رئيس سازمان راهداري كشور: طرح سپهتن در ناوگان باري اجرا مي شود

خمين - ايرنا - رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي كشورگفت: طرح سپهتن به منظور امنيت ترافيكي در ناوگان باري كشور به زودي اجرا مي شود.

داود كشاورزيان روز چهارشنبه در آيين بهره برداري از پاسگاه پليس راه دليجان - اصفهان افزود: بر اساس اين طرح نصب سامانه پيمايش هوشمند تردد ناوگان مسافربري بر ناوگان باري كشور توسعه مي يابد.
وي ادامه داد: اين سامانه با نصب دستگاه ويژه داخل ناوگان حمل‌ ونقل باري با هدف برقراري ارتباط پايدار با خودرو، فعال مي‌شود و مجهز به دريافت كننده امواج ماهواره اي رديابي است و از اين طريق موقعيت و سرعت خودرو محاسبه مي شود.
وي مزيت هاي دستگاه سپهتن را ضرورت نداشتن مراجعه راننده به پاسگاه پليس راه به صورت فيزيكي و جلوگيري از اتلاف زمان راننده اعمال محدوديت هاي زماني و سرعتي به صورت دقيق بر راننده در هنگام رانندگي عنوان كرد.
وي ايجاد زيرساخت مناسب براي شناسايي رانندگان متخلف و اعمال قانون در زمان مناسب را از ديگر مزاياي اين طرح دانست.
كشاورزيان ادامه داد: براي ارتقاي ايمني در محورهاي ارتباطي و ترانزيتي كشور سال گذشته 600 دستگاه دوربين هاي ثبت تخلف سرعت نصب و تعدادي در حال نصب است كه امسال نيز حدود 700 دستگاه دوربين جديد نيز نصب مي شود.
وي ادامه داد: برنامه هايي براي حفظ و صيانت از راه هاي كشور امسال در دست اقدام است كه يكي از آنها راه اندازي سامانه هوشمند توزين بار در حركت است.
كشاورزيان افزود: اين سامانه تصوير پلاك خوروي حامل اضافه تناژ را ضبط و براي پليس راه ها ارسال مي كند تا برخوردهاي قانوني با راننده متخلف انجام شود.
وي گفت: امسال 50 پاسگاه جديد با شيوه بتني راه اندازي مي شود كه 17 پاسگاه در مرحله بهره برداري است.
كشاورزيان ادامه داد: اين آمادگي وجود دارد كه پاسگاه هاي پيش ساخته جديد بتني جايگزين پاسگاههاي پليس راه فرسوده شوند.
مديركل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان مركزي در اين آيين گفت: پاسگاه پليس راه دليجان - اصفهان واقع در كيلومتر چهار اين محور، در زميني به مساحت يك هكتار به بهره برداري رسيد.
غلامعباس بهرامي نيا افزود: اين پاسگاه با اعتبار 12ميليارد ريال ساخته شده است.
وي با بيان اينكه همچنين پنج ميليارد ريال براي آسفالت، طرح روشنايي و محوطه سازي پاسگاه هزينه شده است، ادامه داد: اين پاسگاه با زيربناي 410 متر مربع به همراه پاركينگ مسقف و محوطه هاي مقابل جهت توقف وسايط نقليه سنگين و سبك ساخته شده است.
وي باسكول محوركش ديجيتالي، برج هاي روشنايي 18 متري محوطه، پاركينگ هاي توقف وسايل نقليه در طرفين محور، انشعابات آب، برق و تلفن، سيستم حرارت مركزي و يونيت هاي گرمايي و سرمائي و ساختمان اداري را از امكانات پاسگاه دانست.
بهرامي نيا گفت: پاسگاه پليس راه دليجان - اصفهان مطابق با تيپ پاسگاه هاي كشور و به منظور كنترل عبور و مرور در اين محور احداث شده است.
دليجان از توابع استان مركزي در منتهي اليه جنوب شرقي اين استان قرار دارد و فاصله آن تا شهر اراك 145 كيلومتر است.
اين شهرستان از شمال به استان قم، از جنوب به شهر شاهين شهر استان اصفهان، از شرق به شهرستان كاشان و از غرب به شهرستان محلات محدود است.
7277/3075/ خبرنگار: افسانه آروند*** انتشار دهنده: حسين مهدي زاده