۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۰۵
کد خبر: 82514005
۰ نفر
حكیمی پور: نامزد اصلح و مورد حمایت حزب اراده ملت، روحانی است

تهران-ایرنا- دبیركل و ریاست ستاد انتخابات حزب اراده ملت ایران گفت: در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری نامزد مورد حمایت این حزب روحانی است و ایشان را به عنوان نامزد اصلح اعلام كردیم.

احمد حكیمی پور عصرسه شنبه درنشست خبری حزب اراده ملت ایران افزود: حزب اراده ملت ایران یك حزب اصلاح طلب میانه رو بوده و همیشه با حفظ هویت و استقلال خود همسو و هم افزا در جهت كلی جریان اصلاحات قدم برداشته است و در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز موضع خود را از تابستان اعلام كردیم و مشخص شد كه كاندیدای مورد نظر این حزب دكتر روحانی هستند و ایشان را به عنوان نامزد اصلح اعلام كردیم.
وی درادامه به انتخابات شورای شهر و روستا اشاره كرد و گفت: درانتخابات شوراهای شهر و روستا نیز افراد دارای صلاحیت را معرفی كردیم و به زودی لیست اصلاح طلبان شورای شهرمنتشرخواهد شد اما اینكه چه تعداد از نامزدان مورد نظر حزب اراده ملت ایران در آن باشند اهمیت زیادی ندارد بلكه آنچه مورد اهمیت است حفظ انسجام جریان اصلاحات است.
دبیركل حزب اراده ملت ایران درباره این كه آیا نام وی درلیست اصلاح طلبان قرار دارد یا خیر؟ گفت: لیست اصلاح طلبان براساس ساز و كاری كه به آن پایبندیم تا آخر این هفته منتشر خواهد شد و تركیبی از تجربه، تخصص و با حضور بانوان و جوانان خواهد بود و من هم به دنبال این نیستم كه در لیست باشم یا نباشم.
حكیمی پور ادامه داد: به لیست اصلاح طلبان پایبند خواهیم بود و حزب اراده ملت ایران نیز نظراتشان را به تصمیم گیرندگان جریان كلی اصلاحات در این زمینه ارائه كرده‌اند و به آنها گفته‌ایم كه به اقلیت‌های مذهبی در تهران توجه كنند تا آنها نیز درپارلمان شهری صدایشان شنیده شود كه گویا این مسئله در شكل گیری لیست نهایی مورد قبول واقع شده است.
وی درادامه درباره علت نامزدی خود در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران گفت: مدیریت ناكارآمد شهری كه اكنون تهران را در برگرفته علت نامزدی مجدد من در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران است. امروز شاهد آن هستیم كه تهران متحمل ضررهای بسیار زیادی شده است.
دبیركل حزب اراده ملت ایران افزود: دوباره آمده‌ام تا اصل شفافیت و پاسخگویی در شورای شهر و مدیریت شهری تهران تداوم یابد، برای مبارزه با فساد محیط زیست آمده‌ام كه امروز این فساد زندگی آیندگان ما را نیز مورد هدف خود قرار داده است.
حكیمی پور در ادامه به مناسب سازی شهری و تاثیر دسترسی معلولین به امكانات شهری نیز اشاره كرد وگفت: برای مبارزه با فسادی آمده‌ام كه باعث شده معلولین ما نتوانند از امكانات شهری بهره مند شوند تا جایی كه حتی در پروژه‌های تازه تاسیس شهرداری هم دسترسی این افراد به خدمات شهری لحاظ نشده است.
وی ادامه داد: برای مبارزه با رانت و فساد درمدیریت شهری آمده ام و آمده‌ام كه از تكرار ماجراهایی همچون واگذاری املاك به افراد خاص توسط شهرداری تهران و همچنین حوادثی همچون پلاسكو جلوگیری كنم.
دبیركل حزب اراده ملت درادامه با بیان آنكه شعارخود را «نه به فساد» قرار داده‌ام گفت: رخنه‌ای كه فساد دراعتماد مردم ایجاد می‌كند به این راحتی‌ها قابل جبران نیست و باید با فساد در هر مجموعه‌ای جلوگیری شود و مسببان آن را محكوم كنیم. زیرا فساد جناح و گروه نمی‌شناسد و همه در راستای مبارزه با این فسادها باید یكدست عمل كنیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره وضعیت حسابرسی شهرداری تهران گفت: برای مشخص شدن وضعیت مالی شهرداری تهران دوستان را به گزارشات حسابرسی این نهاد ارجاع می‌دهم، عدم شفافیت مالی در گزارش‌های حسابرسی شهرداری كاملا مشهود است و اكثر این گزارش‌ها از لحاظ ارزیابی‌های حسابرسی قانونی یا مردود یا غیر قابل اظهار نظر یا مشروط هستند و گزارش مقبول در خصوص شهرداری و مجموعه آن به ندرت دیده می‌شود.
