زندگي و آثار استاد 'حسن زيرك' مورد بحث و بررسي پژوهشگران قرار گرفت

سنندج- ايرنا- نشستي تخصصي براي شناخت و بررسي آثار استاد 'حسن زيرك' توسط انجمن پژوهش هنر با حضور اساتيد موسيقي و پژوهشگران اين حوزه در دانشگاه كردستان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، شامگاه سه شنبه نشست شناخت و بررسي آثار حسن زيرك توسط انجمن پژوهش هنر دانشگاه كردستان با حضور اساتيد موسيقي و پژوهشگران اين حوزه برگزار شد.
اين مراسم كه با حضور پرشور دانشجويان برگزار شد، حسين محمدزاده، شهرام عليمحمدي، هيوا رحماني، فواد بذرافكن، بهمن حاج اميني، منصور بهرام بيگي، كامبيز كريمي و قادر آزمند نتايج پژوهش‌ها و تحقيقات خود پيرامون آثار حسن زيرك را بيان كردند.
اساتيد موسيقي كردستان در اين مراسم اظهار كرد: حسن زيرك را نمي‌توان هنرمند بلكه بايد او را اسطوره موسيقي كردستان دانست چراكه قبل و بعد از وي، نمونه صوتي حسن زيرك مشاهده نشده است.
شهرام عليمحمدي افزود: پس از حسن زيرك هر كس با اين سبك و سياق آواز خوانده است تنها تقليدي از كارهاي او بوده است و هرگز تازه گري در اين موارد مشاهد نشده است.
در ادامه شاعر سنندجي نيز حسن زيرك را نمونه كامل تاريخي دانست و افزود: حسن زيرك به بخشي از هويت كُرد تبديل شده است.
كامبيز كريمي عنوان كرد: حسن زيرك با كار در راديو كرمانشاه و راديو تهران كه با اهداف سياسي و همزمان با رخدادهاي سياسي در جغرافياي غرب ايران، عليرغم بيسوادي اش همواره نسبت به مسائل و اتفاقات جامعه موضع مي‌گيرد و آن را در آواز خواني خود نمايان مي‌كند.
وي توانايي و شهرت حسن زيرك را به چهار دليل عنوان كرد و گفت: حركت در بستر معقول سياسي، تسلط بر فولكلور، استاد بداهه و همچنين استاد بودن در نوستالژي از ويژگي‌هاي شعري حسن زيرك است كه او را با هر هنرمند ديگري متفاوت مي‌كند و باعث شده است وي به بخشي از هويت تفكيك ناپذير كُردها تبديل شود.
استاد جامعه شناسي و پژوهشگر كردستاني در ادامه اين مراسم عنوان كرد:حسن زيرك يك هزار و 500 آواز داشته است كه به واقع بي نظير است و علاوه بر اين، بسياري از آوازهاي وي ضبط و ثبت هم نشده است.
حسين محمد زاده ادامه داد: اين هنرمند نامي كه همواره نماد موسيقي كردي است، نفوذ فرهنگي فوق العاده‌اي نه تنها در كردها بلكه در همسايگان فارس، ترك و لر زبان آنها نيز داشته است.
در ادامه ساير سخنرانان در پنل‌هاي تخصصي ديدگاه‌ها و نتايج پژوهش‌هاي خود حول محور اين هنرمند كرد بيان كردند و آوازهاي حسن زيرك پخش و توسط هنرمنداني از استان و كردستان عراق نيز خوانده شد.
لازم به ذكر است؛ حسن زيرك سال 1300 در شهرستان بوكان متولد شد و در سن پنج سالگي پدر خود را از دست داد و فشار زندگي بر وي متحمل شد وي به خاطر صداي متفاوت و قدرت بداهه گويي اش سال 1325 با راديو كردي تهران و سال 1339 نيز با راديو كردي كرمانشاه همكاري مي‌كرد و پژوهشگران معتقدند وي 700 تا يك هزار و 500 اثر هنري دارد كه به 2 شيوه ضبط در راديو و ضبط در ميان مردم تاكنون باقي مانده است و همچنان از محبوب ترين هنرمندان كردزبان است.
وي در پنجم تيرماه سال 1351در سن 50 سالگي در بيمارستان بوكان به‌علت بيماري درگذشت و در دامنهٔ كوه نالشكينه بوكان به خاك سپرده شد.
3020/ 7348
**خبرنگار: افسانه گلباخي/**انتشاردهنده: عبدالله رحماني