نگاه سنتی به فضای كسب و كار تغییر كرده/ مدرك تحصیلی صرف بكار نمی آید

تهران- ایرنا- مدیر انتشارات تعالی با بیان اینكه اكنون دیگر نگاه سنتی به فضای كسب و كار جایگاهی ندارد، بر تغییر برخی نگرش ها درباره اشتغال و كار آفرینی تاكید كرد.

غلامرضا نخستین تقوی كه فعالیت خود در انتشارات تعالی را از سال 91 به طور جدی آغاز كرده، و طی چهار سال گذشته موفق به انتشار بیش از یكصد عنوان كتاب در حوزه اشتغال و كار آفرینی شده است.
وی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان اینكه سال 92 دو كتاب منتشر كرده است، می افزاید: این تعداد در سال 93 به 17 عنوان رسید و در سال 94 هم 25 عنوان به كل كتاب ها اضافه شد، در سال 95 نیز تعداد این كتاب ها به 62 عنوان رسید؛كتاب هایی كه عموما تالیفی هستند.
این فعال عرصه نشر در پاسخ به این سوال كه چرا بیشتر موضوعات كتاب های منتشر شده، كارآفرینی و اشتغال است، اهمیت این مساله در جامعه را از دلایل آن عنوان كرد و ادامه می دهد: بسیاری از افراد جامعه نیاز به تغییر تفكر، نگرش و عادت های خود دارند زیرا سبك زندگی و برخی عادت ها دست و پای مردم را بسته در حالیكه اكنون جامعه جهانی تغییرات زیادی كرده است.
نخستین تقوی، با بیان اینكه سبك زندگی مردم در برخی زمینه ها طی پنج سال اخیر تغییر كرده، بر تغییر برخی نگرش ها و نگاه ها درباره اشتغال و كار آفرینی برای موفقیت در این عرصه تاكید می كند.
به گفته وی، نوعی تنبلی و طلبكاری اجتماعی درباره اشتغال در نگاه مردم وجود دارد كه باعث شده همه تقصیرها در این حوزه بر گردن دولت و دیگران بیفتد.
نخستین تقوی اظهار می كند: اكنون دیگر نگاه سنتی درباره كسب و كار جایگاهی ندارد و در صورتی كه افراد بخصوص جوان ها بخواهند در این عرصه موفق عمل كنند، باید نوع نگاه خود را تغییر دهند.

** جهانی شدن در سه دوره اتفاق افتاد
مدیر انتشارات تعالی با بیان اینكه اكنون با توجه به جهانی شدن و جهانی سازی تغییرات بسیاری را در سبك زندگی و دیگر عرصه ها شاهدیم می گوید: جهانی شدن در سه مرحله اتفاق افتاده كه در دوره اول از سال 1492 تا 1800 میلادی، دنیا از مقیاس بزرگ به مقیاس متوسط رسید و عامل تغییر و نیروی محركه برای جهانی شدن كشورها بودند و عمدتا برپایه قدرت نظامی و زور بازو استوار بوده است.
وی اضافه می كند: دوره دوم از سال 1800 تا 2000میلادی دنیا از مقیاس متوسط به مقیاس كوچك رسید و نیروی محركه آن افزایش ارتباطات راه دور، كامپیوتر و اینترنت بود بدان معنا كه نیروی پیش برنده شركت ها و موسسات بودند.
نخستین تقوی، با بیان اینكه از سال 2000 به بعد دنیا از مقیاس كوچك به ریز تبدیل شد و افراد نیروی محرك جهانی شدن به حساب آمدند، ادامه می دهد: در این مرحله دیگر كشورها و شركت ها وجود خارجی ندارند و افراد به راحتی می توانند با یك دستگاه تبلت و یك خط اینترنت پیام های خود را به همه مردم جهان برسانند و دنیای آی تی سبب همگرایی گروه های كوچك برای درك پیام شده است.
به گفته وی، در این مرحله بر خلاف دو مرحله دیگر كه آمریكا و اروپا در جهانی شدن دخالت داشتند، غیر غربی ها نقش دارند و همه مردم از هر رنگ و نژادی می توانند در این پروسه شركت كنند.

** با مدرك تحصیلی صرف كاری انجام نمی شود
نخستین تقوی،با بیان اینكه اكنون تنها با مدرك تحصیلی نمی توان كاری انجام داد، می گوید: صاحب نظرانی در حوزه آی تی با مدرك تحصیلی پایین وجود دارند كه توانسته اند كار آفرینی كرده و تعداد زیادی فرد تحصیلكرده در این رشته را به خدمت بگیرند در حالیكه این مساله را جامعه نمی خواهد بپذیرد و همه به دنبال مدرك گرایی هستند.
وی اطلاع رسانی و بیان واقعیت ها در این باره را وظیفه دولتمردان، خبرنگاران و ناشران دانست و اظهار امیدواری می كند با مطالعه كتاب های منتشر شده در زمینه اشتغال و كار آفرینی افراد بتوانند مسیر خود را بخوبی پیدا كرده و به آنچه شایسته است دست یابند.
مدیر انتشارات تعالی می افزاید: وقتی توانمندی های لازم در این عرصه كسب شود، دیگر كسی برای كمك دیگری منتظر نمی ماند و حتی توقع حمایت های دولتی را نخواهد داشت.
به گفته این فعال عرصه نشر، كافی است افراد بدانند چه چیزی را می خواهند عرضه كنند تا به تبع آن مخاطبان خود را بیابند

** آموزش به مخاطبان در كتاب های منتشر شده
نخستین تقوی، با بیان اینكه كار در این حوزه به طور جدی بعد از نمایشگاه كتاب آغاز خواهد شد، می گوید: كتاب هایی منتشر خواهد شد كه به دیدگاه و ایده ها درباره اشتغال و كار آفرینی در آنها اشاره شده هرچند آموزش نیز در كنار این كار وجود دارد.
وی با بیان اینكه این آموزش ها در قالب همایش، دوره و كارگاه برای افراد خواهد بود، می افزاید: تا جایی كه توان داشته باشیم و در حد بضاعت در این مسیر حركت خواهیم كرد چه كمكی در این زمینه دریافت كرده و یا دریافت نكنیم.
مدیر انتشارات تعالی استقبال از خرید كتاب ها در حوزه اشتغال و كار آفرینی را خوب دانسته و ادامه می دهد: این استقبال به گونه ای است كه برخی از كتاب ها طی این مدت تجدید چاپ شدند.
این فعال عرصه نشر به كتاب «انسان 2020 » اشاره كرد كه تاكنون هشت هزار جلد فروش داشته و درباره راهكارهای موفقیت برای افراد در سال 2020 میلادی است.
به گفته وی، قوانین كاربردی برای انسان 2020، فانتوم برای انسان 2020، سیستم سازی آموزش برای انسان 2020 و انتخاب‌های انسان 2020 از جمله بخش های این كتاب است.
مدیر انتشارات تعالی اظهار می كند: این كتاب مهارت‌های فوق‌العاده ضروری و دانشی را ارایه می‌كند كه انسان‌ها برای ورود به سال 2020 میلادی كه سال مافوق سرعت نامیده شده بدان نیاز دارند و در واقع ابزاری برای موفقیت سریع، آسان، لذت‌بخش و فراتر از باور دیگران است.
به گفته وی، با بهره گیری و انجام دستورالعمل‌های اشاره شده در كتاب انسان 2020، می توان شادی، موفقیت و ثروت را در آغوش كشید.
«دانسته هایت را بكار بگیر» كتاب دیگری است كه به گفته نخستین تقوی، به چاپ دوم رسیده و موضوع آن هم اشتغال و كار آفرینی است.
مدیر انتشارات تعالی، كار در این حوزه را نیازمند وقت بیشتر دانست و می افزاید: باید بیشتر تلاش كرد و خود را ارتقا داد هر چند بیشتر دغدغه ها این است كه كتاب های منتشر شده جدید با كتاب های قبلی متفاوت باشد از این رو دقت نظر داشته و سعی می كنیم كتاب ها را با بهترین كیفیت عرضه كنیم.
وی درباره حضور در نمایشگاه بین المللی كتاب تهران توضیح می دهد: در سی امین نمایشگاه كتاب شركت می كنیم اما زیاد به فروش كتاب ها فكر نمی كنیم بلكه بیشتر هدف از این حضور معرفی است، بنا داریم در غرفه خود نیز از وجود مشاورانی بهره مند شویم كه تجربه خود را در زمینه اشتغال زایی در اختیار دیگران قرار می دهند؛ افرادی كه از هیچ شروع كرده اند و اكنون در این عرصه حرف برای گفتن دارند.
نخستین تقوی معتقد است كار خوب خود بخود جایش را در میان مخاطب پیدا می كند.
فراهنگ**1880**1027**خبرنگار: پروین اروجی**انتشار: جواد دهقانی