۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۳۷
کد خبر: 82510711
۰ نفر
جشن خودكفایی بنزین با حضور رئیس جمهوری در بندرعباس

بندرعباس- ایرنا- با حضور رئیس جمهوری، جشن خودكفایی تولید بنزین روز یكشنبه در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در اجتماع مردم بندرعباس در این مراسم با تبریك روز ملی خلیج فارس و اعیاد شعبانیه گفت: از اینكه روز خودكفایی در تولید بنزین را در كنار شما جشن می گیریم خوشحالم و خداوند را سپاسگزارم.
وی در این آیین كه در سالن ورزشی چهار هزار نفری فجر بندرعباس برگزار شد، افزود: با افتتاح مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، كشور ایران در زمینه تولید بنزین به خودكفایی رسید.
رئیس دولت تدبیر و امید افزود: با افتتاح 2 مرحله باقی مانده این طرح تا پایان امسال و بهار سال آینده، جمهوری اسلامی ایران به جرگه كشورهای صادركننده بنزین خواهد پیوست.
روحانی خاطرنشان كرد: هم زمان با افتتاح و بهره برداری رسمی از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، عملیات توزیع بنزین تولیدی آن با استاندارد یورو چهار نیز به جایگاه های عرضه سوخت كشور آغاز شد.
وی با اشاره به قطع واردات گازوئیل یادآور شد: تا پایان امسال ضمن قطع واردات بنزین به تدریج به سمت صادرات این فرآورده حركت خواهیم كرد.
وی تولید انواع فرآورده های نفتی با استفاده از گاز استخراج شده در پارس جنوبی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب دانست و تاكید كرد: دولت یازدهم یك میلیارد و 400 میلیون دلار برای تكمیل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس هزینه كرده است.
رئیس جمهوری ادامه داد: كسانی كه می گویند آثار برجام را ندیده ایم امروز به این پالایشگاه بیایند و ببینند كه همه تجهیزات طراحی و تولید شده آن بدون هرگونه مشكلی وارد ایران شده و با نظارت و تضمین شركت های خارجی نصب شده است.
روحانی از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان یكی از افتخارات صنعت نفت ایران یاد و تاكید كرد: اگر توافقات انجام شده در برجام و رفع توقیف تجهیزات خریداری شده نبود، این واحد بزرگ فرآوری نیز هیچگاه به بهره برداری نمی رسید.
بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت نفت، با بهره برداری از مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو ٤، یك میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یك میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ٤ تولید می شود.
با بهره برداری كامل از این پالایشگاه و با تولید ٣٦ میلیون لیتر بنزین با كیفیت یورو ٤ و ٥ ، ظرفیت تولید بنزین در كشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید كه افزون بر قطع واردات بنزین، امكان صدور این فرآورده و افزایش كیفیت سوخت مصرفی داخلی نیز فراهم شده و ایران به جرگه صادر كنندگان بنزین می پیوندد.
بر اساس اعلام وزارت نفت 2 مرحله باقی مانده پالایشگاه 360 هزار بشكه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز به ترتیب با فاصله هر ٦ ماه وارد مدار تولید می‌شود.
خوراك مورد نیاز پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از طریق خط لوله 388كیلومتری از میادین مشترك ایران در پارس جنوبی تامین می شود به طوری كه می توان از آن به عنوان اولین پالایشگاهی نام برد كه با استفاده از گاز پالایش شده انواع سوخت از جمله بنزین، گازوئیل و سوخت جت را تولید می كند.
این پالایشگاه در 15 كیلومتری غرب بندرعباس، در مجاورت پالایشگاه نفت بندرعباس و مجتمع بندری شهید رجایی قرار دارد.
6149/6048/5132
خبرنگار: رضا گیلانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی