توصيه «گلبدين حكمتيار» به رهبران حكومت افغانستان درآغاز راه جديد

ننگرهار - ايرنا - «گلبدين حكمتيار»، رهبر حزب اسلامي افغانستان، در آغاز فصلي جديد از فعاليت هاي خود پس از ورود به اين كشور، مديريت دوگانه را براي جامعه خسارت بار دانست و از رهبران حكومت وحدت ملي خواست كه از خودگذشتگي نشان دهند و يكي از آنان به نفع ديگري كنار برود.

به گزارش ايرنا، حكمتيار روز يكشنبه در سخناني در شهر «جلال آباد» مركز استان ننگرهار كه با حضور «محمد سرور دانش» معاون رئيس جمهوري و «محمدحنيف اتمر»، مشاور رئيس جمهوري افغانستان برگزار شد، گفت كه «حكومت، شركت سهامي نيست.» و مديريت دوگانه در رأس قدرت، فساد و ناكامي، مي آورد.
رهبر حزب اسلامي گفت كه اين توصيه برادرانه به دور از هرگونه اغراض است و نبايد از گفته هاي وي برداشت نادرست شود.
رئيس حزب اسلامي افغانستان، به دنبال امضاي توافق نامه صلح با دولت، پس از نزديك به دو دهه زندگي غيرعلني، روز شنبه در استان «لغمان» حضور يافت و حدود 45 دقيقه براي حاضران سخنراني كرد و امروز مواضع و ديدگاه هاي خود را ننگرهار تشريح كرد.
توافق نامه صلح ميان دولت و حزب اسلامي افغانستان مهر ماه سال گذشته در كاخ رياست جمهوري به امضاي نهائي «محمد اشرف غني» رئيس جمهوري و حكمتيار رسيد.
حكمتيار، نظرات و ديدگاه هاي خود را در باره مسائل مختلف افغانستان تشريح كرد و خطاب به گروه طالبان گفت كه دست از جنگ بردارند
وي، جنگ طالبان با حكومت را «بي معني»، «غيرمشروع» و «نامقدس» دانست و گفت كه اين گروه، عامل حضور و باقي ماندن آمريكا در افغانستان است.
وي، خواستار ايجاد 2 يا 3 حزب قدرتمند سياسي در افغانستان با عضويت از اقوام مختلف شد و تاكيد كرد كه احزاب قومي و كوچك براي آينده افغانستان زيانبار و خطرآفرين است و كشور را به سوي نفاق مي كشاند.
حكمتيار از منتقدان خود كه به گفته وي نه صلح وي را مي پذيرند و نه جهاد وي را قبول داشتند، خواست كه او را راهنمائي كنند كه چه راهي را انتخاب كند.
وي گفت كه توافق نامه صلح را براي سهيم شدن در قدرت، امضاء نكرده و هدف حزب اسلامي، تنها برقراري امنيت و تامين صلح در كشور بوده است.
حكمتيار افزود كه در دولت وحدت ملي، شريك قدرت نخواهد شد، اما در صورت نياز در سنگر دفاع از كشور در كنار مردم افغانستان خواهد ايستاد.
رهبر حزب اسلامي، از شمار رسانه ها در افغانستان انتقاد كرد و گفت كه برخي از آنان براي ايجاد نفاق تلاش مي كنند و بايد دهن آنان براي تامين وحدت ملي مسدود شود.
وي، داعش در افغانستان را گروهي كوچك منشعب از طالبان دانست و گفت كه اوباما رئيس جمهوري سابق آمريكا اعلام كرد كه طالبان دشمن واشنگتن نيست، در اين صورت صادقانه به مردم بگويند كه اگر طالبان دشمن آنان نيست، اينك با چه هدفي در افغانستان حضور دارند؟
حكمتيار ديدگاه خود در باره زنان را درچارچوب تعاليم اسلام دانست و افزود كه حزب اسلامي در چارچوب اسلام، مدافع حقوق زنان اين كشور است و در اين چارچوب، مخالفتي با نقش زنان در جامعه نخواهد داشت.
«محمد سرور دانش» معاون رئيس جمهوري افغانستان نيز با حضور در شهر «جلال آباد» مركز استان ننگرهار از گلبدين حكمتيار، استقبال كرد و با تقدير از مواضع وي، گفت كه حزب اسلامي يكي از احزاب شناخته شده افغانستان است كه به انتخابات باور دارد.
دانش در مراسم استقبال از گلبدين حكمتيار حضور را وي را خوشامديد گفته افزود كه نتيجه تلاش هاي سخت دو طرف در گفت وگوهاي صلح امروز به ثمر نشسته است.
وي گفت كه شخص «محمد اشرف غني» رئيس جمهور افغانستان از حاميان صادق گفت وگوي صلح هيأت حزب اسلامي و شوراي عالي صلح بود.
معاون رئيس جمهوري افغانستان، در سخنان خود يك بار ديگر از طالبان خواست كه مانند حزب اسلامي به روند گفت وگوهاي صلح بپيوندند و تاكيد كرد كه آنان از راه جنگ به خواسته ها و اهداف خود نخواهد رسيد.
آساق*291*1610