حكیمی پور افزود: بی انضباطی مالی، وضعیت نامساعد پیمانكاری‌ها، تهاترها و املاك شهرداری از جمله مسائلی است كه بازرسی بارها بر آن تاكید كرده است.
وی در ادامه گفت: شهرداری یك بنگاه اقتصادی است و كسانی كه به دنبال رانت، دور زدن قانون و چپاول مال مردم هستند تلاش می‌كنند به این سیستم رخنه كنند و فاجعه وقتی اتفاق می‌افتد كه این نهاد تبدیل به یك بنگاه سیاسی هم بشود و دلالان سیاسی در آن ایفای نقش كنند.
دبیركل حزب اراده ملت ایران افزود: این افراد هرچه بیشتر ببرند و بخورند مدیریت شهری را آلوده‌تر می‌كنند. این در حالیست كه سیاسی شدن مجموعه شهرداری از دوره چهارم شورا اتفاق افتاد كه احمدی نژاد تصمیم به ریاست جمهوری گرفت و شهرداری و شورای شهر را با خود سیاسی كرد.
حكیمی پور در ادامه سیاسی شدن مجموعه شهرداری را فاجعه دانست و گفت: فكر می‌كردیم قالیباف درس كافی را از تجربه مدیریت شهری گرفته باشد اما متاسفانه دیدیم كه مجددا برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به صحنه آمدند. این در حالیست كه به ایشان گفته بودیم اگر قصد نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری دارید برای آنكه شورای شهر و شهرداری تهران را به حاشیه نكشانید از مدیریت آن صرف نظر كنید اما متاسفانه به گفته ما اهمیتی ندادند.
وی در ادامه نامه بابك زنجانی به مدیران شهرداری را به خبرنگاران نشان داد و گفت: در این نامه كه بابك زنجانی در تاریخ 23 تیرماه 92 به یكی از مدیران شهرداری فرستاده است به نیاز مبرم خود به صدور پروانه ساختمانی برای پروژه ایران زمین اشاره كرده و گفته است «مبلغ كل آن 200 میلیارد تومان بوده كه 150 میلیارد آن را نقدا به شهردار منطقه 2 تقدیم كرده‌ام و دو فقره چك 25 میلیارد تومانی هم داده شده و خواهش كردم كه با شما تهاتر كنند كه ظاهرا 35 میلیارد تومان آن را بیشتر قبول نكرده و شهرداری منطقه 2 می‌گوید كه تا تصفیه كامل نشود امكان صدور پروانه وجود ندارد...».
دبیركل حزب اراده ملت ایران پس از قرائت متن كامل نامه اظهاركرد: آدمی مثل بابك زنجانی كه اقتصاد كشور را به این روز انداخته با شهرداری تهران چه مراوده‌ای دارد كه همچنین نامه‌ای به مدیران آن می‌فرستد؟ چه مناسبات پنهانی با شهرداری تهران دارد كه با لحنی طلبكارانه به مدیران آن نامه ارسال می‌كند؟
حكیمی پورادامه داد: نگران حضور افرادی كه دارای پول‌های كثیف هستند درانتخابات هستیم؛ كسی كه نه حزب دارد و نه تشكیلات با این حال سه دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود و سوال من این است كه سابقه این فرد كجاست؟ مگرمی‌شود یك نفر به صورت فردی در چنین جریانی وارد شود؟
وی درباره مرخصی قالیباف نیز گفت: تا به امروز اصلا مرخصی قالیباف را ندیدم. این درحالیست كه ایشان از یك سال پیش كار انتخاباتی را در شهرداری شروع كردند و جابجایی‌هایشان نیز بر همین محور بود.
حكیمی پور درادامه به عدم پاسخگویی شهردار تهران درمقابل شورای شهراشاره كرد وگفت: سوالم از شهردار تهران آن است كه چرا امروز كه وقت انتخابات است هم درمقابل ملت و شورای شهر پاسخگو نیستید. این درحالیست كه بارها گفته‌ام من آماده‌ام با ایشان مناظره كنم تا حداقل ازعملكرد خودشان دفاع كنند.
دبیركل حزب اراده ملت ایران ادامه داد: اصلاح طلبان همیشه ازسیاسی شدن شورا و شهرداری نگران بودند اما متاسفانه اصولگرایان از دوره دوم مدیریت شورای شهر این پایه كج را در این نهاد بنا كرده‌اند.
