رئیسی: بیكاری عامل بسیاری از مفاسد كشور است/ یارانه دهك های پایین افزایش می یابد

تهران- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی یكی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه بسیاری از مفاسد و مشكلات به دنبال بیكاری به وجود آمده است، گفت: مصمم هستیم، شرایط اقتصادی را به نفع مردم تغییر دهیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی چهارشنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری شبكه 2 درباره برنامه های خود برای حمایت از محرومان و مستضعفان افزود : در زندگی خود طعم فقر و یتیمی را چشیده ام و از زمان حضور در آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) با مردان و زنانی روبرو شده ام كه با فقر و مشكلات عدیده ای روبرو هستند.
وی به بیكاری جوانان تحصیل كرده در كشور اشاره كرد و گفت : بسیاری از مفاسد و آسیب های اجتماعی به دلیل همین موضوع است و در برنامه های خود مصمم به تغییر در شرایط اقتصادی و معیشتی مردم هستم.
مجری برنامه ، نخستین سوال خود را چنین مطرح كرد. «با توجه به آرمان های حضرت امام (ره) كه محرومان را ولی نعمتان می نامیدند و برای رسیدگی به امور آنها سفارش ویژه ای به مسوولان می كردند، اما به نظر می رسد كه این رسیدگی ها كمرنگ شده است، حال بفرمایید برنامه های شما برای حمایت بیشتر از محرومان چه خواهد بود؟»
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد: زندگی خود بنده همراه با طعم فقر، یتیمی و كار در كودكی و نوجوانی بوده است و احساس محرومان نه به عنوانی كه بشنوم چه می كشند، بلكه به عنوان كسی كه خودش این رنج را كشیده است، درك می كنم. به نظر می رسد كه مواجه شدن با شرایطی كه امروز مردم عزیزمان از آن شرایط رنج می برند ، شرایطی كه به ویژه در این سال اخیر كه بنده توفیق خدمتگزاری در آستان مقدس رضوی علیه السلام را داشتم و ماموریت امداد رسانی نسبت به محرومان و مستضعفان، از نزدیك با زندگی آنها بیش از پیش آشنا شدم. مردی كه با چشمی اشك بار آمده و محرومیت و فقر را بیان می كند ، مادری كه با چشمی اشك بار آمده و می گوید چهار فرزند دارم حداقل به یك نفر آنها كار بدهید ، سرزدن به روستاهای اطراف مشهد مقدس و برخی از روستاهای كشور در شرایطی كه آنها فقط درآمدشان همین مبلغ یارانه است.
رییسی افزود: امروز آمار رسمی نشان می دهد، حدود 12 درصد بیكاری در كشور داریم، اما اگر به تحصیل كنندگان مراجعه كنیم، این آمار بیش از 40 درصد را نشان می دهد كه قریب به 30 درصد آنها جوانان هستند. این وضعیت بیكاری است كه بسیاری از مفاسد و مشكلات به دنبال همین بیكاری است، طلاق به دنبال همین بیكاری است و بسیاری از آسیب های اجتماعی به دنبال همین شغل نداشتن و بیكاری است، فقر و محرومیتی كه امروز ما شاهد آن هستیم حتما باید تغییر كند.
وی تصریح كرد: امتی كه امروز توانسته در دنیا در عرصه های مختلف برای خود پیروزی ثبت كند و در عالم دارد به آن به عنوان امتی الگو معرفی می شود، مردمی كه توانسته اند در عرصه های مختلف موفقیت داشته باشند، مگر ممكن است نتواند مساله فقر و بیكاری را حل كند و ما مصمم هستیم، وضعیت و شرایط اجرایی و اقتصادی را به نفع مردم تغییر دهیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: با تجربه‌ای كه در طول دوران خدمت و در سازمان بازرسی كل كشور داشتم، همیشه می‌خواستم دستگاه‌هایی را كه بازرسی می‌كردیم اسكن كنیم و جلوی چشم مدیران قرار دهیم تا آسیب‌ها و راه‌های حل آن را ببینند، این برای من غصه شده كه در طول 40 سال هنوز در حال آسیب‌زدایی هستیم. فساد اقتصادی برای مردم كه از آن رنج می‌برند قابل تحمل نیست. این غصه شده برای بنده، كه با گذشت این ایام همچنان ما در انتظار آسیب زدایی از وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی هستیم، این وضعیت فساد اداری كه مردم از آن رنج می برند ، هر روز تیتر یك روزنامه است، هر روز خبری از یك فسادی داریم، این به هیچ عنوان قابل تحمل نیست، حتما این شرایط باید به نفع آنكه از آرمان های انقلاب اسلامی، خواست مردم عزیزمان، آنچه امام به ما آموختند و شهدا به ما وصیت كردند باید شرایط حتما متحول شود.
