ژئو پارك قشم در دولت یازدهم كارت سبز گرفت

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم،‌ با بیان اینكه ژئو پارك قشم در دولت یازدهم كارت سبز گرفت ، افزود: این ژئوپارك، تنها ژئوپارك ثبت جهانی شده در خاورمیانه است .

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمیدرضا مومنی» امروز (شنبه) در نشست خبری در دفتر سازمان های مناطق آزاد افزود: بسیاری بر این باور بودند كه ایران نمی تواند به این موفقیت جهانی دست یابد اما امروز اعلام می كنیم در دولت یازدهم توانستیم كارت قرمز یونسكو را تبدیل به كارت سبز كنیم .
وی ادامه داد: ژئوپارك قشم در دویست و یكمین نشست ژئوپارك‌های یونسكو كه پانزدهم اردیبهشت در فرانسه برگزار شد، كارت سبز گرفت و جهانی شد.
مومنی ژئوپارك قشم را تنها ژئوپارك ثبت جهانی شده در خاورمیانه دانست و افزود: ژئو پارك قشم بیش از 3 بار مورد بازرسی ممیزان و نمایندگان یونسكو قرار گرفت تا كارت قرمز آن به كارت سبز تبدیل شد.
وی با اشاره به اینكه اضافه شدن جزایر «هرمز» و «هنگام» به ژئوسایت های منطقه آزاد قشم در دستور كار قرار دارد، افزود: ثبت یك اثر در جهان كاری مهم و در عین حال پیچیده است از این رو تلاش می كنیم نمایندگی ژئوپارك های جهانی در منطقه آزاد قشم ایجاد شود تا هر ژئوپاركی كه در منطقه قرار است ثبت شود، در نمایندگی قشم مورد بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه توسعه ژئوپارك قشم می تواند تعریف كاملی از اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد ،افزود: با توسعه ژئوپارك در قشم، یكی از شاخصه های اقتصاد مقاومتی عملیاتی خواهد شد و منطقه به لحاظ اقتصادی و فرهنگی به سمت توانمندسازی پیش می رود.
وی با اشاره به اهمیت اقتصاد توریسم گفت: سال گذشته 14 میلیون ورود و خروج به قشم داشتیم و از 25 اسفند تا 15 فروردین امسال نیز قشم میزبان 642 هزار گردشگر بود كه 5 درصد آنها از راه هوایی و بقیه از طریق دریایی وارد قشم شدند.
مومنی، درآمد قشم از صنعت گردشگری را برای هر نفر 700 هزار تومان (هفت میلیون ریال) عنوان كرد و افزود: ما شاهد یك گردش مالی 450 هزار تومانی ( 4 میلیون و 500 هزار ریالی) در قشم هستیم.
وی ادامه داد: این ژئوپارك در سال ٩٢ كارت قرمز دریافت كرده بود، بسیاری فكر می‌كردند كه این سازمان در دولت تدبیر و ‌امید موفق به ثبت جهانی آن نشود؛ اما فعالیت های شبانه روزی و تخصیص اعتبارات عمرانی به این موضوع، سبب شد موضوعی كه سالها مغفول مانده بود، بار دیگر در دستور كار یونسكو قرار بگیرد.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینكه ژئوپارك قشم در سال 1385 برای نخستین بار عضو شبكه جهانی شده بود، افزود: از سال 1382 تا 1384 تقریبا كار عمده ای در زمینه ژئوپارك صورت نگرفته بود بنابراین كارت زرد گرفتیم
وی یادآور شد: بیس از 6 سال بررسی كارشناسان یونسكو، بحث ژئوپارك به صورت رسمی از دستور كار سازمان یونسكو خارج شده بود اما با تلاش همكاران سازمان منطقه آزاد قشم این توفیق حاصل شد و توانستیم به این عنوان ارزشمند دست یابیم.
به گفته مومنی، امروز ژئوپارك قشم به عنوان یك ژئوپارك جهانی در یك دوره چهارساله تایید و تا سال ٢٠٢٠ بصورت رسمی زیر نظر یونسكو فعالیت خواهد كرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: این سازمان افتخار دارد كه ژئوپارك بین المللی قشم می‌تواند از درآمد پایدار برخوردار باشد و فضایی برای سرمایه گذاری باز كند تا بومیان منطقه نیز خود بتوانند درآمدزایی داشته باشند.
وی ادامه داد: مطرح شدن ژئوپارك بین المللی قشم می تواند زمینه توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و نیز توسعه اقتصادی و اشتغال بخش قابل توجهی از بومیان جزیره در كنار مراقبت صحیح از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسكو را فراهم سازد.
مومنی جاذبه های طبیعی را مزیت های عمده گردشگری در جزیره قشم عنوان كرد و افزود: وقتی در عرصه های بین المللی معرفی می شویم، مخاطب جدید پیدا می كنیم، جاذبه های طبیعی است.
وی افزود: توسعه و تكمیل زیرساخت ها از قبیل توسعه مسیرهای دسترسی، اسكله ها و ساخت ترمینال مسافری دریایی و هوایی در دستور كار قرار دارد و خط دریایی كیش ـ قشم و قشم ـ خصب عمان نیز راه اندازی شده و با استقبال خوبی از سوی گردشگران مواجه شده است.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینكه در سه سال و نیم گذشته 4 هزار تخت به ظرفیت های اقامتی جزیره قشم اضافه شده است، افزود: 12 هتل در این مدت به بهره برداری رسیده و 16 هتل جدید نیز امسال در جزیره قشم ساخته می شود كه در مجموع 4 هزار تخت دیگر به ظرفیت های اقامتی قشم افزوده می شود.
مومنی با اشاره به اینكه ترمینال فعلی فرودگاه قشم شرایط خوبی ندارد، افزود: یك ترمینال جدید بر اساس تقاضاهای جدید و افزایش پروازها برای ارایه خدمات و امكانات بیشتر به مسافران در حال ساخت است
«سعدالله نصیری قیداری» دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران ، «مهین گزانی مدیر گروه علوم طبیعی كمیسیون یونسكو» و «علیرضا امری كاظمی» مسئول پرونده ثبت جهانی ژئو پارك قشم نیز در این نشست حضور داشتند.
به گزارش ایرنا، نشست شورای ژئوپارك‌های جهان به مدت 10 روز در فرانسه برگزار شد و روز پانزدهم اردیبهشت در آخرین روز این نشست، جهانی شدن ژئوپارك قشم قطعی شد و سازمان یونسكو تاییدیه كتبی آن را به سازمان منطقه آزاد قشم فرستاد.
«ژئوپارك» طبق تعریف یونسكو گستره‌ای است با مرزهای آشكار و پهنه كافی است كه دربرگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی كمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود.
این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید و ممكن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد.
اقتصام **1070*1579* خبرنگار: فریبا بابائی *انتشار : مرضیه فاتحی*