۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۰۳
کد خبر: 82515350
۰ نفر
چاپ 3بعدی و تبدیل مجازی ها به واقعیت

تهران- ایرنا- تحولات روزافزون صنعت چاپ سه بعدی، از چاپ برخی اندام‌های بدن مانند كلیه گرفته تا پرینت روكش‌های دندان، و رسوخ كاربردهای این صنعت به حوزه هوافضا، معماری، خودروسازی، تجهیزات نظامی و حتی هنر، پیشرفت در حوزه چاپ سه بعدی را به یك ضرورت بدل كرده است.

به گزارش ایرنا، صنعت چاپ سه بعدی در كشورهای پیشرفته حوزه‌های مختلفی را در بر گرفته است و با چاپ برخی از اندام‌های بدن مانند كلیه تا روكش‌های دندان و سایر كاربردها از جمله در هوافضا، معماری، خودروسازی، قطعات صنعتی، تجهیزات نظامی و حتی هنر، موجب شده است كه بتوان هر نوع طرح مجازی را با چاپگرهای سه بعدی به واقعیت بدل كرد.
چاپگر سه بعدی یك فناوری نسبتا نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می كند كه هر گونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید كند و برای این كار لازم است تنها شكل مورد نظر در یكی از نرم افزارهای سه بعدی ساز طراحی و بعد آن را با متریال های مختلف چاپ كرد.
اساس كار این چاپگرها به این صورت است كه فایل سه بعدی توسط نرم افزارها به لایه های مجزا تفكیك شده و توسط پرینتر قابل خواندن می شود سپس چاپگر به طراحی و ساخت لایه ها پرداخته و در نهایت نمونه مورد نظر تولید می شود. فناوری های متفاوتی از چاپ سه بعدی هستند كه هر كدام با مواد اولیه مخصوص عملیات چاپ را انجام می دهند. این مواد می توانند از جنس پلاستیك، فلز، سرامیك و... باشند.
صنعت چاپ سه بعدی، قابلیت های كاربردی گسترده و تاثیرات زیادی از جمله در كاهش شدید قیمت‌ محصولات و ارتقای قابل توجه كیفیت و دقت در تولیدات دارد. علاوه بر این، تحولات روزافزون و پرشتاب این فناوری چه بسا نویدبخش انقلاب صنعتی دیگری باشد.
افزون بر این، چاپ سه بعدی یك فناوری دارای جذابیت حتی برای مقاطع پایین تحصیلی است و همین امر پیشرفت در آن را تسهیل می كند.
نگاه دانش آموزان مقطع راهنمایی شهید كلاهدوز در نمایشگاه چاپ سه‌بعدی كه مجذوب پرینتری در حال خلق مجسمه انیشتین شده بودند، از این جذابیت نشان دارد.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری نیز در آیین گشایش نمایشگاه چاپگرهای سه‌بعدی ایرانی كه به همت این معاونت برگزار شده است، با اشاره به رسوخ فناوری چاپ سه‌بعدی در صنایع گوناگون، زمینه‌سازی تحول جدی فناوری چاپ سه‌بعدی در كشور را در گرو ورود جوانان تحصیل‌كرده به این عرصه و شكل‌گیری كسب‌ و كارهای نوپا دانست.

