صدور گواهينامه انطباق با استاندارد براي 396 تن كالاي صادراتي در آستارا

آستارا - ايرنا - رئيس اداره استاندارد بندر آستارا گفت: در فروردين ماه سال جاري، 9 گواهينامه انطباق با استانداردهاي ملي براي 396 تن كالاي صادراتي و هفت گواهينامه استاندارد براي 598 تن كالاي وارداتي در اين شهرستان صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، شاهرخ جعفري روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران آستارا افزود: اداره استاندارد اين شهرستان در راستاي اجراي استاندارد كالاهاي صادراتي و وارداتي بر اقلام مشمول مقررات استاندارد اجباري نظارت و در صورت انطباق آنها با استانداردهاي ملي، مجوز صادرات و واردات صادر مي كند.
وي بيشتر كالاهاي صادراتي مشمول گواهينامه استاندارد را انواع كشمش و خرما به وزن 396 تن و به ارزش 12 ميليارد و 902 ميليون ريال اعلام كرد.
وي اظهار كرد: صادرات كالاهاي دريافت كننده گواهينامه استاندارد از نظر وزن، تعداد گواهينامه و ارزش اقتصادي نسبت به فروردين ماه سال قبل به ترتيب 330، 200 و 188 درصد افزايش داشته است.
جعفري ادامه داد: در ماه قبل تعداد هفت گواهينامه انطباق با استانداردهاي ملي براي كالاهاي وارداتي نظير انواع ورق هاي فولادي، خوراك دام، ميلگرد و تخته ام دي اف به وزن 598 تن و به ارزش 13 ميليارد و 9 ميليون ريال صادر شده است.
جعفري با بيان اينكه تعداد گواهينامه هاي صادر شده براي كالاهاي وارداتي در فروردين ماه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 53 درصد كاهش يافته است، خاطرنشان كرد: واردات كالاهاي دريافت كننده استاندارد در فروردين ماه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن و ارزش به ترتيب 93 و 75 درصد كاهش داشته است.
وي تعداد اظهارنامه هاي ارائه شده براي تعيين ماهيت كالاهاي صادراتي را در ماه قبل، 9 فقره براي 147 تن كالا و تعداد اظهارنامه هاي تعيين ماهيت كالاهاي وارداتي را 22 فقره و براي 2 هزار و 815 تن كالا اعلام كرد.
شهرستان بندر آستارا با91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزي جمهوري آذربايجان، از مبادي مهم صادرات و واردات كشور است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشار : نصراله ابراهيمي
7105 / 7124/6070