بودجه خدمات حمايتي دانش آموزان استثنايي امسال به 10ميليارد تومان مي رسد

تهران-ايرنا-رييس سازمان آموزش و پرورش استثنايي گفت: بودجه طرح خدمات حمايتي از دانش آموزان استثنايي از سال 94 تا نيمه سال 95، 7 ميليارد تومان بود كه اين بودجه امسال به 10 ميليارد تومان مي رسد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مجيد قدمي روز سه شنبه در آيين بزرگداشت مقام معلم در مجتمع آموزشي استثنايي شهيد محبي منطقه پنج شهر تهران اظهار كرد: خدمات حمايتي براي دانش آموزان استثنايي شامل ارائه خدمات رايگان همچون دارو، جراحي، ويلچر، سمعك، واكر، كاشت حلزون به دانش آموزان استثنايي و تلفيقي است.
وي با اشاره به نقش معلمان در تعليم و تربيت و پرورش دانش آموزان گفت: مبناي تربيت فطرت است، معلمان بايد با دانش و هنر خود، دانش‌آموزان را به مقام والا‌يي از علم و آگاهي هدايت كند.
قدمي با بيان اينكه شيوه هاي تربيتي تغيير كرده و نمي‌توان فرزندان را با تربيت 40 سال قبل آموزش داد، افزود: تذكر كلامي يكي از شيوه‌هاي نامناسب تربيتي است و بايد با رفتار خود بر دانش ‌آموزان تاثيرگذار باشيم و بهترين شيوه‌هاي تربيتي را متناسب با زمان در نظر بگيريم.
وي با بيان اينكه براساس عقيده شهيد مطهري مبناي تربيت ديني، تربيت عقلاني است، اظهار كرد: نوع تربيت متفاوت است، امروزه به علت گسترش فضاي مجازي و آموزه هاي آنها، تاثير تربيت والدين به صفر مي رسد و بايد قبل از اينكه فرزندان دچار مشكل شوند، با محبت با او رفتار كرده و مشكلات و مسايل او را با عقلانيت حل كنيم.
معاون وزير آموزش و پرورش با تاكيد بر شناخت ويژگي هاي دانش آموزان در امر تعليم و تربيت گفت: انسان جهاني ناشناخته است، اين موجود را بايد از لحاظ روان شناختي، روان شناسي تفاوت هاي فردي و يادگيري شناخت و متناسب با اين ويژگي ها روش هاي تربيتي را به كار گرفت.
قدمي با اشاره به استعدادها و توانمندي هاي دانش آموزان استثنايي و با نيازهاي ويژه افزود: اين دانش آموزان با كسب علم و آگاهي به راحتي مي توانند از دانش آموزان عادي پيشي بگيرند و تحقيقات نشان مي دهد كه اگر معلم به خصوص معلم كلاس اول، دانش لازم را در روش تدريس نداشته باشد باعث اختلالات يادگيري مي شود و بايد قوي ترين و آگاه ترين معلمان بايد در پايه اول دانش آموزان تدريس كنند.
رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي با بيان اينكه اين نهاد سخت ترين بخش آموزش و پرورش است، اظهار كرد: قوي ترين و با انگيزه ترين معلمان در آموزش و پرورش استثنايي فعاليت مي كنند، اين معلمان‌ هدف و راه خود را طور ديگري انتخاب كرده‌اند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود مناسب سازي كتاب درسي، برگزاري برنامه هاي پرورشي، فرهنگي و ورزشي، راه اندازي سرويس اياب و ذهاب براي دانش آموزان استثنايي در سراسر كشور را از جمله اقدامات سازمان آموزش و پرورش استثنايي عنوان كرد و گفت: امسال بودجه سرويس اياب و ذهاب دانش آموزان استثنايي به 23 ميليارد تومان رسيده كه 80درصد هزينه آن را دولت و 20درصد باقي مانده را خانواده ها پرداخت مي كنند و اين در شرايطي انجام شد كه قيمت نفت 30دلار بود.
رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي با اشاره به حل مشكلات سنوات ارفاقي معلمان دانش آموزان استثنايي اظهار كرد: اين معلمان براساس قانون بابت هر يك سال خدمت، 72روز پاداش گرفته و مي توانند 72 روز زودتر بازنشست شوند، اين موضوع خلا قانوني داشت كه با همكاري سازمان مديريت و صندوق بازنشستگي و تامين اعتبار براي 24هزار فرهنگي كه از سال 88 تا 91 در مدارس استثنايي فعاليت داشتند، حل شده و اولويت پرداخت براي افرادي است كه در آستانه بازنشستگي هستند.
وي گفت: بار مالي سنوات ارفاقي 660 ميليارد تومان و سهم همكاران فرهنگي 60 ميليارد تومان است.
قدمي با بيان اينكه در دولت يازدهم بودجه بخش ساير سازمان آموزش و پرورش استثنايي از 24ميليارد تومان به 94 ميليارد تومان در سال جاري افزايش يافته، افزود: مشكلات آموزش و پرورش استثنايي را مي پذيريم، ما تمامي مشكلات را حل نكرديم اما كساني كه مي گويند اقدامي در اين حوزه انجام نداديم، بي اخلاقي است و به عقيده من بايد اعتبارات 2 تا 3 برابر اعتبار موجود باشد تا بتوان مشكلات را حل كرد.
در پايان اين آيين از معلمان برگزيده دانش آموزان استثنائي شهر تهران تجليل شد.
آيين بزرگداشت مقام معلم روز سه شنبه با حضور مجيد قدمي رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنائي كشور، شهناز كريمي رئيس آموزش و پرورش استثنائي تهران، سياوش شهريور مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري تهران و جمعي از مسئولان آموزش و پرورش در مجتمع آموزشي شهيد محبي برگزار شد.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روزي با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودي انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهرام/7245/ 1539

سرخط اخبار فرهنگ