صادرات 14 ميليون دلار كالاي غيرنفتي از گمرك آستارا در فروردين ماه

آستارا - ايرنا - مديركل گمرك آستارا اعلام كرد: در فروردين ماه امسال 24 هزار تن كالا به ارزش 14 ميليون دلار از گمرك اين شهرستان به خارج از كشور صادر شده و از نظر ارزش اقتصادي در قياس با فروردين سال قبل 30 درصد افزايش داشته است.

به گزارش خبرنگار ايرنا رسول اميدي عصر دوشنبه در نشست رسانه اي با خبرنگاران آستارا در اداره كل گمرك اين شهرستان گفت: بيشتر كالاهاي صادر شده شامل محصولات كشاورزي، مواد غذايي، سيمان، گچ، شوينده، محصولات شيميايي، پارچه، صنايع دستي، فرش و موكت، البسه، كيف و كفش، مصالح ساختماني و پلاستيكي و محصول هاي معدني و فلزي بوده است.
وي مقصد اين كالاها را كشورهاي جمهوري آذربايجان، گرجستان و روسيه ذكر و اظهار كرد: صادرات كالا از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد كاهش و از نظر ارزش 30 درصد افزايش داشته است.
وي با اشاره به اينكه در فروردين ماه سال جاري پنج هزار تن كالا به ارزش هشت ميليون دلار از طريق گمرك آستارا ترانزيت شده ، اضافه كرد: اين ميزان ترانزيت خارجي ورودي در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب 115 و پنج درصد افزايش داشته است.
اميدي بيشتر كالاهاي ترانزيت ورودي را شامل لوازم چوب، فرآورده هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، شمش آهن، مس، پشم شيشه و ورق آهن ذكر كرد و گفت: اين كالاها از كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين به مقصد كشورهاي تركيه، عراق و امارت متحده عربي ترانزيت شده است.
وي ادامه داد: در فروردين ماه 18 هزار تن كالا شامل لوازم برقي، خودروي سواري، مبلمان، ماشين ها، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، كچ، سيمان، ظروف شيشه اي، البسه، مواد شيميايي و محصول هاي كشاورزي به ارزش 78 ميليون دلار از گمرك آستارا به كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين ترانزيت شده است.
وي بيان كرد: اين ميزان ترانزيت خارجي خروجي در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب 48 و 99 درصد افزايش داشته است.
اميدي ادامه داد: در اين مدت 12 هزار تن كالا به ارزش شش ميليون دلار از گمرك آستارا وارد كشور شده كه بيشتر آنها مواد شيميايي، چوب، آهن، ماشين ها و لوازم برقي بوده و از كشورهاي روسيه، گرجستان و جمهوري آذربايجان وارد كشور شده است.
وي اظهار داشت: همچنين طي اين مدت هفت تن كالا به ارزش 16 هزار دلار در قالب تجارت چمداني از گمرك آستارا به خارج از كشور صادر شده است.
اميدي بيشتر كالاهاي صادرات چمداني از گمرك آستارا را شامل مواد غذايي، مواد پلاستيكي و محصول هاي كشاورزي اعلام كرد و گفت: اين كالاها اغلب به كشور جمهوري آذربايجان صادر شده است.
مديركل گمرك بندر مرزي آستارا تعداد ترددكنندگان از اين مرز در فروردين ماه امسال را 71 هزار و چهار نفر ذكر و بيان كرد: تعداد تردد كنندگان خروجي و ورودي به ترتيب 16 و 32 درصد افزايش داشته است.
وي درآمد عمومي اداره كل گمرك آستارا در فروردين ماه را 16 ميليارد و 420 ميليون ريال اعلام كرد و گفت: اين ميزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزايش يافته است.
اميدي ساعت كار اداره كل گمرك آستارا در تعطيلات نوروزي را 12 ساعت اعلام كرد و گفت: از 25 اسفندماه تا 14 فروردين ماه امسال، بالغ ‌بر 970 دستگاه سواري و اتوبوس تحت رويه خروج موقت از كشور خارج و 138 دستگاه سواري و اتوبوس تحت رويه ورود موقت، وارد كشور شده است.
وي ميزان واردات كالا در طول تعطيلات نوروزي را به ارزش دو ميليون و 654 هزار دلار، ميزان صادرات كالا را به ارزش 11 ميليون و 269 هزار و 775 دلار، ميزان ترانزيت خارجي ورودي را هفت ميليون و 48 هزار دلار و ميزان ترانزيت خارجي خروجي را 31 ميليون و 719 هزار و 700 دلار عنوان كرد.
اداره كل گمرك گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعي، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، ترانزيت داخلي و خارجي، موافقت نامه تجارت بين المللي، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند و رتبه اول تجارت چمداني مرزهاي زميني و رتبه نخست صادرات مرزهاي شمال كشور را دارد.
شهرستان بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد كشور محسوب مي شود و ساليانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124/2007