افتتاح فاز اول پالایشگاه میعانات گازی نفت ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهوری

بندرعباس - ایرنا - فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی 360 هزار بشكه ای ستاره خلیج فارس روز یكشنبه با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، سردار عبادالله عبداللهی در مراسم بهره برداری از مرحله نخست این پالایشگاه افزود: با بهره برداری از مرحله نخست این پالایشگاه روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو٤ ، یك میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یك میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ٤ تولید می شود.
وی ادامه داد: با بهره برداری كامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید ٣٦ میلیون لیتر بنزین با كیفیت یورو ٤ و ٥ ، تولید بنزین در كشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید كه افزون بر قطع واردات بنزین، امكان صادرات این فرآورده و افزایش كیفیت سوخت مصرفی داخل نیز فراهم شده و ایران به جرگه صادر كنندگان بنزین می پیوندد.
دو مرحله باقی مانده پالایشگاه 360هزار بشكه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز به ترتیب به فاصله هر ٦ ماه وارد مدار تولید می ‌شود و در صورت تأمین مالی و رفع مشكلات، شاهد بهره برداری از كل این طرح تا پایان سال ٩٦ خواهیم بود.
این پالایشگاه معادل 66 درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های كشور بنزین تولید می كند.
تا قبل از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید تاریخ های مختلفی برای بهره برداری از مرحله اول آن اعلام شد كه به دلایل مختلف ازجمله تحریم های ظالمانه بی نتیجه باقی مانده بود.
در دولت یازدهم با اجرایی شدن برجام و روند برداشته شدن تحریم ها، ساخت و توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز شتاب و سرعت بیشتری گرفت طوریكه فردا یكشنبه با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
خوراك (میعانات گازی) مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یك خط لوله به طول بیش از 388كیلومتر از پالایشگاههای گازی عسلویه تأمین می شود.
این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه جهان به لحاظ وسعت بوده و مساحت 700 هكتاری پیش بینی شده قابلیت توسعه آن در آینده را فراهم كرده است.
درمراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از 10 هزار نفر نقش آفرین بوده اند كه با راه اندازی آن نه تنها كشور در تأمین بنزین مورد نیاز خودكفا شده است بلكه قادر هستیم صادرات بنزین به كشورهای دیگر را نیز آغاز كنیم.
عملیات احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف قطع وابستگی كشور به بنزین وارداتی و كاهش فروش خام نفت از بهمن 1385 آغاز شد.
برخی سازندگان خارجی نظیر زیمنس، نیومن اسر، سیاد، هانیل، كرایوتك و غیره علی رغم دریافت وجه و اتمام ساخت تجهیزات مهمی مانند كمپرسورها و كوره ها به دلیل شرایط تحریم از تحویل آنها امتناع می كردند.
ساخت این پالایشگاه از بهمن ماه سال 1389 و در اوج تحریم های ظالمانه توسط پیمانكاران و مشاورین داخلی و متخصصین و جهادگران قرارگاه خاتم الانبیا (ص) آغاز شد و حدود 80 درصد تجهیزات بكار گرفته شده در آن ساخت داخل است.
پس از اجرایی شدن برجام تجهیزات فوق تحویل و با نظارت نمایندگان این شركت ها نصب و راه اندازی شد، همچنین بهبود روند عملیات بانكی و انتقال ارز پروژه را در مسیر عملیاتی شدن قرار داد.
تركیب سهامداران این پالایشگاه شامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با 40 درصد، شركت پتروگاز اندونزی با 15 درصد، صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با 10 درصد و شركت نفت و گاز تامین با 35 درصد تشكیل می باشد.
استاندار هرمزگان هم گفت:بابهره برداری ازمرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه 120هزار بشكه میعانات گازی مقدمه پیوستن ایران به باشگاه صادر كنندگان بنزین فراهم شد.
جاسم جادری از این پالایشگاه به عنوان یكی از مهم ترین نتایج به بار نشستن برجام نام برد و افزود: تا قبل از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید تاریخ های مختلفی برای بهره برداری از مرحله اول آن اعلام شد كه به دلایل مختلف ازجمله تحریم های ظالمانه بی نتیجه باقی ماند.
استاندار هرمزگان اظهار كرد: در دولت یازدهم با اجرایی شدن برجام و روند برداشته شدن تحریم ها، ساخت و توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز شتاب و سرعت بیشتری گرفت طوری كه امروز یكشنبه با حضور رئیس جمهوری شاهد افتتاح رسمی و بهره برداری از مرحله نخست این پالایشگاه در غرب شهر بندرعباس خواهیم بود.
جادری از بهره برداری فاز اول این پالایشگاه بعنوان تبلور سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تأكید رهبر معظم انقلاب در راستای جلوگیری از خام فروشی و تبدیل میعانات گازی به فرآورده های با ارزش تر نام برد كه با تدبیر دولت یازدهم به بار نشسته است.
جادری با اشاره به فعالیت پالایشگاه نفت 320هزار بشكه ای بندرعباس و بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی 360 یكهزار بشكه ای ستاره خلیج فارس و همچنین پالایشگاه 200هزار بشكه ای هرمز در مجاورت این دو بیان داشت: با تدبیر دولت یازدهم بندرعباس درحال تبدیل شدن به مركز پالایشگاهی كشور و حتی جهان است.
وی تاكید كرد: در هیچ كجای جهان شهری وجود ندارد كه سه پالایشگاه در كنار هم به ظرفیت 800 هزار بشكه بعنوان قطب پالایشگاهی كشور فعالیت داشته باشند.
مدیرعامل شركت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بعنوان یكی از مهم ترین ذی نفعان برجام نام برد و تصریح كرد: برجام موتور توسعه این پالایشگاه را روشن كرد.
عباس كاظمی می گوید: بااجرایی شدن برجام مهرماه سال گذشته كمپرسورها و تجهیزات اصلی این طرح وارد و نصب شد طوریكه هم اكنون فاز نخست آن آماده بهره برداری رسمی است.
3219/6048 /1484
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: اصغر رضاخانی