۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۱۳
کد خبر: 82518329
۰ نفر
نمایندگان مجلس از كدام نامزد ریاست جمهوری حمایت می كنند

تهران- ایرنا - روز پنج شنبه رییس مجلس شورای اسلامی گفت كه قصد حمایت از هیچ نامزدی را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ندارد، اما آیا دیگر نمایندگان از نامزدهای ریاست جمهوری حمایت نمی كنند؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، پس از انتخاب حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عنوان یازدهمین رییس جمهوری ایران، مردم به آینده امیدوار شده و برای آسان شدن مسیر ادامه تغییر در فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی كشور به پای صندوق های رای رفتند و نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را در اسفندماه سال 94 و در جریان انتخاباتی پرشور و كاملا رقابتی برگزیدند.
رقابت در انتخابات مجلس میان دو طیف اصلی اصلاح طلب و اصولگرا بود كه هر دو جریان توانستند صندلی هایی را در مجلس به دست آورند.
اما در جریان این انتخاب اكثریت مجلس را اصلاح طلبان و اعتدالیون كه جریان اصلاحات (امید) از آنها حمایت كرده بود بر خلاف تبلیغات فراوان اصولگرایان و انگلیسی خواندن لیست ها، به دست آوردند و دیگر نمایندگان نیز از جریان اصولگرای میانه رو و مستقل وارد قوه قانونگذاری شدند.
در ابتدای تشكیل مجلس، دو فراكسیون تشكیل شد كه در یكی از آنها اصلاح طلبان (فراكسیون امید) عضو شدند و در دیگری اصولگریان، معتدلین و مستقلین حضور دارند كه در قالب فراكسیون ولایی اعلام موجودیت كرده اند.
با اینكه نمایندگان برای حمایت از كاندیدای خاصی منع قانونی ندارند، ولی بیشتر آنها حداقل از حمایت علنی از یك نامزد خاص دوری می كنند.
در فراكسیون های مجلس اوضاع به گونه ای دیگر است، به طوری كه فراكسیون اصلاح طلبان(امید) بطور رسمی و علنی از حسن روحانی حمایت می كند اما در فراكسیون ولایی كه متشكل از مستقلین، اعتدالیون و اصولگراهاست نظرات متفاوتی وجود دارد.
لاریجانی به عنوان رییس مجلس، رهبر و پدر معنوی این فراكسیون است كه از كاندیدایی خاص حمایت نمی كند و بنا را بر عدم دخالت گذاشته است، اما اعضای مطرح این فراكسیون از جمله كاظم جلالی، بهروز نعمتی، عزت الله یوسفیان ملا و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با تشكیل ستاد اصولگرایان حامی روحانی از وی حمایت می كنند.
از دیگر سوی، در جریان اصولگرایی مجلس كه حدود 50 نفر عضو هستند، حمایت از دو نامزد اصولگرایان و جبهه مردمی انقلاب اسلامی (جمنا) دیده می شود.
اعضای این جریان اصولگرا همچون جواد كریمی قدوسی، مجتبی ذوالنوری و محمدمهدی زاهدی كه به جبهه پایداری تمایل دارند، از حجت الاسلام رییسی حمایت می كنند و دیگر احزاب اصولگرا همچون جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و جبهه مردم نیروهای خط امام و رهبری از محمدباقر قالیباف حمایت می كنند كه از این نمایندگان می توان به محمد دهقان نقندر (رییس ستاد قالیباف)، رضا شیران خراسانی و نادر قاضی پور اشاره كرد.
سید مصطفی میرسلیم نیز كه كاندیدای دیگر اصولگرایان و حزب موتلفه در جریان انتخابات ریاست جمهوری است به دلیل اینكه این حزب، نماینده ای در مجلس شورای اسلامی ندارد، از حمایت هیچ یك از نمایندگان برخوردار نیست.
فراكسیون اهل سنت و اقلیت های مذهبی نیز بطور ذاتی و سنتی همواره از اصلاح طلبان حمایت كرده اند و نمایندگان آنها حامی جریان آزاد اندیش بوده اند، پس آنها نیز از حجت الاسلام روحانی و اسحاق جهانگیری حمایت می كنند.
اما در خانه ملت، نظرات علی لاریجانی به عنوان رییس مجلس دهم می تواند راهگشای برخی از نمایندگان دیگر باشد كه هنوز مرددند تا بین كدامیك از نامزدها چه فردی را انتخاب كنند.
از آن جمله می توان به این سخنان كه 'مبادا اشتباهات گذشته را تكرار كنیم'، 'كشور در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است' یا 'تصویر آینده كشور را امیدواركننده می دانم زیرا در بعد بین المللی و اقتصادی جهش های فراوانی داشته و شرایط تغییر كرده است' اشاره كرد.
امید است همانگونه كه رییس مجلس در سفر اخیر به استان فارس بر آن تاكید كرد كه مبادا اشتباه های گذشته را تكرار كنیم، نمایندگان مجلس نیز به عنوان موكلان مردم همراه با مسیر رشد و تعالی جامعه به فردایی بهتر برای آینده موكلان خود قدم بردارند.
سیام**9103**1429
گزارش: حمید شهریاری**انتشار:محسن طاهرزاده