۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 82516556
۰ نفر
توليد نقاط كوانتومي زيست ‌سازگار از برگ درخت انبه

تهران- ايرنا- پژوهشگران هندي موفق شدند از برگ درخت انبه، نقاط كوانتومي زيست ‌سازگاري توليد كنند كه اثرات سمي روي سلول‌ها ندارند.

به گزارش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، محققان مؤسسه فناوري هندي موفق به ساخت پيمايشگري شدند كه مي‌ توان از آن براي تصويربرداري و حسگري دماي بين سلولي استفاده كرد. اين گروه نقاط كوانتومي فلورسانس از برگ انبه توليد كردند.
اين نقاط كوانتومي زيست‌سازگار، از برگ درخت انبه به دست آمده و داراي پايداري نوري عالي است كه هيچ اثر سمي روي سلول ‌ها ندارد.
در اين روش، برگ انبه به قطعات كوچك تبديل و درون نيتروژن مايع قرار داده شده تا منجمد شود. برگ‌ هاي منجمد شده به ‌صورت پودر درآمده و درون الكل غوطه‌ور مي‌شوند. آنچه كه به دست آمده درون سانتريفيوژ قرار داده شده و حلال آن تبخير مي‌شود و در نهايت ماده باقي‌مانده درون ماكروويو قرار داده مي‌شود تا بعد از پنج دقيقه، پودري با ابعاد بسيار كوچك به دست آيد.
اين نقاط كوانتومي ابعادي بين 2 تا هشت نانومتر داشته و در صورت برانگيختگي با نور فرابنفش، نور قرمز از خود توليد مي‌كنند.
نقاط كوانتومي به دست آمده را مي‌ توان به ‌عنوان نانودماسنج نيز مورد استفاده قرار داد. در كنار اندازه ‌گيري دماي درون سلولي، مي‌توان از اين نقاط كوانتومي براي اندازه‌گيري افزايش دما در سلول‌ هاي سرطاني استفاده كرد.
نقاط كوانتومي كاربردهاي مختلفي در صنعت دارند؛ يكي از مهمترين كاربردهاي اين ماده در صنعت نمايشگر است. اين مواد مي‌ ‌توانند كارايي نمايشگرها، كيفيت رنگ، مصرف انرژي و خلوص رنگ را بهبود دهند.
هر چند در حال حاضر تعداد اندكي از اين نوع تلويزيون‌ها در بازار وجود دارد و بازار اين حوزه هنوز در مراحل اوليه رشد خود است، اما به نظر مي‌رسد طي چند سال آينده رشد قابل ملاحظه‌اي را در اين بازار شاهد باشيم.
از سوي ديگر فناوري نقاط كوانتومي درحال حاضر تنها در محصولات محدودي به كار گرفته شده به طوري كه تلفن‌ هاي همراه و لپ تاپ ‌ها از جمله معدود محصولاتي هستند كه ميزبان نقاط كوانتومي بوده‌اند.
با اين حال در آينده نزديك اين بازار رشد قابل ملاحظه‌اي پيدا خواهد كرد. با استفاده از نقاط كوانتومي ديگر نيازي به استفاده از نور پس ‌زمينه نيست و كارايي سيستم رشد قابل ملاحظه ‌اي پيدا مي‌كند. بنابراين بايد گفت بازار فعلي اين حوزه بكر بوده و پتانسيل‌هاي رشد جدي در آينده نزديك در اين حوزه وجود دارد.
علمي ** 1201 ** 1834
دريافت كننده: عبدالكريم جبارپور ** انتشار: ناهيد شفيعي