رییسی گفت: توجه به محرومان و مستضعفان به ویژه نسبت به دهك های پایین باید جدی باشد. با اولین تغییری كه می شود با همین امكانات كشور بدون نگاه به دستانی كه دیگران می خواهند برای ما گره گشایی بكنند، با همین ظرفیت های كشور با همین نیروی انباشته، نیروی انسانی متراكمی كه در كشور به عنوان فرهیختگان بسیاری از عزیزان صاحب نظر وجود دارند، می توان گره از زندگی مردم گشود.
وی افزود: امروز می شود همین یارانه را به دهك های پایین به دو تا سه برابر افزایش داد و فقر مطلق را كاملا می شود، ریشه كن كرد. می توان مسكن ارزان قیمت برای مردم ساخت و در اختیار آنها گذاشت، اینها جزیی از برنامه های ماست كه امكان تحقق آنها كاملا وجود دارد.
رییسی با بیان اینكه در متن برنامه توسعه ششم آمده است كه باید آمار بیكاری از 12 به 8 درصد كاهش یابد، خاطرنشان كرد: جز با اشتغال میلیونی تحقق این برنامه امكان پذیر نیست. ما معتقدیم این برنامه باید عملیاتی بشود و در برنامه ما اجرا و تحقق این كاملا امكان پذیر است.
وی در پاسخ به سوال بعدی مجری مبنی بر اینكه آیا برقراری ارتباط عینی و ملموس و چهره به چهره با مردم در برنامه های دولت شما وجود دارد؟، اظهارداشت: بله ،من در طول این مدت كار اداری خود هیچ زمان رابطه ام را با مردم قطع نكرده ام، ارتباط مردم همواره با من برقرار بوده است كدام یك از مدیران را می شناسید كه در جایگاهی مثل من در این مدت قرار داشته باشد و هر شب در مسجد برود و در واقع خودش را در منظر قرار دهد و خود را مورد مراجعه مردم قرار دهد. بنده به عنوان یك طلبه ارتباط خود با مردم را امری ضروری می دانم تا اشكالات دولت را در ارتباط با مردم بفهمیم.
سومین سوال مجری برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه دو سیما از این نامزد انتخابات ریاست جمهوری چنین مطرح شد: برخی رفتارها همچون اشرافی گری، ثروت اندوزی و دست اندازی به منابع با استفاده از رانت، آسیب های جدی به سرمایه نظام و اعتقادات عمومی زده است، شما در انتخاب اعضای كابینه چقدر به چنین شاخص هایی توجه خواهید كرد؟
رییسی پاسخ داد: روحیه اشرافی گری بسیار آفت بزرگی برای دولتمردان است. آنها باید در عمل نشان دهند كه با مردم هستند، اصلا انقلاب اسلامی ما پیامش، پیام ضد اشرافی گری است. حقیقتا شما ببینید امروز كسانی كه الگوهای مردم هستند، افرادی هستند كه با اشرافی گری هیچگونه سازگاری ندارند به نظر ما، دولتی می تواند در كشور نظام سلامت اداری برقرار كند كه خود سالم باشد. خود دور از اشرافی گری زندگی كند و كاملا زندگی محرومان، مستضعفان و مردم را درك كند و حس كند.
مجری پرسید: در صورتی كه از مفاسد اقتصادی مطلع بشوید به عنوان رئیس جمهوری، نخستین كاری كه می كنید، چیست؟ و در واقع از چه زمانی مردم را از این فساد مطلع می كنید و اگر خدایی نكرده این مورد در دایره نزدیكان شما و دولت شما باشد، چه اقداماتی انجام می دهید؟ به نظر شما در این زمینه دست قوه قضاییه باید باز باشد یا باید ملاحظاتی باشد؟
رییسی گفت: اجازه بفرمایید من این سوال شما را اینگونه اصلاح كنم. اصلا می شود كاری كرد كه فساد بوجود نیاید، ساختارهای ناسالم را اصلاح كرد كه اگر كسی انگیزه مجرمانه در درون خود پروراند، اصلا نتواند جرم را مرتكب شود؟!
