انتقاد جدی به شهرداری وارد است/افزایش مخاطبان نمایشگاه در سه روز گذشته نسبت به مدت مشابه

تهران - ایرنا - سخنگوی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران از افزایش تعداد بازدید كنندگان در سه روز نخست برپایی این رویداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: بدلیل اتفاقات روز گذشته(جمعه) در مجموعه شهر آفتاب، انتقاد جدی خود را از بی تعهدی مسوولان شهرداری اعلام می كنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا مستقر در شهر آفتاب، همایون امیرزاده روز شنبه در نشست خبری درباره دلایل انتقال نمایشگاه كتاب به مجموعه شهرآفتاب توضیحاتی ارائه كرد.
وی با بیان اینكه عالی ترین مقام مسوول درخصوص انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب شورای سیاستگذاری نمایشگاه كتاب است، افزود: این شورا سال گذشته برای پایان دادن به خانه به دوشی نمایشگاه تهران تصمیم گرفت مكانی را كه مطابق با استانداردهای لازم است برای این رویداد در نظر بگیرد.
امیرزاده ادامه داد: با بررسی های انجام شده برای درنظر گرفتن مكانی در شهر تهران كه مناسب برای برپایی نمایشگاه كتاب باشد، بررسی هایی انجام و مكان های مانند باغ كتاب و مصلی پیشنهاد شد كه هر دو به دلایل محدودیت هایی به عنوان محل برگزاری نمایشگاه كتاب تایید نشد.
به گفته وی، پس از بررسی های لازم در این باره، مجموعه شهر آفتاب برای این منظور انتخاب شد، هر چند سال گذشته نیز كه برای نخستین بار نمایشگاه كتاب در این مجموعه برگزار شد با مشكلاتی نظیر آب گرفتكی مواجه بود.
سخنگوی نمایشگاه كتاب تهران ادامه داد: سال گذشته در پی طوفان و آب گرفتگی غرفه ها در شهر آفتاب، كارگروهی تشكیل و جلساتی در عالی ترین سطح شهرداری برگزار شد.
امیرزاده با بیان اینكه امسال نیز بدلیل شرایط ناپدار جوی دغدغه های خود را برای جلوگیری از تكرار آب گرفتگی های سال گذشته مطرح كردیم، گفت: كارشناسی ها و صورتجلسات در این باره موجود است و وزارت ارشاد و صنف نیز همه این موضوعات را رصد كردند، این در حالیست كه مسوولان شهر آفتاب اطمینان كامل دادند نابسامانی های سال گذشته ترمیم شود.
وی خاطر نشان كرد: مسوولان شهرداری قول قطعی داده اند، این مسله تكرار نمی شود ما نیز بنا را به اعتماد و اطمینان گذاشتیم، در این مورد تست های مانند حفر چاه های جذبی و اصلاح مسیرها در سالن ها انجام شد.

** تمام زیرساخت ها مورد نیاز را باید از شهرداری دریافت كنیم
سخنگوی نمایشگاه كتاب تهران گفت: براساس تفاهمنامه ای كه به مدت 6 سال با شهرداری امضا كرده ایم، تمام زیرساخت های مورد نیاز در نصب سازه های دائم و موقت بر عهده شهرداری است.
وی با بیان اینكه مسایل پیش آمده ناشی از بارندگی و طوفان در شهر آفتاب در روز گذشته خسارت زیادی را به برخی از غرفه ها وارد كرد، افزود: انتقاد جدی خود را از عدم تعهدی كه وجود داشته اعلام می كنیم در صورتی كه اگر از این مسئله اطمینان نداشته ایم درباره این موضوع تصمیم دیگری می گرفتیم.
به گفته امیرزاده، از نخستین ساعت اولیه بارندگی های روز جمعه كار گروهی متشكل از شهرداری، وزارت ارشاد و صنف شكل گرفت، كه همچنان و بدون وقفه در حال فعالیت در نمایشگاه هستند بگونه ای كه امروز قبل از ورود مردم و ناشران به غرفه ها،بخش عمده ای از مسایل رفع شد تا نمایشگاه با توقف روبرو نشود.

** اعلام تعیین خسارات مالی تا ساعاتی دیگر
امیرزاده با بیان اینكه كار گروه یاد شده در دو مرحله كار خود را آغاز كرده، گفت: این كار گروه نقاط آسیب پذیر را برای رفع نگرانی ها شناسایی كرد و نماینده بیمه، شهرداری، صنف و ارشاد اكنون برای تعیین خسارات در مكان های آسیب دیده حضور دارند.
وی با بیان اینكه تا ساعاتی دیگر بطور قطعی خسارات دقیق اعلام می شود، افزود: مسوولان شهرداری پرداخت خسارات را پذیرفته اند، هرچند مسیر ما برای تصمیم گیری در خصوص تعهدات داده شده باز است زیرا سند محكمی در اختیار داریم.
امیرزاده اظهار امیدواری كرد با تذكرات جدی دلمشغولی صنف و مردم كه توسط نمایندگان آنها مطرح می شود رفع شود.

** صدور 22 رای برای ناشران متخلف
وی از صدور 22 رای برای ناشران متخلف تا پایان روز سوم این نمایشگاه خبر داد و افزود: غرفه یك ناشر متخلف كه بدون ارائه كتاب و با دادن رسید تحویل كتاب بعد از نمایشگاه فعالیت می كرد تعطیل شد.
سخنگوی سی امین بین‌المللی كتاب تهران ادامه داد: 21 رای صادره دیگر ناظر بر اخطار كتبی در جهت جمع آوری كتاب های ناشران دیگر از غرفه های این
دسته از ناشران متخلف بوده است.
به گفته وی، ثبت نام كلاس های آموزشی، ارائه كتب سایر ناشران، عدم عرضه و فروش كتاب در قبال دریافت وجه آنها از مراجعین، عدم رعایت تخفیف مصوب نمایشگاه (10 تا 30 درصد) و نقد كردن بن های كتاب، از جمله موارد
تخلفات انجام شده در نمایشگاه كتاب تهران تا روز چهارم این رویداد فرهنگی بوده است.
امیرزاده اظهار داشت: گزارشی از نقد كردن بن های الكترونیكی كتاب نداشته ایم و از طریق سیستم های رصدی كه در دست داریم، مشغول آنالیز گزارش مربوطه هستیم و متعاقبا نتیجه این گزارش در اختیار افكار عمومی قرار خواهد گرفت.
سخنگوی نمایشگاه كتاب در پاسخ به سوالی مبنی تبلیغات محیطی نمایشگاه كتاب تهران و رقم مربوط به آن و اینكه گفته می شود برای این مسئله حامی مالی
یافت نشده، گفت: در دوره قبلی نمایشگاه كتاب تهران، تبلیغات محیطی در اختیار شهرداری تهران بود، اما امسال و در راستای سیاست واسپاری نمایشگاه كتاب تهران به تشكل های نشر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ یك میلیارد و 400 میلیون تومان به شهرداری تهران پرداخت كرد تا تبلیغات محیطی در اختیار صنف نشر قرار گیرد تا در این اقدام در راستای درآمدزایی صنف نشر و نیز خودگردان شدن نمایشگاه كتاب از حیث اقتصادی اقدام شود.
به گفته وی، برای تعیین این رقم مذاكراتی فشرده با مجموعه شهرداری تهران پیش از این صورت گرفته بود.
سخنگوی سی امین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران ادامه داد: شورای سیاستگذاری نمایشگاه كتاب تهران در جهت جذب حامیان مالی و كمك به فعال شدن صنف نشر در حوزه درآمدزایی نمایشگاه كتاب تهران و از سوی دیگر تمركز این وزارتخانه بر وظایف حاكمیتی خود در زمینه های هدایت، حمایت و نظارت این كار را انجام داده كه امیدواریم مسئولان كمیته نمایشگاه كه در اختیار تشكل های صنفی است از این فرصت به وجود آمده و ظرفیتی كه ایجاد شده است، نهایت استفاده را ببرند.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد گفت: اولویت ما خدمات‌رسانی شایسته به مردم است، هرگز درگیر حاشیه‌ها نمی‌شویم، تصمیم مدبرانه می‌گیریم و منطقی و معقول با قاطعیت وضعیت را دنبال می‌كنیم.