**چاپ سه بعدی و توانمندی مهندسان ایرانی
رامین هاشمی عضو هیات مدیره یك شركت ایرانی شركت كننده در نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، با تاكید بر توانایی مهندسان ایرانی گفت: به منظور پاسخگویی به نیاز كشور، پرینتر سه بعدی برای ساخت دستگاه هایی با استحكام بالا، پیچیدگی ساخت و ابعاد بزرگ تولید كردیم كه نه تنها از نظر كیفیت با محصول مشابه آلمانی مطابقت می كنند، بلكه قیمت انها هم نصف مشابه خارجی است.
هاشمی اظهار كرد: همچنین با همكاری دانشگاه شهید بهشتی ایمپلنت های دندانی زیست سازگار تولید كرده ایم. این قابلیت باعث رشد استخوان در اطراف ایمپلنت و محكم ایستادن آن می شود و روش تولید ایمپنت و نوع مواد مورد استفاده موجب افزایش زیست سازگاری آن است.
وی اضافه كرد: تولید ایمپلنت های دندانی متخلخل با ساختار گرادیانی تلاش در جهت افزایش این زیست سازگاری است. دلایل واماندگی ایمپلنت های كنونی اثر stress shielding آنها به دلیل اختلاف گسترده خواص مكانیكی با بافت استخوانی اطراف آن است. ساختارهای متخلخل برای رفع این مشكل هم چاره ساز بوده و توانسته اند مقادیر مدول الاستیكی نزدیك به مقادیر استخوانی ایجاد نمایند. هدف پژوهش حاضر امكان سنجی ساخت ایمپلنت دندانی با ساختار متخلخل گرادیانی به روش sls است.
علیرضا طیاری مهندس مكانیك نیز كه در امور تبلیغات مشغول به كار است و از كرج برای بازدید از نمایشگاه به تهران آمده است، به خبرنگار ایرنا گفت: من عاشق تكنولوژی هستم و همیشه مشتاقم تا تازه ترین دستاوردهای علمی در بازار را بیابم. امروز از این نمایشگاه شگفت زده شدم، شركت های ایرانی در مهندسی معكوس بسیار موفق عمل كرده اند و پرینترهای ساخت داخل كشور با محصولات صاحب نام خارجی رقابت می كنند.
امین حسین فردوس جاه مدیر یك شركت دیگر شركت كننده در نمایشگاه هم گفت: نبود ستاد، اتحادیه و صنفی كه بتوان در زیر مجموعه آن فعالیت كرد، یكی از مشكلات عمده این بخش است و گرچه ما در خیلی از زمینه ها با استانداردهای جهانی برابری می كنیم ولی دیده و معرفی نمی شویم و این یك مشكل مدیریتی است.
فردوس جاه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: هم اكنون این نمایشگاه فرصتی استثنایی و بی سابقه برای معرفی رسمی ما است. علاوه بر این، اولین بار است كه یك رویداد در این بخش رسانه ای شده است و همچنین مسابقه ای كه در روز آخر نمایشگاه طبق استانداردهای بین المللی برگزار می شود، با توجه به این كه مشخصه‌های فیزیكی چاپگرها (سرعت و كاربری آسان) از لحاظ كاركرد و امكانات كاربری و ارزیابی كیفیت نمونه محصول خروجی نیز به عنوان شاخصه‌های كیفی محصولات در نظر گرفته می شود، می تواند بستری برای ارزیابی شركت ها و رقابت در زمینه تولید محصولات بهتر توسط شركت ها باشد.
بهروز عبدی مدیرعامل یك شركت دیگر شركت كننده در نمایشگاه هم گفت: حدود چهار سال است كه پرینترهای سه بعدی ایرانی را تولید می كنیم و در این مدت موفق شدیم حدود 3700 دستگاه تولید كنیم و بیشتر مشتریان ما فعالان بخش صنعت و معماری هستند كه امیدواریم در آینده بخش روباتیك و پزشكی هم از این صنعت استقبال بیشتری كنند.
وی با اشاره به این كه تكنولوژی ساخت این دستگاه ها را به طور كامل به دست آورده ایم، گفت: با ارائه محصولات با كیفیت ایرانی با یك سوم قیمت مشابه خارجی، به جرات می توان گفت كه هم اكنون محصولات خارجی در بازار ایران جایی ندارند.

