۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۶
کد خبر: 82513309
۰ نفر
رضا علیپور اوسین بولت سنگوردی جهان

تهران- ایرنا- شبكه خبری سی بی سی كانادا در گزارشی از رضا علیپور سنگ نورد ایرانی كه در جام جهانی نانجینگ ركورد جهانی جدیدی را ثبت كرد، نوشت: یوزپلنگ ایرانی نام خود را به عنوان اوسین بولت سنگنوردی سرعت مطرح كرده است.

به گزارش تارنمای شبكه خبری سی بی سی كانادا، رضا علیپور قهرمان سنگ‌نوردی ایران موفق شد با ثبت ركورد 5 ثانیه و 54 صدم ثانیه عنوان قهرمانی مسابقات سنگ‌نوردی جام جهانی «نانجینگ» را از آن خود كند.
«علیپور» معروف به یوز ایرانی، در این مسابقات ركورد كمتر از 6 ثانیه را ثبت كرد. او روز یكشنبه با زمان 5 ثانیه و 48 صدم ثانیه ركورد صعود از دیوار 15 متری را كه به «دانیل بودیرف» اوكراینی با زمان 5 ثانیه و 60 صدم ثانیه تعلق داشت، 12 صدم ثانیه جابجا كرد.
او در فینال این رقابت ها با زمان 5 ثانیه و 54 صدم ثانیه بر ورزشكار روس غلبه كرد و به عنوان قهرمانی این دوره رقابت ها دست یافت.
این ورزشكار 23 ساله با تصاحب مدال طلا در جام جهانی سنگوردی در چین ركورد جهانی جدیدی را به نام خود ثبت كرد.
سنگوردی سرعت یكی از رشته های ورزشی در بازیهای المپیك 2020 توكیو است.
مدال های بازیهای توكیو در این رشته ورزشی با مجموع امتیازهای سه رشته شامل سرعت، بولدرینگ و لید كه نوعی سه گانه عمودی است توزیع خواهد شد.
در صعودهای ورزشی شركت كنندگان باید به سرعت بهترین مسیر را بیابند. ورزشكاری كه در مدت زمان تعیین شده بالاتر از همه صعود كند، برنده خواهد شد.
در بازیهای المپیك توكیو 2020 علاوه بر صعودهای ورزشی، موج سواری، اسكیت بوردینگ، كاراته و بیسبال - سافت بال نیز حضور دارند.
اوسین بولت دونده جامائیكایی سریعترین مرد جهان است كه ركورد دو سرعت 100 متر و 200 متر را در اختیار دارد.
'برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با كانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.'
ورزشی**1584** 1701
مترجم:مولوی* انتشار: حمید قدیمی

سرخط اخبار ورزش