشت خودمان را در جمعه آینده تعیین می كنیم. در سال 92 راهی را انتخاب كردیم و برگزیدیم و امروز نیز عده ای از ادامه آن شرایط و تحول بیشتر در جامعه ما نگرانند. یك وظیفه بیشتر نداریم و آن اینكه همه باید به پای صندوقهای رای بیاییم؛ اگر همه بیایند ما در انتخابات پیروز می شویم.

* انتقاد كواكبیان از عوام فریبی
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی تهمتها و دروغهای مطرح شده در مناظره ها گفت: آنهایی كه با عوام فریبی به دنبال تصاحب آرا هستند بدانند كه با تهمت و افترا نمی توان قلبهای مردم را تسخیر كرد. مصطفی كواكبیان در همایش امتداد امید در حسینیه آذربایجانیهای شهر تنكابن افزود: دولت روحانی در این چهار سال با اتخاذ سیاستهای خود توانست با حفظ منافع ملی، برچیدن ایران هراسی و بهبود وضع اقتصادی، اقتدار نظام را در دنیا افزایش دهد و نباید گذاشت تا شرایط به گذشته باز گردد.

* اقدامات دولت روحانی در حمایت از روستاییان بسیار ارزشمند است
رئیس فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی گفت: دولت روحانی بیش از گذشته از روستاییان حمایت كرده و در این زمینه اقدامات بسیار ارزشمندی را انجام داده است. علیرضا محجوب در همایش دهیاران و روستاییان حامی روحانی در مشهد افزود: این توجه باعث شد برای نخستین بار در سال 1395 صادرات كشور بر واردات كشور پیشی بگیرد و صادرات غیر نفتی بر واردات ما در شش ماه نخست پیشی گرفت.

* نماینده مجلس: جناح رقیب روحانی اعتقادی به رای مردم ندارد
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: باعث تعجب است كه جناح رقیب روحانی در عین حال كه به رای مردم باور ندارد و آن را زینتی می داند، اما در زمان انتخابات كاندیدا معرفی می كند. حجت الاسلام احمد مازنی در جمع بانوان شهركرد افزود: درحالی كه جناح رقیب به جمهوری اسلامی اعتقادی ندارد و بر حكومت و خلافت اسلامی تاكید دارد و در سالهای دولت اصلاحات در تلاش برای تئوریزه كردن این تفكر بود و آن را در مراكز نظامی به عنوان درسهای اعتقادی به جوانان آموزش می داد همواره در عرصه انتخابات فعال بوده و كاندیدا معرفی می كند.

* مسیر توسعه كشور در انتخابات مشخص می شود
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: مسیر پیشرفت، اداره و برنامه های توسعه ای كشور در انتخابات دوازدهم و با مشاركت مردم در پای صندوق های رای معلوم و مشخص می شود. حجت الاسلام مجید انصاری در جمع هواداران حسن روحانی در حسینیه حائری شهر ایلام اظهار كرد: ایران در پیچ مهمی از تاریخ قرار گرفته است و این انتخابات مسیر دهها سال آینده كشور را ترسیم می كند.

* اجرای نمایشهای خیابانی خدمات دولت در مناطق حاشیه ای شهر اراك
رئیس كمیته جوانان ستاد انتخاباتی روحانی در استان مركزی گفت: با مشاركت خودجوش هنرمندان مردمی اجرای بیش از ٤٠٠ نمایش با محتوای خدمات دولت تدبیر و امید از روز دوشنبه در مناطق حاشیه ای اراك كلید خورد. صلاح خلج اسدی افزود: ستاد انتخاباتی جوانان روحانی با رویكرد آگاهی بخشی به مردم با استفاده از ابزار هنر و با بهره مندی از توان هنرمندان مردمی اقدام به اجرای نمایش در سطح شهر اراك كرده است.

* فرد بدون سابقه مدیریتی و اجرایی نباید رییس جمهوری شود
فعال سیاسی در استان سمنان گفت: چه اصراری است كه برخی افراد بدون داشتن هیچ سابقه اجرایی، مدیریتی و قانون گذاری می خواهند ریاست قوه مجریه را در اختیار بگیرند، اینگونه افراد نباید رئیس جمهوری شوند. حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مداح در جمع حامیان حسن روحانی در سمنان افزود: كسی كه به عنوان رییس جمهور قرار است چهار سال بر كرسی قوه مجریه كه جایگاهی حساس و مهم است تكیه كند، باید دارای مهارت كافی در این حوزه باشد تا بتواند در حوزه داخلی و بین المللی فعالیت و حرفی برای گفتن داشته باشد و بزرگترین مشكلات را هم مدیریت و رفع كند.

