۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۴۸
کد خبر: 82516138
۰ نفر
دو خواهر البرزي نخستين ماماهاي دانشگاهي ايران

كرج- ايرنا- پژوهشگر و البرزپژوه البرزي گفت كه نتايج بررسي ها نشان مي دهد كه نخستين ماماهاي دانشگاهي ايران 2 خواهر البرزي بودند.

حسين عسكري روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از سوي سازمان بهداشت جهاني و كنفدراسيون بين المللي مامايي، پنجم ماه مِي برابر با 15 ارديبهشت 'روز جهاني ماما' نامگذاري شده است.
وي اظهار داشت: اين روز با هدف تقدير از تلاش هاي ماماها و افزايش آگاهي و تبادل اطلاعات درباره سلامتي مادران و نوزادان در تقويم ها جاي گرفته است.
وي گفت: جالب است كه بدانيم عين الهدي و صديقه نجم آبادي 2 خواهر البرزي هستند كه در رديف نخستين ماماهاي دانشگاهي ايران به شمار مي روند.
عسكري ادامه داد: تا يك قرن پيش در ايران، مامايي يا قابلگي رشته علمي نبود و قابله هاي تجربي عهده دار در زمينه زنان و زايمان فعاليت مي كردند.
وي تصريح كرد: متأسفانه ناآگاهي غالب آنان از دانش روز، رويدادهاي دردناكي همانند مرگ مادر يا نوزاد را در پي داشت، ضرب المَثل 'قبر زن زائو تا چهل روز باز است' گوياي اين رويه سوگناك بود.
اين البرزپژوه بيان داشت: در سال 1298 به كوشش احمدخان نصيرالدوله وزير معارف وقت، 'مدرسه قابلگي' راه اندازي شد و پس از مدتي با آموزش هاي روشمند اين مدرسه، تا اندازه فراواني از مرگ مادران و نوزادان كاسته شد.
وي افزود: پس از آن در سال 1308 نخستين 'مدرسه عالي مامايي' با اعطاي مدرك معادل ليسانس به عنوان يكي از شعبه هاي مدرسه طب در ايران آغاز به كاركرد.
وي گفت: بانو عين الهدي نجم آبادي معروف به عيني خانم، نوه آيت الله شيخ هادي نجم آبادي از نخستين دانش آموختگان مدرسه قابلگي در ايران است.
عسكري اضافه كرد: او در سال 1277 به دنيا آمد و با عيسي نجم آبادي ازدواج كرد اما عقد آنان پيش از آغاز زندگي مشترك، فسخ شد، اين ماماي البرزي در سال 1314 درگذشت و در آرامگاه خانوادگي خاندان علمي نجم آبادي واقع در محله شيخ هادي تهران به خاك سپرده شد.
وي افزود: در يكي از اسناد به جا مانده از مدرسه قابلگي ايران كه متعلق به سال 1303 است، نام عين الهدي نجم آبادي با معدل 15.33در رديف دانش آموختگان آن مدرسه ذكر شده است.
وي گفت: در صدر اين سند آمده است كه 'جلسه امتحان قابلگي (قسمت ژنيكولوژي) در بيمارستان زنان و كودكان در ايام شنبه و چهارشنبه 18 قوس 1303 در ساعت2 بعدازظهر در تحت رياست آقاي دكتر لقمان الدوله و دكتر يونس خان و دكتر عليم الملك تشكيل و شروع به امتحان شد.'
عسكري اظهار داشت: بانو صديقه نجم آبادي خواهر كوچك تر عين الهدي هم از نخستين دانش آموختگان مدرسه مامايي در ايران به شمار مي رود.
وي ادامه داد: او در 12 مهر 1281 در تهران زاده شد و در سال 1303 با احمد نجم آبادي ازدواج كرد؛ آنان صاحب فرزندي به نام پرويز شدند كه در 2 سالگي درگذشت؛ اين ازدواج در سال 1311 به جدايي انجاميد.
وي گفت: صديقه نجم آبادي در سال 1323 ازدواج ديگري كرد و در نهايت در 4 فروردين 1334 در اثر ابتلا به بيماري سرطان درگذشت و در كنار آرامگاه خواهرش به خاك سپرده شد.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشين طهماسبي**انتشاردهنده: محمد عزيزپور

سرخط اخبار استان‌ها