فارسی آموزان جمهوری آذربایجان در روز بزرگداشت سعدی گردهم آمدند

باكو – ایرنا – فارسی آموزان و علاقه مندان به زبان فارسی در جمهوری آذربایجان به مناسبت روز بزرگداشت سعدی امروز /شنبه/ در باكو گردهم آمدند.

به گزارش ایرنا، این گردهمایی با حضور جمعی از فارسی آموزان كلاس های مقاطع مختلف كه از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان به آموزش زبان فارسی مشغول هستند، برگزار شد.
در این گردهمایی اهمیت آشنایی و یاد گیری زبان فارسی از ابعاد مختلف مورد تاكید قرار گرفت .
اصغر فارسی رایزن فرهنگی سفارت كشورمان در جمهوری آذربایجان طی سخنانی در این گردهمایی با اشاره به جایگاه خاص زبان فارسی در میان زبان های مختلف جهان گفت: بزرگان زبان و ادبیات فارسی همواره جامعه بشری را دعوت به حق، نیكی و خداجویی كرده اند .
وی درباره خلاقیت فردوسی، سعدی و حافظ بحث كرد و با اشار به این كه كلام آنها جاویدانه بوده و خواهد بود، افزود: همین زبان شیرین فارسی است كه حكیم نظامی را زبانزد دنیا و مولانا را دگرگون كرده است .
رایزن فرهنگی سفارت كشورمان در بخشی از سخنان خود با اشاره به ساده تر بودن زبان فارسی در مقایسه با زبان های دیگر، به فواید یادگیری این زبان شیرین از ابعاد مختلف پرداخت .
اصغر فارسی افزود: امروزه در موزه های معروف جهان از جمله در موزه ها و انستیتوی مطالعاتی نسخ خطی جمهوری آذربایجان، متون، اسناد و ماخذ تاریخی زیادی به زبان فارسی وجود دارد كه آموزش و یادگیری زبان فارسی به مطالعه این اسناد و یادگارهای تاریخی و فرهنگی كمك می كند .
وی همچنین فراگیری زبان فارسی را از نظر آشنای نزدیك با بزرگان ادبیات فارسی مهم توصیف كرد .
آیگون علی زاده استاد زبان فارسی و كارشناس فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر زبان فارسی در برخی دانشگاه های جمهوری آذربایجان تدریس می شود .
وی افزود: با توجه به همسایه بودن ایران و جمهوری آذربایجان، علاقه بیشتر برای آشنای نزدیك با ایران در جمهوری آذربایجان وجود دارد .
علی زاده با اشاره به اشتیاق و علاقه خاص زبان آموزان به یادگیری زبان فارسی در كلاس های آموزشی رایزنی فرهنگی كشورمان در باكو، گفت: آنها می خواهند با آموزش این زبان با ماخذ تاریخی و فرهنگی كشورشان هر چه بیشتر آشنا شوند .
در چارچوب این گردهمایی همچنین مسابقه شعر به زبان فارسی در میان فارسی آموزان برگزار شد كه به تنی چند از فارسی آموزان شایسته از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران جوایزی اعطا شد.
در حال حاضر بیش از یكصد و 20 زبان آموز از جمهوری آذربایجان در كلاس های رایزنی فرهنگی سفارت كشورمان در باكو زبان فارسی را در مقاطع ابتدای، متوسطه و عالی فرا می گیرند.
همچنین تا به حال از سوی رایزنی فرهنگی كشورمان پنج دور المپیاد زبان فارسی با حضور دانشجویان دانشگاه و مراكز علمی جمهوری آذربایجان برگزار شده و در سال جاری نیز برگزاری ششمین دوره این المپیاد برنامه ریزی شده است .
با مساعدت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر شش اطاق ایران در دانشگاه های مختلف جمهوری آذربایجان فعال است كه فرصت مناسبی برای آشنایی نزدیك دانشجویان این دانشگاه ها با كشورمان ایجاد می كند .
با مساعدت رایزنی فرهنگی سفارت كشورمان همچنین همه ساله در خصوص اعزام جمعی از دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاه های جمهوری آذربایجان به دانشگاههای تهران و تبریز برای طی كردن دوره دانش افزایی، اقدام می شود .
خاورم ** 337**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان