۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 82519632
۰ نفر
طرح های آبخیزداری همدان فرسایش خاك را كاهش داده است

همدان - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی همدان گفت: اجرای طرحهای آبخیزداری در منابع طبیعی میزان فرسایش خاك را 2 تن در هر هكتار كاهش داده است.

سعید رسولی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: اهداف اصلی منابع طبیعی در حوزه آبخیز شامل نفوذ آب و تغذیه آب توسط سفره های زیرزمینی، استحصال آب، جلوگیری از بروز سیل و سیلاب، كنترل رسوب و رفرسایش خاك، و كنترل روان آب است.
وی اضافه كرد: میزان كنترل روان آب در حوزه های آبخیزداری این استان 270 متر مكعب در هر هكتار است همچنین در زمینه استحصال آب، میزان نفوذ آب به سفره های زیرزمینی به ازای هر هكتار عملیات آبخیزداری 81 متر مكعب است.
وی بیان كرد: به منظور افزایش نفوذ آب و جلوگیری از خسارت روان آب ها به ویژه بعد از بارندگی، منابع طبیعی اقدام به كنترل سرشاخه های آب از حوزه های بالا دست می كند.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی همدان اظهاركرد: طرح های اجرایی حوزه آبخیز برای پیشگیری از بروز خسارت ناشی از جریان یافتن آب ، بر مبنای دبی با دوره بازگشت 10 و 25 سال تعیین می شود.
رسولی افزود: چنانچه میزان دبی بیش از این باشد باید با هزینه كرد بیشتر نسبت به تغییر ابعاد سازه های آبخیزداری شامل بندخاكی، خشكه چین، سنگ ملاتی و غیره اقدام كرد.
وی اضافه كرد: عملیات آبخیزداری به چهار بخش مكانیكی، بیولوژیكی، بیومكانیكی، مدیریتی تقسیم شده و هر حوزه دارای زیر شاخه هایی نظیر حفاظت و قرق، سكوبندی، نهال كاری و علوفه كاری كپه كاری، كپر بندی و سنگ ملاتی است.
طبق آخرین امار دریافتی متوسط میزان فرسایش خاك در همدان سالانه به 10 تن در هكتار می رسد كه مهمترین علل آن را می توان تغییرات اقلیمی و جایگزین شدن بارش باران به جای برف، خشكسالی و كاهش پوشش گیاهی ناشی از دست اندازی مردم به طبیعت ذكر كرد.
استان همدان دارای 905 هزار هكتار اراضی ملی است كه بیش از 42 هزار هكتار از آن جنگل های طبیعی، دست كاشت و اراضی جنگلی است.
822 هزار هكتار اراضی ملی همدان به صورت مرتع است كه از نظر پوشش گیاهی به سه درجه مرتع خوب متوسط و فقیر دسته بندی می شوند.
7526/1181
خبرنگار: علیرضا جهانگیری** انتشار دهنده:الهام تدین