اردوغان بعد از 979 روز بار ديگر به عضويت حزب عدالت و توسعه درآمد

آنكارا- ايرنا- رجب طيب اردوغان رييس جمهور تركيه با تغيير قانون اساسي تركيه و باز شدن راه عضويت در احزاب سياسي براي روساي جمهور اين كشور بعد از 979 روز بار ديگر به عضويت حزب عدالت و توسعه درآمد.

اردوغان در مراسمي كه به همين مناسبت در محل حزب عدالت و توسعه برپا شده بود، فرم عضويت در حزب عدالت و توسعه را امضا كرد.
بينالي ييلدريم نخست وزير تركيه و رهبر حزب عدالت و توسعه در اين مراسم همه پرسي تغييرات قانون اساسي را دستكم به اندازه اعلام جمهوريت تركيه مهم خواند و گفت: امروز روزي است كه حاكميت مردم برقرار شده و تفكر حاكميت دولتمردان بر مردم به پايان رسيده است.
وي با اشاره به اينكه كنگره فوق العاده حزب در 21 ماه جاري برگزار خواهد شد، گفت: من طيب اردوغان را به عنوان رهبر حزب به كنگره پيشنهاد خواهم كرد.
رجب طيب اردوغان نيز در سخناني با عنوان اينكه جدايي وي از حزب عدالت و توسعه تنها براي اجراي قانون بود، گفت: در دوراني كه عضو حزب نبودم، اما از ته قلب وابسته به حزب بودم.
وي گفت: براي مردم كار كرديم و مردم نيز در زمان مقتضي خود را سپر خادمين خود كردند.
اردوغان در بخش هايي از سخنان خود به مساله ترور در تركيه و نيز جماعت گولن پرداخت و بعد از قرار دادن نام جماعت گولن در كودتاي نظامي سال گذشته در تركيه گفت: اگر به اين گروه ترحم كنيم خودمان بعد از مدتي آسيب خواهيم ديد.
وي در بخشي از سخنان خود با انتقاد از اتحاديه اروپا گفت: اتحاديه اروپا بايد قول هايي را كه به تركيه داده به جاي آورد و در مرحله نخست نيز مي بايد سرفصل هايي كه قول بازكردن آنها را براي مذاكرات عضويت داده باز كند.
وي با انتقاد از خواست اتحاديه اروپا در زمينه لغو وضعيت فوق العاده در تركيه گفت: در فرانسه براي مقابله با چند تروريست وضعيت فوق العاده اعلام شده است. در تركيه يك كودتاي نظامي رخ داد و تركيه درگير گروه هاي مسلح تروريستي است ولي از ما مي خواهند كه وضعيت فوق العاده را لغو كنيم.
وي خطاب به اتحاديه اروپا گفت: شما اول به قول هاي خود عمل كنيد و بعد بياييد به پاي ميز مذاكره بنشينيم.
حزب عدالت و توسعه روز گذشته اعلام كرد كه كنگره فوق العاده اين حزب 21 ماه جاري ميلادي برگزار خواهد شد.
نعمان كورتولموش معاون نخست وزير تركيه نيز روز گذشته اعلام كرد كه اردوغان در 21 ماه مه بار ديگر به رهبري حزب برگزيده خواهد شد.
خاورم**2012**1144
*انتشار دهنده: عليرضا جباري

سرخط اخبار جهان