۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۳۹
کد خبر: 82522494
۰ نفر
انتشار یكهزار كتاب به 41 زبان زنده دنیا

تهران - ایرنا - مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری انتشاراتی الهدی، با اشاره به اینكه این موسسه تنها انتشاراتی ایرانی است كه به 41 زبان زنده دنیا آثار ترجمه شده دارد، گفت: از زمان تاسیس این انتشاراتی یكهزار عنوان كتاب چاپ و منتشر شده است.

محمدحسین احمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سی‌ امین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران افزود: متاسفانه تاكنون به دلیل تمركز الهدی در حوزه نشر بسیاری از ظرفیت‌های این موسسه در راستای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری مغفول مانده است حال اینكه طبق اساسنامه این مجموعه و تاكید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این موسسه باید در كنار امر انتشار آثار مكتوب، در حوزه برپایی كارگاه‌های آموزشی و مشاركت در امر برگزاری هفته‌های فرهنگی، روزهای سینمایی و دیگر رویدادهای هنری نیز فعال باشد.

** انتشارات الهدی و نمایشگاه كتاب
وی درمورد برنامه‌های ویژه انتشارات الهدی در نمایشگاه كتاب سال جاری اظهار كرد: معرفی طرح‌های حمایتی تاپ و گرند و معرفی امكانات و دامنه فعالیت‌های 30 ناشر همكار در امر كارهای آژانس ادبی نوروز از جمله برنامه‌هایی است كه در این 10 روز تدارك دیده‌ایم.
احمدی ادامه داد: معرفی و فروش آثار انتشارات الهدی با تخفیف 50 درصدی در نمایشگاه و همچنین برگزاری 5 نشست تخصصی از دیگر برنامه‌هایی است كه بسیاری از آن‌ها با استقبال مخاطبان همراه بوده است.
به گفته وی نشست تخصصی «راهكارهای هم‌افزایی حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی كتاب» و «نقش ترجمه آثار علوم انسانی از فارسی به عربی» و همچنن رونمایی از كتاب‌هایی چون «حكماء مدرسه اصفهان» از جمله برنامه‌هایی است كه موسسه الهدی میزبان آن‌ها بوده است.

** شركت در 15 نمایشگاه كتاب
مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری انتشاراتی الهدی، با اشاره به اهتمام این موسسه برای حضور در نمایشگاه‌های كتاب یادآور شد: تنها در سال گذشته در 15 نمایشگاه كتاب حضور داشتیم و در برخی از نمایشگاه‌ها نیز به حمایت از برخی انتشارات داخلی پرداخته‌ایم كه بعد از موافقت اعضای كمیته 15 نفره این موسسه، سال 95 از انتشارات سمت برای حضور در نمایشگاه كتاب تركمنستان، از انتشارات جامعه‌المصطفی برای حضور در نمایشگاه كتاب بلگراد و از انتشارات علمی فرهنگی بابت حضور در نمایشگاه توكیو حمایت كردیم.

** حضور و مشاركت در نمایشگاه كابل
احمدی با اشاره به آخرین اقدامات بین‌المللی این موسسه گفت: به تازگی با همكاری رایزنی‌ فرهنگی ایران در كابل و وابستگی‌های فرهنگی این كشور در شهرهای مزارشریف و هرات در قالب چاپ و انتشار كتاب‌هایی در زمینه ادبی، تاریخی و فرهنگی برای برپایی نمایشگاه كتاب ایران در كشور افغانستان مشاركت داشتیم.
به گزارش ایرنا، موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین­المللی الهدی در سال 1363 به عنوان یك ناشر بین­المللی با هدف گسترش همكاری های بین­المللی بین جمهوری اسلامی ایران و سایر كشورهای جهان در عرصه كتاب و سایر محصولات فرهنگی تاسیس و فعالیت خود را در نقاط مختلف جهان گسترش داد. این مؤسسه اكنون دارای5 نمایندگی رسمی در كشورهای افغانستان (كابل)، قرقیزستان (بیشكك)،تركمنستان (عشق آباد)، عراق (نجف اشرف) وتاجیكستان (دوشنبه) است. نمایندگی دیگر این موسسه در شهر مقدس قم و دفتر مركزی آن در شهر تهران واقع شده است.
ترجمه، تالیف و نشر آثار اندیشمندان، مفاخر و شخصیت­های دینی، علمی و فرهنگی، توزیع آثار مكتوب و سایر محصولات فرهنگی از طریق نمایندگی­ها،شعب و نیز نمایندگی­های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور (رایزنی ها)، همكاری با ناشران خارجی از طریق آژانس ادبی نوروز با مشاركت و عضویت 19 ناشر ایرانی در گروه ناشران و ایجاد تبادلات كپی رایت میان این ناشران و ناشران خارجی، اعطای نمایندگی­های توزیع و فروش به ناشران، موسسات فرهنگی و اشخاص حقیقی و حقوقیی، حضور در نمایشگاه های تخصصی و بین­المللی كتاب در سراسر دنیا، ارائه خدمات نشر به مؤلفان، مترجمان و ناشران داخلی و خارجی و... از جمله اهم فعالیت های این انتشاراتی است.
موسسه بین المللی الهدی از ابتدا تاكنون توانسته به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در اكثر نمایشگاه های بین المللی كتاب شركت كند كه در همین راستا از سال 1385 تاكنون به صورت مستقیم در بیش از 132 نمایشگاه بین المللی كتاب در كشورهایی چون: روسیه، چین، لبنان، هند، برونئی، آلمان، كرواسی، سوئد، بلاروس، اسپانیا، زیمباوه، كنیا، اتیوپی، لیبی، بولیوی، بوگوتا، تركیه و... حضور داشته است.
آثارموسسه بین المللی الهدی و یا ناشران دیگر كه برای حضور در نمایشگاه های بین المللی به این موسسه سپرده می شوند، با موضوعاتی پیرامون تاریخ، هنر، آموزش زبان فارسی، فلسفه، ادبیات، و اندیشه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری با توجه به زبان منطقه در نمایشگاه های بین المللی ارائه می شوند.
سی ‌امین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران تا 23 اردیبهشت با شعار '‌یك كتاب بیشتر بخوانیم' در نمایشگاه شهر آفتاب پذیرای علاقه مندان و بازدید كنندگان از این رویداد بزرگ فرهنگی است.
فراهنگ**1355**1027**خبرنگار: علی اكبر قزوینیان**انتشار: جواد دهقانی

سرخط اخبار فرهنگ