خیز هند برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل

دهلی نو-ایرنا- هند به عنوان دومین كشور پرجمعیت جهان و با رشد اقتصادی بالای هفت درصد برای تحقق آرزهای بلند پروازنه اش در سطح منطقه و جهان ،تلاش گسترده را برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل آغاز كرده است.

به گزارش ایرنا،مقامات هندی با رایزنی گسترده با قدرت ها و اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در صدد است رضایت كشورهای مختلف به ویژه قدرت های منطقه ای ،جهانی و اعضای دائم شورای امنیت را برای عضویت در این شورا جلب كنند.
تاكنون كشورهای آمریكا، روسیه ،انگلیس و فرانسه به عنوان چهار عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل با عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل موافقت كرده اند .
'نارندرا مودی' نخست وزیر هند نیز در سخنانی گفت كه وقت آن رسیده كه هند به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل درآید.
وی افزود:عضویت در شورای امنیت سازمان ملل حق هند است و برای رسیدن به این حق نیازمند هیچ كشوری نیست .
وزیر امور خارجه هند نیز با بیان اینكه هندوستان شرایط لازم برای عضویت دائمی در شورای امنیت سازمان ملل را دارد تصریح كرد امریكا، انگلیس، فرانسه و روسیه از عضویت دائمی هند در این شورا حمایت می كنند
'سوشما سواراج' در پارلمان هند تصریح كرد چین تاكنون به صورت آشكار با عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل مخالفت نكرده است
وی با بیان اینكه نباید تفاوتی بین اعضای جدید و قدیمی شورای امنیت سازمان ملل وجود داشته باشد افزود:دهلی نو در صورت پذیرش به عنوان عضو دائمی شورای امنیت انتظار دارد كه مانند دیگر اعضای دائمی از حق وتو برخودار باشد.
نماینده دائم هند در سازمان ملل با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل تصریح كرد این شورا باید متناسب با شرایط جدید جهانی ،تغییرات فوری در آن صورت گیرد.
'سید اكبرالدین ' در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل كه در رسانه های هند منتشر شد افزود:ساختار فعلی شورای امنیت سازمان ملل پاسخگوی نیازهای جامعه جهانی نیست .
وی با اشاره به حمایت تعداد زیادی از كشورها از انجام اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل افزود:نمایندگان بیش از 50 كشور در نشستی كه درسازمان ملل برگزار شد ،نگرانی خود را در خصوص وضعیت فعلی شورای امنیت و لزوم اصلاحات در آن اعلام كردند.
هند خواهان اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل متناسب با شرایط جهانی است. مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2015 میلادی قطعنامه ای در باره ادامه بررسی مساله مربوط به اصلاحات و افزایش تعداد اعضای شورای امنیت را پذیرفت.
كشورهای ژاپن، برزیل، آلمان و هند درسالهای اخیر تلاش گسترده ای برای بدست آوردن كرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل آغاز كرده اند. تاكنون انگلیس و امریكا با افزایش حق وتو اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل مخالفت كرده اند
شورای امنیت سازمان ملل متحد از پنج عضو دائم و 10 عضو غیردائم تشكیل شده است. آمریكا،انگلیس،چین، فرانسه و روسیه از اعضای دائم شورای امنیت و آرژانتین، اردن، استرالیا، چاد، رواندا، شیلی، كره جنوبی، لوكزامبورگ، لیتوانی و نیجریه از اعضای غیردائم شورای امنیت هستند.
اعضای دائم شورای امنیت از حق وتو برخوردار هستند. استفاده این كشورها از حق وتو در سالهای گذشته بارها باعث بن بست تلاش ها برای حل مناقشات بین المللی شده است به گونه ای كه بسیاری از كشورهای مستقل بارها خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت و لغو حق وتو شده اند.
حمایت از امنیت و صلح بین المللی از جمله وظایف شورای امنیت سازمان ملل است.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

سرخط اخبار جهان