وی خود پاسخ داد: ما باید نوعی نظام بانكی را شكل دهیم كه در این نظام امكان اختلاس نباشد ، امكان تضییع حق نباشد البته یك نظام تربیتی وجود دارد كه افراد اصلا فساد نكنند، حال اگر كسی به هر دلیلی انگیزه مجرمانه در شخصی بود، ساز و كارها باید به نحوی باشد كه اصلا نتواند فساد مرتكب شود، پس اولین رسالت دولت اصلاح ساختارهای فسادزا در كشور و اصلاح ساختارهایی است كه فسادزا است، و اگر كسی مرتكب فساد شد قبل از هر شخصی، باید رئیس دولت مدعی فساد باشد، مگر می شود دیگران فساد را تشخیص دهند، رئیس دولت بی تفاوت باشد.
رئیسی در پاسخ به این پرسش كه كم شدن فاصله طبقاتی بین اقشار پر درآمد و كم درآمد در پایان چهارساله دولت شما چقدر برای مردم ملموس خواهد بود، گفت: در سال های گذشته وقتی كه مسئله یارانه ها مطرح شد و یارانه ها پرداخت شد، در ضریب جینی و كم شدن فاصله طبقاتی كاملا آمارها نشان می داد كه این فاصله طبقات كم تر شده اما هم اكنون این آمارها افزایش یافته است.
تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به این سئوال كه انقلاب اسلامی ایران و امنیت امروز كشور ما مدیون خون پاك صدها هزار شهید و فداكاری هزاران جانباز و آزاده است برای حفظ آرمان ها و ارزش هایی كه شهدا و جانبازان برای آنها پا به میدان گذاشتند، چه تعهدی به ملت ایران می دهید، گفت: تعهد ما به ملت بزرگوار ایران آن است كه بنیاد یك دولت انقلابی توام با عقلانیت را پایه ریزی كنیم ؛ من این قید را می زنم كه برخی ها فكر می كنند انقلابی بودن نوعی احساسی بودن و نوعی نگاه احساسی است كه این خطاست؛ انقلابی بودن نگاه به منافع زود گذر نیست؛ انقلابی بودن نگاه به منافع ملت ایران به صورت جامع و بلند مدت است.
نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: تعهد من به ملت بزرگوار ایران این است كه در دو سه ماه پایانی و آخر دولت، دولت را فقط برای انجام وظایفش فعال نكنم، از روز نخست كه دولت مسئولیتش به عهده من گذاشته شود، این شرایط را به عنوان یك فرصتی كه ملت در اختیار ما گذاشته برای گره گشودن از زندگی آنها خواهد بود، لذا تعهد ما، تعهد كار و كرامت خواهد بود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه نخستین گفتگوی زنده خود با مردم اظهار كرد: كار به معنی اینكه دور از هر گونه كم كاری، بی حالی و بی خیالی، تلاش شبانه روزی را در برنامه كاریمان انشاء الله خواهیم داشت.
وی خاطرنشان كرد: كار به این معنی است كه حقیقتا زمان دادن وعده و عمل نكردن به وعده ها پایان بپذیرد و حقیقتا مردم در جریان كار و تلاش و ایجاد شغل و كار برای مردم باشند.
تولیت آستان قدس رضوی در خصوص كرامت نیز توضیح داد و افزود: كرامت به معنی آن است كه دیگر مادری، اشك نریزد برای بچه های بیكارش، كرامت برای آن است كه پدری شرمنده نشود برای اداره خانه و خانواده اش، كرامت برای آن است كه كارگاه ها یكی پس از دیگری تعطیل نشوند و كارگران شاغل بیكار نشوند.
وی گفت: امروز مردم ما برای اینكه یك مسكن، یك درآمد و یك شغل داشته باشند، نباید تحقیر شوند. باید یك دولت كرامت ‌آفرین تشكیل شود تا بتواند در پرتوی ارزش‌های انقلاب اسلامی، كرامت را برای همه اقشار مردم تضمین كند و این كار كاملا با آموخته های امام راحل (ره) و رهبری معظم و خواست مردم هماهنگ و همراه است.
