۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 82517194
۰ نفر
افزايش كشت مكانيزه برنج در تالش

آستارا - ايرنا - مدير جهاد كشاورزي تالش گفت: سال گذشته در 12 هزار هكتار از شاليزارهاي اين شهرستان، برنج به صورت مكانيزه كشت شده بود كه امسال اين رقم به 12 هزار و 200 هكتار و معادل 76 درصد شاليزارها افزايش مي يابد.

سيد علي موسوي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در تالش افزود: اين مقدار كشت با استفاده از 366 دستگاه ماشين نشاء كار انجام مي شود و كاهش هزينه توليد، بذر و كارگر عمليات نشاء از مزاياي كشت مكانيزه برنج است.
وي اظهار كرد: اولين نشاء برنج در تالش از نوع شيرودي توسط شمس الدين اميري از كشاورزان فعال در روستاي جماكوه بخش مركزي اين شهرستان انجام شد.
موسوي ميزان توليد برنج در تالش را ساليانه حدود 50 هزار تن اعلام كرد.
شهرستان تالش حدود 16هزار هكتار شاليزار دارد.
بر اساس گزارش ديگري از خبرنگار ايرنا در تالش، رئيس اداره حفاظت محيط زيست تالش از جمع آوري ادوات غير مجاز صيد ماهيان تخم گذار از رودخانه گيسوم اين شهرستان خبر داد.
عارف شادكام گفت: با توجه به فصل مهاجرت ماهيان جهت تخم ريزي در رودخانه ها، افراد سودجو با استفاده از ادوات غير مجاز در مسير مهاجرت آبزيان، به صيد آنها اقدام مي كنند.
وي افزود: در راستاي مقابله با صيادان متخلف يك رشته لاكش (دامي از جنس كنف براي صيد ماهيان استخواني) و دو رشته تور زير آبي از بستر رودخانه گيسوم تالش جمع آوري شد.
شادكام اضافه كرد: رودخانه گيسوم تالش از شاخه هاي اصلي رودخانه ديناچال است و به سبب برخورداري از بستر سنگي، محل مناسبي براي تخم ريزي آبزيان به خصوص گونه كولي و كولمه محسوب مي شود.
فصل تخم ريزي ماهيان از اوايل اسفندماه آغاز و تا خردادماه سال بعد ادامه دارد و ماهيان مولد يا رودكوچ، براي تخم ريزي از دريا به رودخانه ها (از آب هاي شور به آب هاي شيرين) مهاجرت مي كنند.
شهرستان تالش با بيش از 190 هزار نفر جمعيت در 110 كيلومتري غرب مركز استان گيلان قرار دارد و داراي 94 كيلومتر نوار ساحلي و 9 رشته رودخانه اصلي است.
خبرنگاران: سيدجلال سيدمحمدي - يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105/7106 / 7124/2007