صالحی امیری: 12هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیمه شدند

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بیمه شدن 12 هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از امروز خبر داد و گفت: بنا داریم همه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را مشمول بیمه قرار دهیم تا آنها احساس امنیت كرده و دغدغه نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مطلب را سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همكاری این وزارتخانه با سازمان تامین اجتماعی كه با حضور سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، عنوان كرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، توجه به اهالی فرهنگ و هنر را از اولویت های دولت یازدهم برشمرد و امضای این تفاهمنامه همكاری با هدف بیمه شدن این قشر از جامعه را گواه این مدعا دانست.
وی با بیان اینكه معتقدیم امور باید به خود صنوف و تشكل های صنفی واگذار شود، تاكید كرد: اصحاب فرهنگ و هنر خود صاحب و با صلاحیت ترین قشر برای مدیریت اجرا و امور خود هستند.
صالحی امیری ادامه داد: امروز خدا را شاكریم كه اصحاب فرهنگ و هنر با دولت ارتباط برقرار كرده و تعامل خوب و سازنده ای ایجاد شده است.
وی افزود: امروز دولت گوش شنوا دارد و نشست و گفت وگوها ادامه خواهد داشت.
مراسم امضای تفاهمنامه همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سازمان تامین اجتماعی در تالار وحدت و با حضور اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، مجید غلامی جلیسه رییس موسسه خانه كتاب و نیز جمعی از هنرمندان در مراسم امضای این تفاهمنامه همكاری برگزار شد.


** بیمه شدگان صندوق هنرمندان به 42 هزار نفر افزایش یافت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس تفاهم نامه قبلی 20 هزار نفر بیمه شدند و حدود 10 هزار نفر هم از محل هدفمندی یارانه ها بیمه شده داریم كه با مجموع 12 هزار نفر جدید اضافه شده امروز، بیمه شدگان تحت پوشش صندوق اعتباری هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به 42 هزار نفر رسید.
صالحی امیری تاكید كرد كه تلاش ما این است تا احساس امنیت شغلی را در اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه ایجاد كنیم.

** گفتمان فرهنگی مهمترین اصل

عضو كابینه دولت یازدهم اظهار داشت: سیاست ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر چند اصل است كه از روز نخست دولت تا امروز به آن وفادار بوده و هستیم، اظهار داشت: گفتمان فرهنگی مهم‌ترین اصل است كه مبتنی بر انسجام، تنوع، عقلانیت و دیانت فرهنگی است.

** واگذاری امور به صنوف و تشكلهای صنفی دائمی و مستمر می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای این وزارتخانه سه وظیفه اصلی سیاستگذاری، حمایت و نظارت را قائل هستیم و براین باوریم كه همه مسئولیت‌های اجرایی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باید به این صنوف تخصصی واگذار شود و این حركت مستمر و دائمی خواهد بود.
صالحی امیری افزود: این جهت‌گیری‌ها مدتی است شتاب بیشتری گرفته و به تدریج در طول برنامه ششم و همزمان برنامه استراتژیك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اجرایی خواهیم كرد.
وزیر ادامه داد: تلاش ما این است كه تمامی امور اجرایی در همه حوزه‌های فرهنگی و هنری به تشكلهای صنفی واگذار شود چراكه این شرایط بالندگی، خلاقیت و پویایی را به دنبال خواهد داشت.
صالحی امیری با تاكید براینكه اصحاب هنر صاحب‌صلاحیت‌ترین قشر برای پیگیری امور خود هستند، اظهار داشت: قدم‌هایی را برداشته‌ایم تا بخش زیادی از فرآیند نظارت، صدور مجوز و تعاملات به سازمان‌ها و اصناف فرهنگی و هنری واگذار شود.

** واگذاری صندوق هنر به اهلش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه اواخر سال گذشته صندوق هنر را به اهلش واگذار و روسای خانه‌های موسیقی، سینما و تئاتر عضو هیات مدیره این صندوق شدند گفت:
به زودی اصحاب نشرو رسانه نیز به عضویت این صندوق درمی آیند تا ماهیت صندوق هنر با حمایت ما و البته مدیریت اهالی فرهنگ ادامه یابد..
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از افزایش بودجه صندوق هنر برای سال 96 خبر داد.