**چاپ سه بعدی و جواهرسازی
علی خانلو كارشناس شركتی ایرانی كه نمایندگی شركت های اروپایی در ایران را به عهده دارد، با اشاره به رشد علمی ایران در 'اف دی ام' كه یكی از روش های چاپ سه بعدی است، در عین حال عنوان كرد كه چاپگرهای ایرانی هنوز كیفیت بالایی ندارند و در مواردی، نتیجه نهایی رضایت استفاده كننده را جلب نمی كند.
وی همچنین تاكید كرد: در سال های اخیر آگاهی عموم نسبت به این فناوری بیشتر شده و مشتریان بیشتری پیدا كرده است كه این امر به فرایند تولید بسیار كمك می كند.
خانلو از جمله كاربردهای چاپ سه بعدی و روش 'اس ال ای' را در صنعت جواهر سازی و كار دقیق تر در این صنعت برشمرد و افزود: این در حالی است كه در ایران هنوز از ریخته گری های سنتی استفاده می شود.

**چاپ سه بعدی و تكثیر بافت های زنده
فهیمه صالحی استادیار دانشگاه هم كه برای بازدید به نمایشگاه آمده است، از بیو پرینتینگ (چاپ زیستی سه بعدی) به عنوان علم آینده بشر یاد كرد و به ایرنا گفت: بیو پرینتینگ به چاپ بافت های زنده گفته می شود كه در آن ابتدا سلول های بافت مورد نظر از فرد دهنده به محیط كشت منتقل می شوند و تحت شرایطی آنها را به مرحله ی تكثیر می رسانند. زمانی كه تعداد سلول ها به مقدار كفایت رسید، آنها را وارد كارتریج پرینترهای سه بعدی می كنند. البته این پرینترها دقیقا همان پرینترهای سه بعدی كه ما كم و بیش می شناسیم، نیستند و بسیار پیشرفته تر هستند. از اینجا به بعد، چاپگر سه بعدی همانند سایر پرینت های سه بعدی، از سلول ها به عنوان ماده ی اولیه استفاده می كند.
وی افزود: در صورت فراهم شدن امكان پرینت استخوان ها، رگ های خونی، اندام ها و پوست شاید در آینده پرینت انسان كامل هم ممكن شود؛ پرینت كبد یا قلب یك طرف قضیه است اما برای یك انسان كامل نه تنها حجم زیادی از بافت های اصلی مورد نیاز است، بلكه برنامه ریزی بسیار پیچیده برای پرینت آن الزامی خواهد بود.

***چاپ سه بعدی و هنر
در بخش دیگری از نمایشگاه، طراح یك گروه هنری در میان پیكره های تراش خورده شخصیت هایی همچون رضا كیانیان، مارلون براندو، مارادونا و یك پلنگ خشمگین، برای مشتریان خود از شیوه طراحی و پرینت آثار می گوید.
به گفته این طراح، سازمان ها و اداراتی كه پیكره افراد مشهور و نامدار را سفارش می دهند ولی یا افرادی كه برای هدیه، مجسمه های افراد خانواده خود را در مقیاس كوچك سفارش می دهند، متقاضیان كاربردهای هنری چاپ سه بعدی هستند. .
وی به یك پسر نوجوان كه در بین مجسمه ها به دنبال شخصیت مورد علاقه اش است، گفت: تصاویر خود را بدهید و بعد از چند ساعت كار پرینترهای سه بعدی، مجسمه تحویل بگیرید.
میكل آنژ پیكرتراش ایتالیایی كه یكی از هنرمندان نابغه تاریخ و معروفترین چهره رنسانس ایتالیا است در تعریف هنر می گوید: هنرمند با اثر هنری كه خلق می كند، بخشی از وجود خود را در آن جا می گذارد.
اما در دنیای مدرن امروزی، هنرمند جای خود را به یك پرینتر سه بعدی داده است و قلم و تیشه استادان به یك قلم نوری بدل شده اند كه قادر است هر پیكره ای را در چند ساعت بر هر سطحی بتراشد.

**نمایشگاه چاپ سه بعدی
نخستین نمایشگاه صنعت چاپ سه بعدی و مسابقه انتخاب بهترین چاپگرهای سه بعدی ایرانی با حضور 17 دستگاه چاپگر سه بعدی ایرانی توسط ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سیزدهم اردیبهشت ماه در سالن اجلاس برگزار شد.
علمی**9031**
خبرنگار:عادل پازیار*انتشار:زهره محتشمی پور