بوكان پایلوت طرح تحقیقاتی سكونتگاه‌های غیررسمی كشور انتخاب شد

مهاباد- ایرنا- مدیركل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح تحقیقاتی سكونتگاه‌های غیررسمی به صورت آزمایشی در كشور در شهرستان بوكان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نریمان مصطفایی روز جمعه در نشست ستاد بازآفرینی در سكونتگاه های غیر رسمی و بافت فرسوده شهر بوكان اظهار كرد: یكی از مهمترین نكاتی كه در این برنامه به خوبی به آن توجه شده مسئله پایدارسازی محلات و سكونتگاه‌های غیررسمی است كه بر این اساس برنامه‌های پایدارسازی نیز به صورت پنج ساله و براساس برنامه ششم توسعه تدوین می‌شود.
وی ادامه داد: ستاد شهرستانی بازآفرینی پایدار شهری، شامل مواردی مانند ارتقا خدمات شهری، راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده، تحقق اهداف و مصوبات ملی بازآفرینی شهری، پیشگیری و پیشنگری از باز تولید محدوده ها و محله های ناكارآمد شهری، تحقق مفاد سند ملی و ناكارآمد شهری هستند.
مصطفایی اضافه كرد: بیشتر این سكونت گاه ها بدون سند مالكیت هستند و از نظر ویژگی كاربری و برخورداری از خدمات زیر ساختی به شدت دچار كمبود هستند و مداخله در این گونه بافت ها به منظور ساماندهی و توانمند سازی با مشاركت خود مردم است.
مدیركل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینكه شهرداری ها به عنوان دبیر ستاد بازآفرینی شهری در محور برنامه‌های این حوزه قرار دارند، اظهار كرد: اولویت اساسی در این بخش توانمندسازی ساكنان محلات است وهم‌افزایی اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و غیره باید مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار بوكان نیز در این نشست گفت: وضعیت مهاجرپذیری و ضریب شهرنشینی بوكان بیشتر از متوسط استانی و كشوری است اما افزایش سكونتگاه های غیر رسمی باعث شده كه شهر بوكان در طول سال های گذشته توسعه پیدا نكند.
جمال خسروی ادامه داد: شهر بوكان در سطح كشور بعد از اسلامشهر تهران از رشد 12.5درصد برخوردار بوده و این موضوع باعث شده به رتبه دوم جمعیت شهری در كشور تبدیل شود.
وی همچنین با بیان اینكه شهر بوكان از سال 75به بعد به شدت دچار توسعه نامتوازن شهری شده، گفت: از مجموع مساحت یكهزار و 765 هكتاری شهر بوكان 321هكتار آن یعنی حدود بیش از 18درصد از كل مساحت شهر بوكان كه به صورت طولی است در قالب هفت محله به عنوان سكوتنگاه های غیر رسمی شناسایی شده است.
فرماندار بوكان اضافه كرد: از میان پنج محله امیر آباد، اسلام آباد، كلتپه و كوی اندیشه با مساحت 171هكتار به عنوان سكونتگاه های غیر رسمی دارای اولویت به عنوان سكونتگاه های غیر رسمی دارای اولویت به عنوان محلات هدف شناسایی شده و به تصویب رسیده است.
خسروی در خصوص بافت های فرسوده شهر بوكان افزود: در سال 1394مطالعات بافت های فرسوده به تصویب نهایی رسیده و از مجموع مساحت شهری بوكان 340هكتار به عنوان بافت فرسوده مورد مطالعه قرار گرفت.
وی اظهار كرد: 48درصد جمعیت شهری شهر بوكان در محدوده بافت فرسوده و سكونتگاه های غیر رسمی قرار دارد.
** شهرداری بوكان با 500میلیارد ریال بدهی شهرداری ورشكسته است
شهردار بوكان نیز در این جلسه با بیان اینكه شهرداری بوكان بیش از 500میلیارد ریال بدهی دارد، گفت: شهرداری بوكان به بیش از 95 پیمانكار بدهی دارد و بدهی این پیمانكاران از سال 1392 تا كنون پرداخت نشده است.
سعدی رادمنش ادامه داد: در طرح توسعه شهر بوكان و طرح جامع آن متاسفانه مشاور طرح مشكلات را به خوبی ندیده و در آن سطحی نگری شده و مشكلات آینده شهر دیده نشده است.
شهرستان بوكان دارای 251هزار نفر جمعیت بوده كه از این جمعیت 195هزار نفر آن در شهر و بقیه در روستاها ساكن هستند.
شهرستان بوكان یكی از شهرهای پرجمعیت استان آذربایجان غربی در جنوب این استان قرار دارد.
مهمترین اخبار ایرنای كشور، آذربایجان غربی و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبری تلگرام این رسانه به آدرسirnamahabad@ دریافت كنید.
**7510/3093خبرنگار: محمد ادیب**انتشار دهنده: پیمان پاكزاد