۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۰۰
کد خبر: 82522289
۰ نفر
درمان ام اس با داروی كاهنده كلسترول

تهران - ایرنا - مطالعات نشان می‌دهد داروی استاتین كه برای كاهش كلسترول به كار می‌رود، قادر به افزایش توانایی حركتی در بیماران مبتلا به ام اس است و نرخ كاهش حجم مغز در این بیماران را كاهش می‌دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، مطالعاتی كه از سال 2014 میلادی آغاز شد، نشان می‌دهد استاتین كه شایع‌ترین و ارزان‌ترین داروی كاهش‌دهنده كلسترول است، می‌تواند علایم عود ام‌اس را به تاخیر بیندازد و آن را به میزان قابل توجهی كاهش دهد.
این مطالعه كه توسط محققان دانشگاه كالج لندن و با بررسی هزار و 180 بیمار در سال 2014 آغاز شد، پروژه ای شش ساله تعریف شد؛ ولی در دو سال اول علایم امیدواركننده‌ای را نشان داد و محققان معتقدند گزینه مناسبی برای درمان مبتلایان به ام اس ثانویه است.
استاتین ها گروه اصلی داروهای كاهش دهنده كلسترول خون هستند. سیمواستاتین، پراوستاتین و اتوروستاتین داروهای اصلی این خانواده محسوب می شوند. استاتین ها مسیر ساخت كلسترول توسط كبد را مسدود می كنند، بنابراین سلول های كبدی خالی از كلسترول می شوند.
همچنین استاتین ها به جذب مجدد كلسترول از رسوب های موجود در دیواره شریان ها كمك می كنند و به این ترتیب بیماری شریان های كرونر را از بین می برند.
مولتیپل اسكلروزیس (MS) یك بیماری خود ایمنی است كه در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مركزی‌ (CNS ) می دهد. سیستم عصبی مركزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باكتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد؛ ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند.
در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی به میلین حمله می كند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می شود كه نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.
زمانی كه پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود كه عوارض مختلفی دارد. بیماری MS انواع مختلفی دارد كه عبارتند از:
- ام اس پیشرونده مقدماتی
در این نوع، نشانه های بیماری به طور پیوسته از زمان تشخیص بیماری سیر صعودی دارند. حمله ها مشخص نیستند و هیچ علامت بهبودی وجود ندارد. حدود 10 تا 15 درصد از بیماران، به این نوع از بیماری مبتلا می شوند. معمولا بیماری ام اس در افرادی كه این مرحله را تجربه می كنند، دیر و در حدود 40 سالگی تشخیص داده می شود.
- نوع عودكننده – فروكش كننده
حدود 90 درصد از بیماران، به این نوع مبتلا هستند. معمولا نشانه های اولیه بیماری در این افراد، در اوایل بیست سالگی دیده می شود. پس از آن در دوره های مختلف، بیماری عود می كند و در بین دوره ها، بیمار بهبودی نسبی دارد. معمولا بیمارانی كه به این نوع مبتلا هستند، وارد مرحله دیگری از بیماری به نام پیشرونده ثانویه می شوند.
- ام اس پیشرونده ثانویه
در این نوع، علایم بیماری به طور پیوسته سال ها وجود دارد و هیچ عود یا بهبودی حاصل نمی شود. معمولا این حالت 10 تا 20 سال پس از تشخیص بیماری اتفاق می افتد. این نوع از بیماری معمولا منجر به از كار افتادگی بیماران می شود.
- نوع پیشرونده عودكننده
این نوع از بیماری بسیار نادر است و در آن بیماری در دوره های مشخص عود می كند و از یك حمله تا حمله بعدی، نشانه های بیماری شدیدتر می شود. حدود 5 درصد از افراد به این نوع از بیماری مبتلا هستند.
این مطالعه محققان را به درمان اثربخش ام اس با داروهای ارزان و در دسترس امیدوار كرده است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار:‌گلشن