تهران-اسلام آباد از گسترش همكاری مرزی تا احیای خط مستقیم

تهران - ایرنا - گسترش همكاری برای امنیت بیشتر مرزها و احیای خط تلفن مستقیم از محورهای مهمی است كه رسانه های انگلیسی زبان در تحلیل سفر « محمد جواد ظریف » وزیر خارجه به پاكستان و دیدار با مقامات ارشد این كشور مطرح كردند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، وزیر خارجه كشورمان امروز (چهارشنبه 13 اردیبهشت ) درصدر هیات بلندپایه سیاسی، نظامی و امنیتی به پاكستان سفر كرد تا در زمینه پیگیری موضوع امنیت مرزهای دو جانبه به ویژه حمله تروریستی اخیر به مرزبانان ایرانی در میرجاوه با مقام های سیاسی و امنیتی این كشور گفت وگو كرد.
به گفته «بهرام قاسمی » سخنگوی وزارت خارجه كشورمان بررسی راه های تامین امنیت مرزهای دو كشور، از محورهای مهم مورد گفت وگو میان مقام های دو كشور در این سفر بود. این سفر در حالی صورت گرفت كه وضعیت یكی از مرزبانان ایرانی پس از درگیری در مرز میرجاوه هنوز مشخص نشده است.
«محمد جواد ظریف» به همراه سردار «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و چند تن از دیگر مقام های امنیتی كشورمان به دیدار «محمد نواز شریف» نخست وزیر پاكستان هم رفتند. پیش از آن نیز وزیر امور خارجه كشورمان با «چودری نثار علی خان» وزیر كشور پاكستان دیدار و گفت وگو كرد.
وزیران دو طرف در این ملاقات ضمن گفت وگو در خصوص حادثه تروریستی اخیر در نزدیكی مرز ایران در پاكستان، بر ضرورت جلوگیری از تكرار این گونه مسائل و مشكلات در مرزهای بین دو كشور تاكید كردند.
ظریف در ملاقات با وزیر كشور پاكستان، بر ضرورت حل مشكلات مرزی و مقابله پرقدرت با تروریسم و تعقیب و دستگیری گروه‌های تروریستی به ویژه مسئولان حمله اخیر تاكید كرد.

** همكاری امنیتی و احیای خط داغ
افزایش هماهنگی مقام های سیاسی و امنیتی دوكشور و ارتقای سطح روابط و بیشتر شدن مبادلات اطلاعاتی و امنیتی از مولفه هایی است كه می تواند موجب بهبود شرایط امنیتی مرزها شود.
تارنمای خبرگزاری «فاكس نیوز» آمریكا در گزارشی با بیان اینكه ایران و پاكستان برای گسترش همكاری های مرزی توافق كردند، نوشت: پاكستان اعلام كرد دوطرف برای تقویت امنیت مرزها به ویژه در منطقه ای كه 10 مرزبان ایران كشته شدند موافقت كردند.
این تارنما با اشاره به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: مرز پرتنش میان ایران و پاكستان، با مسائلی همچون قاچاق مواد مخدر و حضور شبه نظامیان اسلامگرا گره خورده است و هر دوی این مولفه ها باعث حمله های گوناگون به مرزبانان شده است. این مسائل موضوع گفت وگوی وزیر امور امورخارجه ایران با مقام های اسلام آباد از جمله وزیر كشور پاكستان بوده است.
بیانیه دولت پاكستان در این زمینه از افزایش همكاری های امنیت مرزی دوكشور از طریق«هماهنگی بهتر، مبادله بیشتر اطلاعات و تعامل های متناوب» خبر داد. این خبرگزاری افزود: دوطرف همچنین بر روی اصول پایه ای احیای یك خط تلفن مستقیم (hotline) بین نیروهای مرزی دوكشور جهت هماهنگ كردن اقدام ها توافق كردند.
تارنمای نشریه «ایندین اكسپرس» نیز در گزارشی به پوشش خبری دیدار مقام های ایران و پاكستان پرداخت و چنین نگاشت كه ایران و پاكستان تصمیم گرفتند تا «كمیته های عملیاتی» را برای شناسایی حوزه های همكاری و مقابله با نگرانی های دوطرف تشكیل دهند.
به نوشته گزارش این نشریه، ایران و پاكستان توافق كردند به صورت جدی تر به مسائل مربوط به مرزهای پرمنفذ خود بپردازند و همكاری های خود را برای مقابله با چالش های موجود در سطح منطقه و جهان گسترش دهند. وزیر امور خارجه ایران و وزیر كشور پاكستان یك هفته پس از كشته شدن 9 مرزبان ایرانی متعهد شدند همكاری دوجانبه خود را در مورد مسائل مرزی بیشتر كنند.
این دو مقام بر ضرورت افزایش همكاری در تمام زمینه هایی كه منافع و نگرانی های متقابل را دربر می گیرد تاكید كردند. مهمترین چالش های دو كشور از جمله امنیت مرزها، توقف قاچاق مواد مخدر و عبور غیرقانونی از مرز است كه با تاكید دوكشور قرار شد با اشتراك بیشتر اطلاعات و تعامل پی درپی سیاسی حل شود.
بر اساس این گزارش، مقام های دو كشور همچنین تصریح كردند دوكشور تنها با فشردن دستان یكدیگر می توانند چالش های كنونی منطقه و جهان را كه در مقابل امت اسلامی قرار دارد حل كنند.

** تاكید بر رابطه تاریخی و عمیق دوكشور
پاكستان و ایران از جمله كشورهای مهم منطقه و جهان اسلام هستند كه روابط دیرین و محكمی را از گذشته ها تاكنون با یكدیگر داشته اند.
تارنمای شبكه خبری پاكستانی «جئو» (Geo) در گزارشی نوشت وزیر كشور پاكستان به وزیر امور خارجه ایران اطمینان داد هیچ موضوعی نمی تواند به روابط تهران اسلام آباد آسیب برساند.
«نثار علی چودری» وزیر كشور پاكستان روابط كشورش با ایران را تاریخی، صادقانه و جغرافیایی توصیف كرد.
این گزارش با بیان اینكه وزیر امور خارجه ایران با هیات بلندپایه ای به اسلام آباد رفت نوشت: بحث اصلی در این دیدار موضوع حمله تروریستی اخیر به مرزبانان ایران است. وزیر كشور پاكستان روابط كشورش با ایران را برادرانه توصیف و تاكید كرد برای اسلام آباد مانعی برای راه اندازی روابط بهتر با ایران وجود نخواهد داشت.
پایگاه خبری داون (DAWN) نیز در گزارشی با عنوان اعتراض ایران به كشته شدن مرزبانان عنوان كرد: 10 مرزبان ایرانی در مرز این كشور با پاكستان در بخش میرجاوه سیستان و بلوچستان به وسیله گروه های تروریستی كشته شدند. پس از این حمله پلیس ایران دولت پاكستان را مسئول اصلی این حمله اعلام كرد.
این گزارش با بیان اینكه گروه تروریستی «جیش العدل» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت افزود: سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است ما از دولت پاكستان می خواهیم رویه های جدی را برای دستگیری و مجازات تروریست ها در پیش بگیرد.
به نوشته این گزارش مرزهای ایران و پاكستان ناامن است و سخنگوی وزارت خارجه ایران از اسلام آباد خواست تا بر اساس قول های پیشین از تكرار چنین اقدام هایی جلوگیری كند.
پژوهشم**9130**1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشاردهنده : شهناز حسنی