۵ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۹:۵۰
کد خبر: 82505297
۰ نفر
مفتی جمهوری چچن با بشار اسد دیدار كرد

مسكو - ایرنا - صلاح حاجی مژیف مفتی چچن كه از جمهوری های پیشرو فدراسیون روسیه در مبارزه با افراطی گری و تروریسم تكفیری است، با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و مذاكره كرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه كامرسانت چاپ مسكو، امروز (سه شنبه) با اعلام این خبر نوشت: در دیدار مفتی چچن و بشار اسد، مسائل مختلف در باره فعالیت گروههای تروریستی در سوریه و همچنین شرایط سخت مردم این كشور بررسی شد.
بشار اسد در این دیدار از حمایت های جمهوری چچن از سوریه و مردم این كشور به ویژه ارسال كمك های انسانی و ساخت پرورشگاه برای كودكان بی سرپرست سوری قدردانی كرد.
مفتی چچن نیز در این مذاكرات با تاكید بر ادامه پشتیبانی های این جمهوری از ملت و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم، بازسازی یك مسجد بزرگ در شهر حلب را كه تروریست ها تخریب كرده اند، برعهده گرفت.
حاجی مژیف یكی از پیشگامان روشنگری در مبارزه فرهنگی علیه تروریسم به وِیژه ریشه های عقیدتی آن بشمار می رود.
در همین زمینه مژیف مفتی جمهوری آبان ماه سال 95 با تاكید بر لزوم اجرای فتوای علمای بزرگ اهل سنت جهان اسلام علیه وهابیت، گفت كه این فرقه باید در روسیه ممنوع شود و مسلمانان نیز برای مبارزه با این پدیده متحد شوند.
مفتی جمهوری چچن هشدار داد كه باورهای فرقه وهابیت در مركز روسیه و سیبری در حال گسترش است و برای مقابله با این مخاطره ها، مسلمانان روسی باید متحد شوند.
بیش از 200 روحانی بلندپایه از كشورهای مختلف اسلامی از جمله اعضای هیات عالی الازهر مصر در كنفرانس بین المللی سه روزه «اهل سنت و جماعت» كه نیمه اول شهریورماه در پایتخت چچن در منطقه قفقازی روسیه برگزار شد، با صدور فتوا به گونه رسمی اعلام كردند كه فرقه وهابیت و سلفی ها جزو مذاهب اهل سنت و جماعت نیست.
صدها چچنی تندرو و افراطی در قالب همكاری با گروههای تروریستی در سوریه و عراق به ویژه داعش و جبهه النصره می جنگند و تاكنون نیز شمار زیادی از نیز كشته شده اند.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان