۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 82521254
۰ نفر
سی ان ان: امانوئل مكرون  ضد ترامپ است

تهران - ایرنا - شبكه خبری 'سی ان ان' درتحلیلی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نوشت: امانوئل مكرون ضد دونالد ترامپ است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این شبكه خبری روزدوشنبه افزود: با پیروزی امانوئل مكرون درانتخابات ریاست جمهوری فرانسه روابط با دولت دونالد ترامپ 'پیچیده' خواهد شد.
سی ان ان ادامه داد: دراین دور از انتخابات فرانسه كه برای نخستین بار هیچ یك از دو حزب عمده 'سوسیالیست' و 'جمهوریخواه' در آن شركت نداشتند، مساله تروریسم و مهاجرت از جمله موارد محوری از سوی حزب راست افراطی بود اما پیام مارین لوپن فراتر از آن بود چرا كه وی به واقع خواهان به عظمت رساندن دوباره فرانسه بود .
این تحلیل كه توسط 'ملیسا بل' (Melissa Bell) خبرنگار این شبكه خبری در پاریس و درجریان انتخابات فرانسه صورت گرفت، آمده است: مارین لوپن بر شعارهای ملی گرایانه شدت بخشید، خواهان ترك اتحادیه اروپا وبرقراری سیستم حمایت از تولیدات داخلی برای بهبود و رونق اقتصادی فرانسه بود كه در آن بسیاری از مواردی كه دونالد ترامپ در جریان كارزار انتخاباتی به آنها مبادرت كرد، وجود داشت؛ لوپن گفته بود كه معتقد است پیروزی وی نیز به مانند پیروزی ترامپ خواهد بود.
مفسر سی ان ان افزود: در صورت پیروزی لوپن و با وعده ای كه وی برای خروج از اتحادیه اروپا داده بود، تبعات آن برای سال ها بازارهای جهانی را با شوك مواجه می ساخت.
ملیسا بل در پاسخ به این پرسش سی ان ان كه با پیروزی مكرون روابط پاریس با واشنگتن چگونه خواهد بود، گفت: پیروزی مكرون روابط با دولت ترامپ را پیچیده خواهد ساخت. مكرون نماینده تمامی آن چیزهایی است كه ترامپ نیست.
بل در ادامه گفت: مكرون نماینده نظم جهانی است كه دونالد ترامپ بر علیه آن است، مكرون بیانگر و نماینده اردوگاه رهبران جهانی است كه نگران پوپولیسم وخواستار محدود ساختن آن هستند، مكرون طرفدار اروپا و اتحادیه اروپا و جهانی شدن است اما ترامپ چنین نیست.
به گزارش ایرنا، امانوئل مكرون نامزد مستقل ریاست جمهوری فرانسه درانتخابات روزگذشته برابر با 17 اردیبهشت ماه با كسب65.1درصد آرا در مقابل 34.9 درصد آرا 'مارین لوپن' نامزد جبهه ملی، در این انتخابات پیروز شد.
دور نخست این انتخابات فرانسه سوم اردیبهشت ماه گذشته بین 11 نامزد از احزاب و جناح های مختلف سیاسی برگزار شد.
شبكه خبری سی ان ان روز گذشته در تحلیلی پیرامون انتخابات فرانسه گزارش داد مكرون و لوپن دارای دو دیدگاه متضاد با یكدیگر بوده و در صورت پیروزی لوپن فرانسه به سوی دیگری خواهد رفت.
«دامنیك توماس» (Dominic Thomas) استاد دانشگاه كالیفرنیا لس آنجلس در این باره به سی ان ان گفته بود: پیروزی مكرون ادامه حیات اتحادیه اروپا خواهد بود.
اتحادیه اروپا تاكنون برگزاری انتخابات عمومی در سطح اروپا را با توجه به قدرت گرفتن عوام گرایان در این قاره به نگرانی دنبال كرده چراكه نگران است كه با برسركار آمدن جریان های عوام گرا در اروپا، آینده این اتحادیه با خطر از هم فروپاشیدن مواجه شود.
این نگرانی از زمان نتیجه مثبت همه پرسی برگزیت در تابستان سال گذشته در انگلیس آغاز شد و در دیگر انتخابات همچون انتخابات ریاست جمهوری اتریش كه نتیجه نهایی آن در دسامبر 2016 مشخص شد و انتخابات عمومی هلند در هفتم ماه مارس برابر با 17 اسفندماه 1395، وجود داشت.
اروپام **1302**1590
مترجم: بهروز وفاداری - انتشار: محمد حسن دوستارگان

سرخط اخبار جهان