* بعضی منتقدان داخلی حرفهای رئیس جمهوری آمریكا را تكرار می كنند
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی منتقدان داخلی و تخریب كنندگان دولت، حرف های رئیس جمهوری آمریكا را در خصوص برجام تكرار می كنند. مسعود پزشكیان در همایش هواداران حجت الاسلام روحانی در ستاد اصولگرایان معتدل قزوین حل مشكلات كشور با بی اخلاقی و توهین امكان پذیر نیست. منتقدان برجام باید ببینند كه اگر این توافق انجام نمی شد وضعیت اقتصادی كشور به كجا می رسید. باید پرسید فرق بین رژیم اسرائیل و ترامپ و عربستان كه از برجام عصبانی هستند با كسانی كه در داخل از برجام عصبانی هستند چیست؟

* رئیس جمهوری آینده نباید ذهن امنیتی و نظامی داشته باشد
فعال سیاسی حامی حجت اسلام حسن روحانی نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: ذهن رئیس جمهوری آینده نباید امنیتی و نظامی باشد، نه اینكه بگوید 'در برخورد با اعتراض دانشجویان، سوار موتور می شویم و با چوب آنها را می زنیم'. علی صالح آبادی در جمع جوانان حامی روحانی در بوشهر افزود: رئیس جمهوری باید به جای برخورد امنیتی با اعتراض دانشجویان، مشكل آنها را بررسی و حل كند.

* اعلام حمایت جامعه كارگری مازندران از حسن روحانی
دبیر اجرایی خانه كارگر مازندران با اعلام ابراز رضایت جامعه كارگری از فعالیت و خدمات دولت یازدهم برای این قشرگفت: در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو جامعه كارگری استان مازندران از حسن روحانی حمایت می كند.
نصرالله دریابیگی در نشست با خبرنگاران در ساری افزود: دوران فعالیت دولت یازدهم به تعبیری دوره خاكبرداری مشكلات و مسائل هشت ساله دولت نهم و دهم است و مسئولان با وجود مشكلات عدیده توانستند قدم های خوبی برای رفاه كارگران و آرامش اقتصادی بردارند.

* میرسلیم در برنامه تلویزیونی شبكه خبر
كاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور منتخب باید از قابلیتها و توانمندهای خود استفاده كند و از معیارها و اختیارات قانونی خود نباید خارج شود. سید مصطفی میرسلیم در برنامه تلویزیونی شبكه خبر افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی از زمان دولت موقت با دولتهای زیادی همكاری داشته ام و هرجا كه ضعف دیده ام، تذكر لازم را داده ام و همواره از انتقادات سازنده نیز استقبال می كنم.
هرچند كه تحریمها برای ما ملالتهایی داشت اما به قول مرحوم امام (ره) آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند و تا زمانی كه شیطنتهای این كشور وجود دارد ما باید همواره این شعار را سرلوحه كار خود قرار دهیم تا دولت آمریكا آدم شود و لیاقت شناخت انقلاب اسلامی را داشته باشد. نرمش قهرمانانه باعث شد ما به دستاوردهای برجام برسیم و همواره تلاش خواهیم كرد به تعهدات خود در برجام عمل كنیم. ما قصد داریم در مرحله نخست با همه كشورهای همسایه و نیز سایر كشورهای جهان اسلام تعامل داشته باشیم تا از همكاری های خود بهره ببریم و با تمام كشورهایی كه تاكنون با ما رفتار خوبی داشتند همكاری خواهیم كرد. وی با اشاره به مزیت های اقتصاد مقاومتی افزود: زمانی كه سیاستهای اقتصادی مقاومتی را تهیه می كردیم كلید واژه آن را درون زایی و توجه با قابلیت های داخلی به ویژه نیروی انسانی در نظر گرفتیم و در كنار آن به سایر اصول از جمله منابع خدادی توجه شده تا با مدیریت صحیح نیروی انسانی و شایسته سالاری بتوانیم به دستاوردهای خوبی دست پیدا كنیم و با كشورهای جهان نیز مراودات خوبی داشته باشیم. كسی كه وارد صحنه خدمت به مردم می شود نباید برای خود كیسه بدوزد و در 4 سال آینده باید رئیس جمهور منتخب و وزرا از خود مایه بگذارند و من و همه وزرا ملكف هستیم تمام دارایی های خود را به رئیس قوه قضاییه اعلام كنیم و مردم نیز بدانند كه ما چگونه زندگی می كنیم.