امیرزاده با بیان اینكه تخفیف‌های بالای 30 درصد تخلف محسوب می‌شود، اما برخی با ارائه تخفیف 60 درصد و 70 درصد به عرضه كتاب می‌پرداختند كه در شان كار نمایشگاهی نیست، گفت: این امر نیز تخلف است و با آن برخورد می‌شود.
وی با بیان اینكه در نشست هیأت رسیدگی به تخلفات بنا شد این هیأت در خط اول برخورد با تخلفات نباشد و در صورتی كه تذكرات صنف عملی نشد، بعد اقدام كنیم، این امر را گامی در راستای برخوردهای صنف با همكاران خود در مرحله نخست دانست.
سخنگوی نمایشگاه كتال تهران درباره این سوال كه پس از بارش های سیل‌آسای دیشب آیا ناشری در بخش بین‌الملل اقدام به اعتراض و عدم ارائه كتاب كرده، توضیح داد: تا این لحظه هیچ موردی از اعتراض به معنای عدم ارائه كتاب را شاهد نبودیم كه این امر جای تشكر دارد و همراهی مجموعه ناشران خوب بود كه نشان می‌دهد امروز ارشاد و صنف در كنار همدیگر هستند.
امیرزاده ضمن اشاره به بانك شهر به عنوان بانك عامل نمایشگاه، خدمات‌رسانی خوب آنها را در این دوره مناسب و ارائه گزارشات را برعهده ارشاد دانست.
وی در پاسخ به سؤالی در این باره كه تعهدات بسیاری در نمایشگاه كتاب از سوی ارشاد اخذ شده و شهرداری در بسیاری از موارد در كنار همكاران ارشاد قرار داشته اما اكنون ناشران سیبل خود را در جهت آسیب‌ها ارشاد می‌بینند، گفت: اصراری بر آبی و قرمز كردن فضای نمایشگاه نداریم، ارشاد مكانی را در اختیار گرفته و مجموعه ‌ای كه این فضا را در اختیار گذاشته باید به تعهدات عمل كند.
امیرزاده افزود: از این موضوع كه ارشاد باید سیبل باشد عبور كرده‌ایم، زیرا تمام هشدارها و كارشناسی‌های مربوطه انجام شده و به همین دلیل اگر در سازه‌های موقت اشكالی داشتیم، درست است، اما بخشی از نمایشگاه آسیب دیده كه سازه ‌های دائم دارد.
مشاور اجرایی معاون وزیر ارشاد ادامه داد: هر فرآورده و محتوایی كه خارج از ضوابط نشر جمهوری اسلامی در نمایشگاه ارائه شود، براساس آیین‌نامه با آن برخورد می‌كنیم، اگر محتوا برخلاف آیین‌نامه و آن را زیر پا گذاشته باشد، صراحتا با آن برخورد می‌كنیم.

** حصر اخبار در این فضا اقدامی كوته بینانه است
وی با بیان اینكه در اطلاع رسانی صراحت و شفافیت اطلاع‌رسانی داریم، گفت: حصر اخبار در این فضا، اقدامی كوته‌بینانه است، به صراحت تمام موارد و مشكلات را رصد كرده و اطلاع‌رسانی می‌كنیم.

** 179 میلیارد ریال تراكنش سه روز اول
سخنگوی نمایشگاه كتاب تهران افزود: سه روز اول نمایشگاه كتاب سال گذشته مبلغ
تراكنش ها 179 میلیارد ریال و تعداد آنها در پایان سه روز اول 370 هزار بود اما سه
روز نخست این دوره مبلغ كل تراكنش‌ها اول 179 میلیارد ریال و میزان تراكنش‌ها
373 هزار و 785 بوده است.
