حمایت مجدد وزیر دفاع انگلیس از فروش سلاح به عربستان سعودی

لندن - ایرنا - 'مایكل فالون' وزیر دفاع انگلیس عصر روز جمعه در اظهاراتی، ضمن اشاره به تمایل لندن به افزایش همكاری های تسلیحاتی با متحدانش پس از خروج از اتحادیه اروپا، بار دیگر از فروش سلاح به عربستان حمایت كرد.

به گزارش ایرنا، مایكل فالون وزیر دفاع انگلیس در سخنانی در جمع كاركنان شركت تسلیحاتی «ام بی دی ا» در «استیون ایج»، بیان داشت: همانطور كه می دانید ما اتحادیه اروپا را ترك می كنیم اما می خواهیم كه بیش از گذشته جهانی شویم و با دوستان و متحدانمان در دنیا ارتباط برقرار كنیم.
وی افزود: اگر می خواهید بدانید این به چه معناست به فعالیت های شركت خودتان نگاه كنید. شركتی كه مهارت های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی را در یك مجموعه جمع كرده و قادر به ساخت موشك هایی است كه می تواند تقاضاهای دریایی، زمینی و هوایی را پاسخ دهد.
شركت تسلیحاتی «ام بی دی آ» در سال 2007 میلادی قراردادی را به ارزش 200 میلیون پوند بابت فروش موشك و ابزار نظامی با رژیم معمر قذافی رهبر مخلوع لیبی امضاء كرده بود.
این شركت همچنین سازنده موشك های موسوم به بریم استون و استون شادو است و آنها را به نیروی هوایی عربستان كه برای بمباران غیر نظامیان یمنی استفاده می شود، می فروشد.
مایكل فالون در جریان این نشست در پاسخ به خبرنگار ایندیپندنت مبنی براینكه آیا انگلیس اشتباه فروش اسلحه به لیبی را تكرار و مجددا به عربستان اسلحه خواهد فروخت، گفت: عربستان حق دارد از حق خودش دفاع كند. آنها از سوی حوثی ها در مرزهای جنوب كشور مورد حمله قرار گرفته و می خواهند حكومت قانونی در یمن را بازگردانند.
فالون پیشتر در گزارشی به نمایندگان مجلس عوام تایید كرده بود كه ارتش عربستان سعودی، در جریان جنگ یمن از بمب های خوشه ای انگلیسی استفاده كرده است.
علاوه بر گروه‌های مدنی و ضد جنگ، كمیته‌های 'تجارت' و' توسعه بین‌الملل' مجلس عوام اخیرا درخواست كرده بودند تا زمان روشن شدن تحقیقات سازمان ملل در مورد اتهام وارده شده به عربستان سعودی در مورد اعمال جنایت جنگی در یمن، فروش سلاح به این كشور به حالت تعلیق درآید.
براساس آمار رسمی كارزار تبلیغاتی مبارزه با تجارت سلاح، عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات از انگلیس است و از سال 2010 تجهیزاتی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون پوند از این كشور دریافت كرده است.
به نوشته ایندیپندنت، از زمان تجاوز نظامی عربستان سعودی در یمن در مارس سال 2015 میلادی، انگلیس مجوز فروش تسلیحات به ارزش سه میلیارد پوند را به این كشور صادر كرده است. این قراردادها شامل فروش هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین به ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون پوند، موشك‌ها و بمب‌ها به ارزش یك میلیارد و 100 میلیون پوند و خودروهای زرهی و تانك‌ها به ارزش 430 هزار پوند می‌شود.
ائتلاف موسوم به ائتلاف عربی به سركردگی عربستان و دیگر كشورهای عربی منطقه، از ششم فروردین سال 94 به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری فرای یمن و جلوگیری از قدرت گرفتن گروه انصارالله حملات همه جانبه ای را علیه یمن آغاز كرده اند كه این حملات نه تنها نتوانست نیروهای متجاوز را به هدف خود برساند، ‌بلكه خسارت و تلفات زیادی را به این نیروهای متجاوز وارد كرده است.
اروپام**4**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی