سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دفاعی در استانبول برپا شد

آنكارا- ایرنا- سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دفاعی و نظامی روز سه شنبه طی آیینی با حضور مقامات و كارشناسان نظامی كشورهای مختلف از جمله محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در تركیه و سرهنگ حسین بخون وابسته نظامی كشورمان در تركیه در شهر استانبول تركیه برپا شد.

به گزارش ایرنا، آیین گشایش این نمایشگاه تخصصی با مشاركت 800 شركت از 60 كشور جهان و با حضور 25 وزیر دفاع از كشورهای مختلف جهان در محل نمایشگاه بین المللی استانبول برگزار شد.
نخست وزیر تركیه در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: تركیه قویتر از پیش است و فردا نیز قدرتمندتر از امروز خواهد بود.
بینالی یلدریم افزود: تركیه امروز هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین اقتصاد بزرگ اروپا است و از همه مهمتر، كشور ضامن صلح جهانی و منطقه ای هستیم.
وی با بیان این كه امنیت اتحادیه اروپا بدون تركیه ممكن نیست، اظهار كرد: حل مشكلات خاورمیانه نیز بدون تركیه میسر نخواهد بود.
وی بیان كرد: بر اساس آمار سازمان ملل متحد، تركیه میزبان بیشترین تعداد پناهجویان در جهان بوده و در موضوع كمك های بشری و انسان دوستانه و مبارزه با تروریسم نیز دارای سیاستی مبتنی بر همكاری نزدیك با دوستان خود است.
وی ادامه داد: به هیچ گروه تروریستی با دید مثبت نگاه نمی كنیم و دید مثبت دیگران به گروه های تروریستی را نیز مثبت ارزیابی نمی كنیم.
یلدریم اضافه كرد: برای دموكراسی، صلح، آرامش و عدالت بیشتر نیازمند انسان، دولتمرد و دانشمندان شجاعتری هستیم و همواره گفته ایم كه دفاع به معنای محافظت از امنیت خود و دیگران است.
وی گفت: ریشه سیاست تركیه بر محافظت از انسان استوار شده و بر این اساس امنیتی را كه برای خود می خواهیم، در واقع برای همه می خواهیم. نخست وزیر تركیه بیان كرد: همان طور كه براساس باورهای خود خواستار آزادی هستیم برای باورهای دیگران نیز آزادی می خواهیم و همان گونه كه برای امنیت مرزها، تمامیت ارضی و حفاظت از جان و مال خود اهمیت قائل هستیم، می خواهیم كه تمامی كشورها نیز در امنیت و آسایش باشند.
یلدریم بیان كرد: در حالی كه امنیت كشور خود را تامین می كنیم، آغوش خود را به روی میلیون ها جنگ زده و پناهجو گشوده ایم.
وی سیستم ریاستی جدید را كه با همه پرسی (16 آوریل) در تركیه آغاز شده، گامی مهم در روند ثبات سیاسی و دولت بسیار قدرتمند در تركیه دانست و اضافه كرد: تركیه دیگر از بند دولت های بی ثبات، ضعیف، خلاء قدرت و سیستم قیمومیت رهایی یافته و با قدم هایی مطمئن به سوی اهداف خود پیش خواهد رفت.

سرخط اخبار جهان