** توجه به پیشكسوتان فرهنگ و هنر جزو اهداف اساسی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید براینكه توجه و اهتمام به پیشكسوتان فرهنگ و هنر جزو اهداف اساسی این دولت و وزارتخانه قرار دارد، اظهار داشت: با حمایت سازمان برنامه و بودجه راه‌اندازی موسسه پیشكسوتان و كانون هنرمندان تصویب و ساختمانی برای این منظور خریداری شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید براینكه سیاست ما واگذاری همه امور اجرایی فرهنگ و هنر به اهل آن تا پایان برنامه ششم توسعه است، گفت: در نمایشگاه بین المللی كتاب تهران كه هم اكنون در محل شهر آفتاب در حال برگزاری است بیشتر امور اجرایی آن به صاحبان صنوف و تشكلهای نشر واگذار شده و سال آینده همه امور آن واگذار خواهد شد.

** راه نجات كشور از آسیب های اجتماعی افزایش مصرف فرهنگی است

عضو كابینه دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر اینكه نیازمند تولید و مصرف فرهنگی هستیم تا سرانه مصرف فرهنگی را افزایش دهیم، اظهار داشت: راه نجات كشور از ‌آسیب‌های اجتماعی همانطور كه رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره كرده اند 'افزایش مصرف فرهنگی در جامعه است'.
صالحی امیری افزود: باید به این باور برسیم كه سرمایه‌گذاری فرهنگی باعث كاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
وزیر گفت: بنا داریم این سیاست را جلسه‌ای كه با رهبر معظم انقلاب خواهیم داشت ارائه كنیم و بگوییم كه سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، كتاب، قرآن و مسجد و همه حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تضمین می كنند كه در صورت توجه دولت برای افزایش منابع و سرمایه‌گذاری بیشتر، تولید محتوای فرهنگی را افزایش دهند تا شاهد كاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.
صالحی امیری ابراز امیدواری كرد: شاهد روزی باشیم كه اعتیاد و فقر و حاشیه‌نشینی در سایه این مصرف فرهنگی از كشور رخت بربندد.

** تاكید برای تصویب لایحه معافیت مالیاتی هنرمندان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به موضوع مالیات در حوزه فرهنگ و هنر، به امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزیر اقتصاد و دارایی اشاره و ابراز امیدواری كرد با فوریت به تصویب مجلس برسد تا شاهد معافیت‌های مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر باشیم .
وی گفت: قدم‌های مؤثری برداشته شده است كه اصحاب فرهنگ و هنر از پرداخت مالیات معاف شوند و امیدواریم مجلس با این لایحه موافقت كند.
وزیر ارشاد با اشاره به روند شكل گیری و جزئیات نظام صنفی رسانه ای اظهار داشت: نظام صنفی رسانه ای هم اكنون در مسیر تصویب دولت و پس از آن برای تصویب و اجرا به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

** تاكید برای تشكیل نظام صنفی هنر

صالحی امیری افزود: نظام صنفی هنر نیز در سال 96 به دولت ارسال و جهت‌گیری این است كه مانند نظام‌های مهندسی و پزشكی نظام‌های صنفی در حوزه‌های هنر و فرهنگ نیز شكل بگیرد و بخش زیادی از امور به آن سازمان‌ها محول شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت:‌ نظام گفت‌وگو را ادامه خواهیم داد و سیاست‌ ما واگذاری همه امور تا پایان برنامه ششم به اهلش است.
در پایان این مراسم تفاهم نامه همكاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی برای خدمات بیمه ای به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه به امضا رسید.
در این مراسم جمعی از هنرمندان، معاونین و مدیران وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مدیر عامل صندوق اعتباری هنر و معاونین و مدیران آن نیز حضور داشتند.
این تفاهم نامه از مرحله اولیه تا امضا و اجرا محصول تلاش جمعی شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صندوق اعتباری هنر و سازمان تامین اجتماعی است و آنچه به عنوان ارمغان با خود همراه دارد برطرف كردن دغدغه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه برای حل مسئله بیمه آنهاست كه سالهاست جزو مطالبات اولیه اهالی هنر است.

فراهنگ ** 1355 ** 1823خبرنگار: علی اكبرقزوینیان * انتشار: امید غیاثوند