۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۹:۲۷
کد خبر: 82513001
۰ نفر
سی امین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران افتتاح شد

تهران - ایرنا - سی امین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران صبح سه شنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر آفتاب افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، همچنین در آیین گشایش این نمایشگاه سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز جمعی از مسولان فرهنگی، نمایندگان مجلس، سفرا و میهمانان خارجی، اهالی قلم و فرهنگ و ناشران داخلی و خارجی حضور داشتند.
سی امین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران با شعار «یك كتاب بیشتر بخوانیم» از 13 اردیبهشت ماه پذیرای مردم و علاقه‌مندان به كتاب و كتابخوانی است و تا 23 اردیبهشت همه روزه از ساعت 10 تا 20 فعالیت دارد.
انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری كشور ایتالیا یكی از سخنرانان مراسم افتتاحیه است.
در این دوره از نمایشگاه كتاب همه حوزه های اجرایی نمایشگاه به تشكل های نشر واگذار شده است.
دو هزار و 782 ناشر داخلی و خارجی در فضایی به وسعت 135 هزار متر مربع كتاب های خود را عرضه می كنند.
در بخش داخلی دو هزار و 643 ناشر و در بخش خارجی نیز 139 ناشر از 110 كشور شركت خواهند كرد.
در این دوره تعداد ناشران داخلی افزایش یافته و متراژ اختصاص یافته به این ناشران 30 هزار متر مربع اعلام شده است، ناشران خارجی هم 47 هزار و 234 عنوان كتاب لاتین و 150 هزار و 144 كتاب عربی را عرضه می كنند.
فضای اختصاص یافته به ناشران لاتین و عربی نیز به ترتیب دو هزار و 333 و دو هزار و 85 متر مربع است.
در این دوره از نمایشگاه 16.5میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه برای استفاده اقشار مختلف مردم نظیر دانش آموزان، دانشجویان، طلاب و اساتید دانشگاه از آثار عرضه شده در نمایشگاه اختصاص یافته است.
میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه هم ایتالیا و شهر میهمان نیز استانبول تركیه است.
روسای 14 نمایشگاه خارجی و ملادن وسكوویچ وزیر فرهنگ صربستان نیز در نمایشگاه بین المللی كتاب تهران شركت خواهند كرد.
امسال قرار است هر روز نمایشگاه به نام یك استان و یك كشور نامگذاری شود و در آن روز برنامه، نشست و مراسم خاص متناسب با آداب اقوام و ملیت ها برگزار شود.
معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی دراین دوره از نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران، برای حمایت از ناشران خصوصی یارانه 15 میلیارد ریالی برای خرید از آنها اختصاص داده است.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: اكبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوند