چرخ های صنعت چهارمحال وبختیاری در دولت یازدهم چرخید

شهركرد- ایرنا- سیاست ها و بسته های حمایتی دولت یازدهم از رونق تولید و واحدهای صنعتی، چرخ های صنعت چهارمحال وبختیاری را دوباره به چرخش درآورد.

به گزارش ایرنا، واحدهای صنعتی چهارمحال و بختیاری در ابتدای دولت یازدهم به دلیل تحریم های ظالمانه اقتصادی، بی ثباتی قیمت ارز، نبود نقدینگی، نداشتن بازار مناسب، كمبود و نبود سرمایه ثابت و سرمایه در گردش دچار ركود شده بود.
با عزم جدی دولت یازدهم و اجرای برنامه های حمایتی از رونق تولید در كشور، صدای حركت چرخ های تولید در این استان پس از مدتها ركود به گوش می رسد.
در ابتدای دولت یازدهم از یكهزار و 270 واحد تولیدی و صنعتی دارای پروانه در چهارمحال و بختیاری، 450 واحد كامل تعطیل و مابقی واحدها با ظرفیت های متفاوت فعالیت می كرد و به طور میانگین واحدهای فعال صنعتی در استان با 48 درصد ظرفیت فعال بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: ظرفیت اسمی اشتغال واحدهای تولیدی و صنعتی استان 24 هزار نفر است كه در ابتدای دولت تنها 12 هزار نفر در واحدهای تولیدی و صنعتی استان مشغول بكار بودند.
سید نعیم امامی در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار كرد: بخش اعظم ظرفیت اسمی اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی استان در سه و نیم سال گذشته محقق شده است.
وی گفت: بخش عمده واحدهای فعال در استان، واحدهای معدنی و صنایع غیرفلزی است كه با توجه به ركود حاكم بر ساخت و ساز در كشور و نبود رونق اقتصادی، تولیدات واحدهای صنعتی و تولیدی چهارمحال و بختیاری به فروش نمی رسد.
امامی افزود: از واحدهای تولیدی فعال استان حدود 20 واحد بزرگ به عنوان كارخانه و مابقی به عنوان كارگاه شناخته می شوند.
وی ادامه داد: با اجرای سیاست حمایت از تولید در كشور از سوی دولت یازدهم، واحدهای نیمه فعال استان فعال و طرح های در دست اجرا كه بعضا متوقف شده بودند، تكمیل و وارد چرخه تولید شد.
به گفته وی، سال گذشته در راستای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و بسته های حمایتی رونق تولید، 4 هزار و 280 میلیارد ریال تسهیلات در این استان پرداخت شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: از مجموع تسهیلات پرداختی 3 هزار و 120 میلیارد ریال در بخش صنعت و معدن، یكهزار و 40 میلیارد ریال در بخش كشاورزی و 120 میلیارد ریال در بخش گردشگری بود.
امامی افزود: هم اینك یكهزار و 145 كارگاه تولیدی و صنعتی در چهارمحال و بختیاری فعال است كه برای 22 هزار و 267 نفر اشتغال ایجاد كرده است.
به گفته وی، در ابتدای دولت یازدهم 253 جواز تاسیس واحد تولیدی و صنعتی در استان صادر شده بود كه هم اینك به 322 جواز ارتقا یافته است.
امامی میزان اشتغال كارگاههای صنعتی و تولیدی براساس پروانه بهره برداری را در ابتدای دولت یازدهم 838 نفر عنوان كرد و افزود: هم اینك این اشتغال برای پروانه های صادره به 905 نفر افزایش یافته است.
وی تصریح كرد: میزان سرمایه گذاری كارگاههای صنعتی براساس پروانه بهره برداری در ابتدای دولت یازدهم 778 میلیارد ریال بود و هم اینك به 2 هزار و 899 میلیارد ریال ارتقا یافته است.
به گفته امامی در ابتدای دولت یازدهم 148 معدن با اشتغال یكهزار و 331 نفر در چهارمحال و بختیاری فعال بود و هم اینك به 188 معدن و یكهزار و 578 نفر اشتغال افزایش یافت.
وی میزان سرمایه گذاری معادن استان در ابتدای دولت یازدهم را 481 میلیارد ریال برشمرد و افزود: هم اینك سرمایه گذاری در معادن استان به 677 میلیارد ریال ارتقا یافته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری میزان استخراج مواد معدنی از معادن استان در ابتدای دولت یازدهم را 5.1 میلیون تن عنوان كرد و افزود: با فعال شدن 40 معدن جدید در استان در دولت یازدهم میزان مواد استخراج شده از معادن نیز به 6.2 میلیون تن افزایش یافته است.
امامی افزود: با راه اندازی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، مشكل 300 طرح و واحد صنعتی و كشاورزی راكد و نیمه تعطیل این استان در این ستاد رفع شد.
به گزارش ایرنا، طبق گزارش های معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان شهرك های صنعتی كشور، 5 هزار و 400 طرح نیمه تمام صنعتی با 220 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در طول سه سال و نیم گذشته در كشور به بهره برداری رسیده كه این واحدها در مجموع به طور مستقیم برای 76 هزار نفر شغل ایجاد كرده‌ است.
براساس گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری هم اینك از یكهزار و 220 واحد تولیدی و صنعتی 850 واحد فعال است و مابقی واحدها با ظرفیت های متفاوت فعالیت دارند.
گزارشگر: نرگس كریمی**انتشار:جهانبخش صفری
7361/6021

سرخط اخبار استان‌ها