جنبلاط:حمله احتمالی به لبنان با هدف جلوگیری از نفوذ ایران دیوانگی است

بیروت-ایرنا-«ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان در گفت و گو با روزنامه «الاخبار» تاكید كرد كه حمله احتمالی آمریكا و رژیم صهیونیسی به لبنان با هدف جلوگیری از نفوذ ایران دیوانگی و تهور است.

جنبلاط در این گفت و گو كه روز سه شنبه در الاخبار منتشر شد، گفت كه آمریكا به دنبال كنترل نفوذ ایران در منطقه است و این مساله می تواند منجر به درگیری بین اسرائیل و لبنان شود.
وی با بیان اینكه سفیر اخیر وزیر دفاع آمریكا به منطقه با هدف جلوگیری از نفوذ ایران انجام شد، خاطر نشان كرد: چطور می توان جلوی نفوذ ایران را گرفت؟ با توجه به تجربیات تاریخی كه دارم احتمال می دهم باز هم ما را به سمت تنش (اگر نگوییم جنگ) با اسرائیل بكشانند.
جنبلاط تاكید كرد كه جلوگیری از نفوذ ایران كار ساده ای نیست.
رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه در پاسخ به سوالی درباره احتمال ملاقات با «سید حسن نصرالله» دبیركل حزب الله لبنان گفت: اگر شرایط چنین ملاقاتی را ایجاب كند مانعی وجود ندارد. سید حسن نصرالله ابعاد مختلف اوضاع را درك می كند.
جنبلاط با اشاره به هشدارهای سیدحسن نصرالله درباره اقدامات احتمالی رژیم صهیونیستی علیه لبنان گفت:حق با سید حسن نصرالله است. حتی اگر ما اختلاف هایی با هم در قضیه سوریه داشته باشیم باید این اختلاف را كنار بگذاریم چون قضیه سوریه فراتر از توان بازیگران لبنانی است. ما نمی توانیم در سوریه كاری از پیش ببریم پس نباید امیدی به این قضیه داشته باشیم بلكه باید بر روی داخل لبنان و اقتصاد و وحدت ملی لبنان تمركز كنیم.
وی افزود: خیلی از طرف ها در لبنان به چیزی جز منافع آنی و لحظه ای خود فكر نمی كنند و همه هم و غمشان در كشتی های تولید برق و بازار آزاد و.. خلاصه شده است. بعضی ها هیچ گونه محاسبات راهبردی نمی توانند انجام دهند به جز حزب الله كه همیشه این حساب و كتاب ها را مد نظر قرار می دهد.
جنبلاط در بعد منطقه ای نیز درباره توافق اخیر بر سر مناطق امن و نگرانی از وقوع جنگ با رژیم صهیونیستی در سوریه گفت: حوادثی كه در سوریه شاهد آن هستیم از سال 2011 تا كنون هیچ تغییری نكرده و همه آنها تحت عنوان مبارزه با تروریسم كه «بشار الاسد» در سال 2011 به آن اشاره كرد روی می دهد. تحت عنوان این شعار شهرهای سوریه ویران شد و تركیب جغرافیایی آن از یك منطقه به منطقه دیگر دچار تحولاتی شد. بحثی درباره راه حل سیاسی صورت نگرفت، اما نظام اصرار دارد كه در حال مبارزه با تروریسم است.
جنبلاط افزود: تا كنون هیچ راه حلی به چشم نمی خورد. مناطق امنی در ادلب و حلب كه دیگر چیزی از آن باقی نمانده ایجاد شده است. در حمص هم كه تغییرات جمعیتی در آن اتفاق افتاده است صحبت از مناطق امن شده است. اما نظام سوریه برای خود آزادی مبارزه با تروریسم قائل است و این یك عنوان عریض و طویل است. در جنوب سوریه من موضوع را به طور كامل دنبال نكردم اما معاهده حوران به امضا رسید كه نوعی خودمختاری در این منطقه ایجاد می كند و شبیه منطقه خودمختار سعد حداد در جنوب لبنان است. این مساله می تواند سوریه را به سمت تقسیم پیش ببرد. من پیش از این هم در سال 2011 نسبت به پروژه تقسیم سوریه هشدار داده بودم.
خاورم*390* 2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

سرخط اخبار جهان