* میرسلیم: دولت فعلی فقط خودش را اداره می كند
كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت فعلی كشور را اداره نمی كند بلكه فقط خودش را اداره می كند. سید مصطفی آقا میر سلیم روز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی افزود: در حال حاضر دولت توجهی به اداره كشور ندارد. قدمهای خوبی در این دوره توسط دولت برداشته شده كه باید از آنها تشكر كرد اما این اقدامات به قیمت كاهش سرمایه گذاری و رشد بیكاری انجام شده است. عدم توجه به پیشنهادهای علمی و دانشگاهی خسارت های زیادی به كشور وارد می كند و این گونه خسارتها كه ناشی از تصمیم گیری اشتباه از نظر علمی است پذیرفتنی نیست. افتتاح پروژه ها و طرح در نقاط مختلف كشور باعث افتخار است اما وقتی قرار است راه آهن 3 ماه دیگر در همدان افتتاح شود چه ضرورتی دارد كه برای افتتاح با شتاب و توام با تظاهر آن اقدام كنیم. یك سوم سفرهای رئیس جمهور بعد از شروع جریان انتخابات انجام شد. میرسلیم با اشاره به نامگذاری دولت خود بعنوان ' دولت راستی و درستی ' افزود: بدترین توهین به مردم این است كه دولتمردان با آنها رو راست نباشند. با آقای روحانی در یك خط سیاسی قرار ندارم اما بعد از موفقیت وی در انتخابات گذشته اولین كسی بودم كه به صورت كتبی اعلام آمادگی برای همكاری با وی را كردم. اسناد بالادستی زیادی در كشور تدوین شده اما اجرا نشده است ولی در عین حال در برابر سند 2030 یونسكو و اجرای آن سر تسلیم فرود آورده است. دو سوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی به اشتغال بر می گردد اما این دولت به جز گزارش عملكرد فعالیتهای جاری هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از رشد بیكاری انجام نداده است. دولت امروز به مردم قول می دهد كه در سالهای آینده 950 هزار شغل ایجاد كند. اكنون باید از اقدامات گذشته خود دفاع كنید و به مردم گزارش دهیم كه چه اقداماتی در طول سالهای گذشته انجام شده است. باید مردی به میدان بیابد كه بتواند به ملت ایران كمك كند. دولت یازدهم فرصتهای كشور را سوزاند به عشق اینكه آمریكا به روی آنها بخندد. میرسلیم با اشاره به اولویتهای خود در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور آینده گفت: در اولین اقدام تكلیف فسادی را كه همانند خوره پایه های نظام را از بین می برد را مشخص خواهم كرد. وی با اشاره به اینكه بعضی از نامزدهای انتخابات اعلام می كنند كه در صورت انتخاب شدن مبلغ یارانه نقدی را افزایش می دهند گفت: هنوز كسی از زبان من نشنیده كه گفته باشم مبلغ یارانه نقدی را افزایش می دهم بلكه پرداخت یارانه حساب و كتاب خاصی دارد.برخی از نامزدهای انتخابات یك بند از این سیاست های هدفمندی یارانه ها را گرفته اند و سایر بندها را رها كرده اند. معتقدم گره مشكلات كشور باز نمی شود مگر اینكه رئیس جمهور در همان مسیری حركت كند كه رهبری است و سپاه پشتیبان او باشد و صدا و سیما هم یار او باشد. هاشمی رفسنجانی 70 سال در انقلاب اسلامی زحمت كشید و آخرین جمله وی به من این بود كه با زاویه بین رهبری و دستگاه اجرایی نمی توانیم به موفقیت برسیم و در این صورت مردم معطل می مانند و كارها انجام نمی شود.
1858