به گفته وی، آمار جمعیت‌شناسی هم نشان می‌دهد طی سه روز اول امسال نسبت به سه روز اول دوره گذشته شاهد افزایش بازدید بوده‌ایم و آماری كه باعث افزایش میزان بازدیدكنندگان بوده، مربوط به روز گذشته است كه نشان می‌دهد بین 2 تا 5 درصد افزایش داشته‌ایم، هر چند آمار مترو نیز كه مدیرعامل آن مطرح می‌كند، افزایش بین 2 تا 5 درصد را نشان می‌دهد.
امیرزاده خاطر نشان كرد: روز جمعه از ایستگاه‌های خط منتهی به شهر آفتاب 140 هزار نفر بلیت تهیه كرده‌اند، اما در زمان تقریبا دو ساعت ازدحام جمعیت، شركت مترو رایگان مسافران را از طریق مترو به شهر آفتاب انتقال داده است.
وی در مورد بن‌كارت‌ها هم گفت: تعداد پایانه‌های فعال نمایشگاه امسال 2 هزار و 609 پایانه و تعداد بن‌كارت‌هایی كه تا امروز خرید شده 141 هزار و 370 بن‌كارت است و مبلغ این بن‌كارت‌ها حدود 75 میلیارد و 881 میلیون و 403 هزار و 950 ریال بوده است.
امیرزاده با بیان اینكه 16.5 میلیارد یارانه از سوی ارشاد برای این دوره از نمایشگاه تخصیص یافت، گفت: از میزان سهم ارشاد تاكنون 150 میلیارد ریال جذب شده است.
سخنگوی نمایش كتاب تهران با تاكید بر اینكه بازرگانی و كمیته تبلیغات در اختیار
صنف قرار گرفت و معاونت فرهنگی هم به این كمیته كمك كرد، گفت: تا امروز گزارش جمع‌بندی از این كمیته دریافت نكرده‌ام ولی تلاش این كمیته، بردن نهایت استفاده از این ظرفیت است، امیدواریم این جایگاهی كه به منظور استقلال بیشتر به صنف از اعتبارات مدنظر است، به خوبی استفاده شود تا شاهد خودگردانی نمایشگاه باشیم.
سخنگوی نمایشگاه كتاب درباره بخشنامه وزارت علوم و دانشگاه آزاد كه برای مراكز تحت امرشان ارسال كرده بودند، توضیح داد: قبل از نمایشگاه كتاب با دو
بخشنامه كه وزارت علوم و دانشگاه آزاد به مراكز تحت امر خود ارسال كرده بودند مواجه شدیم، یكی از آنها رسانه‌ای شد و دیگری محرمانه ماند، زیرا در آن قید شده بود براساس تفاهمی كه با ارشاد داشتیم، مراكز اقدام به اخذ بن كنند و در ادامه به شكل نادرست تصریح شده بود از این مراكز خاص فقط خرید كنید.
وی یادآور شد: شان مراكز علمی را فراتر می‌دانیم كه انگشت اشاره خود را به سمت ناشران خاص دراز كنند، این شیوه پسندیده نیست و برحسب وظیفه ذاتی تذكراتی دادیم از رو هیچ تفاهم‌نامه‌ای با هیچ مركز دانشگاهی در خصوص یارانه نداشته‌ایم. تنها مسیر دریافت همان سامانه ثبت‌نام بود، بنابراین همه مراكز دانشگاهی می‌توانند با یارانه تخصیصی خود نه تنها از ناشران خاص در بخش بین‌الملل بلكه از تمامی ناشران شركت‌كننده در دوره سی‌ام نمایشگاه خریدشان
را انجام دهند.
امیرزاده گفت: اصرار داریم مسیر مراقبت از فضای نمایشگاه فرهنگی و همراه با نشاط باشد، بنابراین هر كسی اعم از ناشران داخلی، خارجی، ملل، سفارتخانه‌ها و... كه براساس قاعده درست در نمایشگاه حضور داشته و متضرر از باران شب گذشته شده، در دایره شمولیت جبران خسارت قرار می‌گیرد. پرداخت خسارت طولانی نخواهد بود و پس از تعیین میزان به مرحله پرداخت می‌رسیم.
سی امین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران از 13 تا 23 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
فراهنگ ** 1085 ** 1880** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوند