ميزان خاموشي ها در استان سه و هفت دهم دقيقه است

بندرعباس- ايرنا- مديرعامل شركت توزيع نيروي برق هرمزگان گفت: با اجراي برنامه هاي اصلاحي روند خاموشي ها در سال گذشته كاهش يافته و به سه و هفت دهم دقيقه به ازاي هر مشترك در روز رسيده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمد ذاكري شنبه در نشستي خبري اظهار داشت: پيش از اين خاموشي ها در استان 6 دقيقه به ازاي هر مشترك در روز بود كه كاهش يافته و در تلاش هستيم امسال روند خاموشي ها به سه دقيقه برسد .
وي خاطرنشان كرد: امسال با برق رساني به 20 روستا، همه روستاهاي بالاي 10 خانوار استان برق دار مي شوند.
ذاكري تصريح كرد: پارسال با برق دار شدن 25روستاي بالاي 10 خانوار شمار روستاهاي بهره مند از نعمت برق به هزار و 749 روستا رسيد.
مديرعامل شركت توزيع نيروي برق هرمزگان اظهار كرد: 40 درصد شبكه هاي برق استان فرسوده هستند كه براي اصلاح و بازسازي آن به 600 ميليارد تومان اعتبار نياز است.
وي ابراز داشت: اين شركت مبلغ 240 ميليارد تومان از مشتركان خانگي و دولتي مطالبه دارد كه در اين ميان يگان‌هاي نظامي و دولتي بيشترين بدهي را به شركت برق هرمزگان دارند.
ذاكري تصريح كرد: مبلغ بدهي مشتركان مختلف هرمزگان به اندازه ميزان مصرف يك سال برق در استان است.
اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: طبق پيشبيني‌ها اعتبارات شركت توزيع برق در سال جاري افزون بر سه ميليارد تومان پيش‌بيني شده ‌كه بخشي از آن از محل يك سوم فروش برق، بخشي از محل فروش انشعاب و باقي مانده آن هم بايستي طبق مصوبات توسط دولت تامين شود.
در حال حاضر از حدود 640هزار مشترك برق هرمزگان، 82 درصد مشتركان خانگي هستند كه اين مشتركان 64 درصد مصرف انرژي برق را به خود اختصاص داده اند.
با توجه به شرايط آب و هوايي خاص هرمزگان و لزوم بهره مندي همه از نعمت برق، رعايت الگوي مصرف از سوي مشتركان امري مهم و ضروري به منظور پيشگيري از خاموشي هاي احتمالي است .
به گفته كارشناسان حوزه انرژي برق، از جمله وسايل پرمصرف برقي كولرهاي گازهاي است كه مي توان با تنظيم آن در دماي 24 تا 26 درجه مصرف برق را كاهش داد.
ساعت اوج مصرف برق 13 تا 17 و 19 تا 23 است كه مديريت مصرف آن به ويژه در ساعت هاي اوج نقش مهمي در پيشگيري از خاموشي دارد.
7198/6048
خبرنگار: فاطمه حسيني انتشاردهنده: خليل تنيده