وی درادامه به بدهی‌های شهرداری اشاره كرد وگفت: پایان سال گذشته خبردارشدم كه شهرداری تهران حدود40هزار میلیارد تومان به نهادهای مختلف همچون پیمانكاران، اشخاص حقیقی و حقوقی و ... بدهی دارد، این در حالیست كه خود شهردار رقم این بدهی‌ها را كمتر از10هزارمیلیارد تومان اعلام كرد و درنهایت حدود 20 هزار میلیارد تومان را پذیرفتند اما رقم این بدهی‌ها بسیار بیشتر از این اعداد است. برای مثال بیش ازهشت هزارمیلیارد تومان فقط از محل و حساب‌های پرداختی بدهی دارند كه اصلا در این 20 هزار میلیارد تومان لحاظ نشده است.
حكیمی پورگفت: وضعیتی بسیارغیر شفاف و غیر پاسخگو در دوره مدیریت 12ساله قالیباف برشهرداری تهران حاكم است البته در وضع امروزی تهران علاوه بر شهردار آنهایی كه شأن شورا و مرتبه نظارتی آن را با مدیریت ناصحیح خود پایین آوردند هم مقصرند كه البته از زمان مدیریت اصولگرایان بر شورای شهر شاهد این وضعیت و خارج شدن شهرداری از مسیر قانونی بودیم.
دبیركل حزب اراده ملت ایران ادامه داد: « قالیباف مدام بدهی‌های دولت به شهرداری را متذكر می‌شوند در حالیكه باید به ایشان متذكر شوم كه این بدهی‌ها برای دولت قبل است نه دولت فعلی و شما اگر مدیر سازگاری هستید چرا مطالبات خود را آن زمان نمی‌گرفتید؟ این در حالیست كه باید یادآور شوم قالیباف فردی است كه نه با رئیس جمهور اصولگرا كنار می‌آید نه با یك اصلاح طلب معتدل و به طور كلی مدیر سازگاری نیست».
این عضو شورای شهرتهران درادامه به این ادعای قالیباف مبنی بر آنكه در دوره مدیریتی خود درمجموعه شهرداری تهران فاصله طبقاتی را كاهش داده نیز گفت: چنین ادعایی مورد قبول نیست و همچنان مناطق جنوب تهران به شدت از وضعیت خود گله مند هستند. این درحالیست كه حتی تعادل میان بودجه ریزی مناطق نیز وجود ندارد.
وی در ادامه با انتقاد از ادعاهای قالیباف درحوزه شهری گفت: متكلم وحده بودن كاری ندارد و ایشان می‌توانند مدام مدعی شوند.
حكیمی پور درادامه با بیان آنكه شهرداری همواره مناسبات محور و نه انضباط محورعمل كرده است، گفت: سوال من از شهردار تهران آن است كه 400 میلیارد تومانی كه درمنطقه هرندی برای ساماندهی آن منطقه هزینه كردند چه خروجی داشت؟
دبیركل حزب اراده ملت ایران درادامه به ماجرای بازداشت خود نیز اشاره كرد وگفت: شایعاتی در برخی از رسانه‌های اصولگرا مبنی بر بازداشت من وجود دارد كه آن را رد می‌كنم. زیرا من تنها احضار شده بودم و بعد از آن به دادسرای رسانه مراجعه كردم. بازپرس شعبه تفهیم اتهام كرد و جرم من در زمینه نشر اكاذیب و در اختیار قرار دادن اوراق محرمانه سازمان بازرسی كل كشور به رسانه‌ها بود كه اتهامات خود را رد كردم و در حال حاضر با قرار كفالت آزاد شدم تا مسئله بررسی شود.
حكیمی پور ادامه داد: چهار نفر از اعضای شورای شهر تهران از جمله خانم‌ها آباد و راستگو و آقای پیرهادی و قناعتی این شكایت را علیه من تنظیم كردند.
وی در خصوص عملكرد اصلاح طلبان در شورای چهارم شهر تهران گفت: معتقدم اصلاح طلبان شورای چهارم شهر تهران ضعف‌هایی هم در عملكرد خود داشتند اما جلساتمان مرتب بود و تلاش كردیم اوضاع را به حاشیه و دعوا نكشانیم و در تله آن گروهی نیفتیم كه مدعی بودند اصلاح طلبان می خواهند همچون دور اول شورا این شورا را نیز منحل كنند.
عضو شورای چهارم شهر تهران ادامه داد: اما در بزنگاه‌هایی كه پنج شش مورد اتفاق افتاد دیدیم كه برخی از دوستان ما تك روی كردند.
