دوازدهمين نشست سران پاركهاي علم و فناوري آسيا در تهران آغاز شد

تهران- ايرنا- دوازدهمين نشست سران پارك هاي علم و فناوري عضو انجمن آسيايي پارك هاي علمي (ASPA) به ميزباني پارك علم و فناوري دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، دوازدهمين نشست سران پارك هاي علم و فناوري عضو آسپا روز سه شنبه با حضور دكتر وحيد احمدي معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، رئيس، مديركل و برخي اعضاي خارجي و ايراني اين انجمن آسيايي و ناظران اروپايي آسپا از روسيه و آلمان برگزار شد.
رئيس پارك علم و فناوري دانشگاه تهران به عنوان ميزبان، تبادل تجربه و اطلاعات ميان پارك هاي علم و فناوري كشورهاي آسيايي و برنامه ريزي براي توسعه فعاليت ها و همكاري هاي مشترك را مهم ترين هدف برگزاري اين نشست عنوان كرد.
دكتر محمدجعفر صديق افزود: بدون تبادل تجربه، هم ما و هم ديگر كشورهاي عضو بايد با صرف هزينه هاي سنگين و سعي و خطا به دانش و فناوري هاي جديد و كاربردي دست پيدا كنيم و برپايي اين نشست، فرصت بسيار مناسبي براي اشتراك ديدگاه ها و تجربه هاي موفق به شمار مي آيد.
وي همچنين در حاشيه اين نشست در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا، توسعه پارك ها و مراكز رشد علمي و فناوري دانشگاهي در كشور را يك ضرورت اساسي برشمرد و گفت: توسعه پارك هاي علم و فناوري در كشور ما از شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان آغاز شد و درحاليكه در برنامه چهارم توسعه بايد گسترش مي يافت عملا متوقف ماند و انجام نشد.
صديق با بيان اينكه پارك هاي مستقل در دولت هاي نهم و دهم، فقط در سطح استانهاي كشور تكثير شدند، افزود: اين درحاليست كه ظرفيت اصلي براي توسعه شركت هاي دانش بنيان نوپا در دانشگاه ها قرار دارند و ارتقا و تقويت پارك هاي علمي و فناوري دانشگاهي، زمينه ساز فعاليت بهتر پارك هاي مستقل است.
وي خاطرنشان كرد: توجه به پارك هاي علمي و فناوري مستقل بدون توسعه پارك ها و مراكز رشد دانشگاهي، مانند اين است كه در كشور، دانشگاه ايجاد كنيم بدون اينكه دبيرستان داشته باشيم.
رئيس پارك علم و فناوري دانشگاه تهران ادامه داد: فلسفه وجودي پارك هاي علم و فناوري دانشگاهي اين است كه دانشجويان در دوران تحصيل كه فرصت كافي دارند براي ورود به بازار كار آماده شوند و از ظرفيت هاي كارآفريني اين پارك ها استفاده كنند وگرنه بعد از فارغ التحصيلي، زمان كمي براي آنها وجود دارد و نمي توان انتظار داشت كه در پارك هاي مستقل، آموزش هاي لازم را فرا گيرند.
به گزارش ايرنا، ASPA يك سازمان غير دولتي بين المللي است كه از سال 1997 در ژاپن با هدف دستيابي به توسعه مشترك در زمينه هاي علمي، فناوري، صنعتي و اقتصادي در منطقه آسيا تاسيس شده است.
اين انجمن آسيايي در تلاش است با ارائه يك الگوي جديد براي صنعت آسيا و ايجاد اتفاق نظر اقتصادي در آسيا با گردهم آوردن سازمانهاي نوآورانه، شركت ها و افراد با يكديگر، به توسعه صنعتي و اقتصادي در جوامع كشورهاي عضو كمك كند.
دستيابي به اين اهداف از طريق برنامه هايي همچون برگزاري رويدادهاي بين المللي كه مي تواند تبادل تجربه و دانش، اجراي پروژه هاي مختلف و به اشتراك گذاري منابع صنعتي و اقتصادي به صورت شبكه اي به همراه داشته باشد، دنبال مي شود.
جمهوري اسلامي ايران پيش از اين در سالهاي 1390 در شهرك علمي تحقيقاتي اصفهان و 1393 در پارك علم و فناوري دانشگاه شيراز، ميزبان كنفرانس بين المللي پارك هاي علم و فناوري آسيا بوده است.
علمي**1055**1440
خبرنگار : زينب كارگر ** انتشار: گلشن
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me