رئیسی در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینكه بعضا شاهد بودیم كه دولتها در انجام امور محوله دچار اختلافاتی با قوای دیگر می شوند، واكنش شما در رویارویی با چنین مواردی چگونه خواهد بود، آیا تعامل برای حل مشكل خواهید داشت یا كشاندن این موضوع به بین مردم را خواهید داشت، گفت: توفیق داشتم كه در این مدت بخشی از مدیریتی كاریم را در ارتباط با هماهنگی قوا برنامه ریزی كنم و آن جلسات را برای هماهنگی، همكاری و هم نوایی با قوا برگزار كنم، واقعا اگر دستگاه اجرایی با دستگاه قضایی تعامل داشته باشند با مجلس و دستگاه قانون گذاری همكاری داشته باشند این همكاری بسیار مفید و حائز اهمیت خواهد بود.
وی افزود: مردم از اختلافات بین قوا نگران می شوند، مردم خدمت رسانی می خواهند اگر هر روز در دولت اعلام كردیم كه' فساد فساد' مردم می گویند چه شد، مثل این است كه كسی بیاید و بگوید' دزد دزد'، مردم از دولت فقط اینكه بگوید فقط فساد شده، نمی خواهند، مردم از دولت می خواهند فقط یك گزارش بدهد و بگوید مشكل فلان ساختار فساد اقتصادی و فساد زا در نظام پولی و بانكی و نظام مالیاتی را در كشور حل كردیم.
وی در پاسخ به این سئوال كه در دولت شما مطبوعات و رسانه ها بدون نگران شدن از متهم شدن به ضدیت با دولت یا سیاه نمایی خواهند توانست از دولت شما انتقاد بكنند، افزود: لازمه اصلاح و اصلاح پذیری نقد شنیدن است و نقد پذیری بسیار امر موثری است كه انسان گره ها را بشناسد. به نظر ما مطبوعات، اساتید دانشگاه ها و علماء گروه هایی هستند كه به عنوان افرادی كه درد جامعه را می فهمند و اطلاع از مشكلات مردم دارند، می توانند دولت را نقد كنند؛ ما معتقدیم آنچه كه می تواند دولت را از فساد و كجی حفظ كند، نقدهای منصفانه است و ما از این نقدها استقبال خواهیم كرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پاسخ به پرسشی درخصوص ازدواج برای جوانان كه امروزه برای خیلی از آنها به عنوان یك رویایی شیرین درجامعه مطرح است، گفت: ما ابتدا باید ببینیم مشكل جوانان چیست، ما در مشهد و در همین مدت كوتاه یك بررسی كردیم و دیدیم كه مشكل اصلی جوانان مسكن است، بر همین اساس ساختار یك مجموعه 600 واحدی را شروع كردیم، موضوع مسكن مسئله بسیار مهم و دغدغه جوانان است كه باید حل شود.
وی تصریح كرد: اگر تسهیلات ازدواج یك جوان سخت تر شد و تسهیلات به افراد بد حساب داده شد، ازدواج جوانان با مشكل و وقفه روبرو خواهد شد؛ مسكن مهر مشكلاتی داشت كه آقایان باید آن را حل می‌كردند، ما مسكن مهر را در سال اول دولت تحویل متقاضیان می‌دهیم. مسكن یكی از صنایعی است كه همه صاحب‌نظران معتقدند می‌تواند شغل ایجاد كند، ما باید مسئله تسهیلات، شغل و مسكن را حل كنیم تا این دغدغه‌ها پایان بپذیرد و بتوانیم وضعیت معیشتی خوبی برای مردم و جوان‌ها ایجاد كنیم.
تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به سئوالی در خصوص فضای مجازی و اینكه این فضا به یكی از واقعیت های زندگی امروزی تبدیل شده و با توجه به كارایی های آن و تسهیلاتی كه می تواند در امور ایجاد كند، باید مورد توجه قرار گیرد، اما كارشناسان و پدران و مادران ملاحظات جدی در این خصوص دارند و عنوان می كنند كه این فضا دارای رها شدگی است، آیا شما این رها شدگی را قبول دارید؟، گفت: فضای مجازی وسیله‌ای دست‌ساخته بشر است كه تمام شئونات و تمام لایه‌های زندگی انسان ها را تحت تاثیر قرار داده است. پس باید فضای مجازی را باور كرد و از بسیاری از حسن ها و خوبی‌هایی كه می تواند در تسهیل دسترسی به اطلاعات و در حل مشكلات دارد، استفاده كرد. بسیاری از كشورها اقدامات زیادی برای ایجاد اشتغال در فضای مجازی انجام داده‌اند. ما از جمله كشورهایی هستیم كه می‌توانیم در تولید نرم‌افزار دانش‌بنیان حرف اول را بزنیم. حتماً نباید اجازه بدهیم تا عده‌ای به حریم خصوصی مردم وارد شده و آرامش روحی را برای آنان سلب كنند. فضای مجازی می‌تواند در شفاف‌سازی هم كمك شایانی بكند و جلوی فساد را بگیرد. ما بنا داریم دولت را پشت ویترین قرار دهیم تا مردم تمام قراردادهای اقتصادی را بدانند.
رییسی در پاسخ به این سئوال كه در حوزه فرهنگ كدام یك از بخش ها نیازمند به رسیدگی فوری دارد و برای خروج فرهنگ از مظلومیت و كم توجهی چه برنامه ای دارید و اولویت شما كدام بخش است؟، توضیح داد: به نظر می رسد كه كشور و انقلاب ما فرهنگی است و آنچه كه در فرهنگ از همه مظلوم‌تر است، هنر است. ابعاد مختلف هنر باید مورد توجه قرار بگیرد و حتما همه بدانند كه هنر در كشور عزیز ما همواره با حكمت تعقل همراه بوده است. ما باید در مسائل مختلف مانند سینما و شعر كارهای زیادی انجام دهیم كه هنرمندان هم خودشان در این زمینه صاحب‌نظر و دغدغه‌مند هستند و دولت هم می‌تواند به عنوان ناظر در این زمینه عمل كند. از این رو اولویت نخست ما در این موضوع هنر است. نسبت به ابعاد هنر به ویژه سینما برنامه داریم.
كاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری درباره وضعیت آموزش عالی كشور و برنامه‌های خود در این زمینه عنوان كرد: اگر دانشگاه بدون اینكه به كار بیندیشد، فعالیت كند موفقیت چندانی ندارد. باید یك ارتباط قوی بین بازار كار و دانشگاه باشد تا فارغ‌التحصیلان وارد كار شوند. به نظر من وزارت امور خارجه باید به وزارت روابط خارجی تبدیل شود و باید حس اقتصاد مقاومتی بگیرد و باید بین روابط خارجی سیاست و اقتصاد یك ارتباط تنگاتنگ برقرار كرد. همچنین بین بازار، نیازمندی‌ها و ظرفیت‌ها هم یك ارتباط خوب برقرار شود و همه مدیران حس انجام اقتصاد مقاومتی و برطرف كردن محرومیت‌ها را بگیرند. علاوه بر آن بین علم، اقتصاد و سیاست‌ هم باید رابطه برقرار كرد و ما به دنبال چنین برنامه‌ای هستیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اقدامات آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران و نحوه برخورد با آنها هم، گفت: راه‌حل مقابله با این تاكتیك آمریكا، وحدت در كشور است. امروز جوانان ما در جای‌ جای كشور اسلامی در حال ایستادگی هستند كه این قدرت برای كشور است. اگر دشمن انسجام ما را ببیند وادار به عقب‌نشینی می‌شود. كشور ما باید علاوه بر اقتدار سیاسی، اقتدار اقتصادی هم داشته باشد و اگر ما وحدت ملی داشتیم آمریكا كاری نمی‌تواند بكند. هر جا سستی كردیم او پیش آمد و هرجا با تكیه بر داده‌ها ایستادیم باعث شد آنها از نام ایران بترسند.
وی در پایان تصریح كرد: من در این عرصه برای خدمتگزاری به مردم آمده ام و همه بدانند كه در این عرصه به هیچ عنوان زخم‌زبان‌ها و تبلیغات ما را مثل استادمان شهید بهشتی از میدان به در نخواهد كرد. بنای ایستادگی برای خدمت به مردم را خواهیم داشت.اگر سردار عزیز ما حاج قاسم سلیمانی از مجاهدت خسته شد، ما هم خسته خواهیم شد. برای كشور ما این فقر و بیكاری زیبنده نیست و ما قادریم فقر را برطرف، بحران بیكاری را حل و فساد را ریشه‌كن كنیم.
شبد**1953*7029*9122*خبرنگاران:مرتضی شحنه/فرهاد شرف پور**انتشار دهنده: مهدی نعمتی