حكیمی پور در خصوص عملكرد شورای چهارم در قبال شهرداری نیز گفت: نظارت بر شهرداری وظیفه كل شوراست و من به وضعیت كلی آن نقد زیادی دارم اما نمره اعضای اصلاح طلب در این حوزه بالاست. هر چند به علت آنكه اصلاح طلبان در شورای چهارم دراقلیت بودند بسیاری از
اقداماتمان به نتیجه نرسید اما پیگیری‌های خود را داشتیم و عملكردمان در این حوزه ثبت و ضبط شده است.
وی در ادامه عنوان كرد: حزب اراده ملت ایران نظریه معرفی شهردار به همراه لیست را قبول ندارد زیرا اساس معتقدیم معرفی شهردار مرحله بعد از انتخابات است و باید بر اساس ظرفیت موجود و نحوه تركیب اعضای شورای شهر نسبت به انتخاب شهردار تصمیم گیری شود.
حكیمی پور در ادامه تاكید كرد: دیگر نباید اجازه دهیم كسی با نیت ریاست جمهوری به شهرداری بیاید چون در این میان فقط شورای شهر و شهرداری ضربه می‌خورند و سوال من از قالیباف آن است كه ایشان كه در سال 84 هم كاندیدای ریاست جمهوری بودند و كلی بدهی به شهرداری تهران آمدند هزینه رفع بدهی‌های خود را از كجا آورده‌اند؟ همچنین آنكه ایشان هزینه انتخابات سال 92 و همچنین انتخابات فعلی را تامین كرده‌اند؟ وقتی حتی ایشان ادعا دارند كه فعالیت اقتصادی حتی حلال هم ندارند.
وی در ادامه با بیان آنكه قالیباف مدیر بسیار گرانی است و مدیریت غیر پاسخگو دارد، گفت: قالیباف پروژه‌های شهری را بسیار گران مدیریت می‌كند پروژه‌هایی راه اندازی می‌كند كه حتی فاز مطالعاتی ندارند و هزینه بسیاری از این پروژه‌ها با برآوردهای اولیه شان تفاوت بسیار چشمگیری دارد و در واقع می‌توان گفت: مدیریت ایشان در راه اندازی پروژه‌های مختلف همراه با هزینه بالا، زمان كوتاه و كار بی كیفیت و بدون استاندارد است.
حكیمی پور در خصوص پروژه شهر آفتاب نیز گفت: شهر آفتاب قرار بود از طریق سرمایه گذار بخش خصوصی به صورت مشاركتی ساخته شود به طوری كه شهرداری فقط زمین و مجوز را ارائه و بخش خصوصی نسبت به ساخت آن اقدام كند. در حالیكه چنین بخش خصوصی پیدا نشد و از صفر تا 100 این پروژه را شهرداری به انجام رساند.
وی افزود: برآورد اولیه هزینه ساخت این پروژه 460 میلیارد تومان بود. این در حالیست كه از مرز 1200 میلیارد تومان هم گذشت و قرار بود به بانك شهر فروخته شود كه امروز این بانك هم زیر بار خرید این مجموعه نمی‌رود.
وی همچنین تاكید بر آنكه باید هویت تهران را حفظ كنیم گفت: تهران 9000 بنای ارزشمند دارد كه در حال حاضر فقط 3000 مورد آن شناسایی شده كه بسیاری از آنها نیز هنوز ثبت نشده‌اند و فكر می‌كنم كه میراث فرهنگی دیگر نباید در این زمینه تعلل كند تا وضعیت به نحوی شود كه یك روز میراث فرهنگی تقصیر را بر گردن شهرداری بیاندازد و روز دیگر شهرداری میراث فرهنگی را مقصر بشناسد.
حكیمی پور در خصوص تولید برق از زباله‌ها كه قالیباف در مناظره هشتم اردیبهشت ماه مدعی شد نیز گفت: این یكی از طرح‌های شهرداری با بودجه بالای 500 میلیارد تومانی بوده كه هیچ خروجی هم نداشته است. سوال من آن است كه اگر ایشان از زباله برق تولید می‌كنند پس وزارت نیرو هم باید اعلام كند كه آیا از شهرداری تهران برق می‌خرد یا نه؟
دبیركل حزب اراده ملت ایران در پایان گفت: نقدی كه به دولت یازدهم دارم آن است كه شهرداری و شورای شهر را رها كرده‌اند و مسائلی را كه از مدت‌ها قبل به آنها متذكر شدیم و حتی به آقای جهانگیری ارائه كردیم را شوخی گرفتند و به آن وقعی ننهادند تا امروز كار به اینجا رسید.
سیام*1058*1449
خبرنگار: محمد افضلی * انتشار: حسین فتح الهی

سرخط اخبار سیاست