وزیر بهداشت: برای سلامتی، ورزش باید به عنوان فرهنگ نهادینه شود

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه نزدیك به 50 درصد مردم اضافه وزن، كبد چرب، دیابت و فشار خون دارند و درمان اصلی همه آنها پیاده روی و ورزش است، بر ضرورت نهادینه شدن فرهنگ ورزش تاكید كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از وبدا، سید حسن هاشمی همزمان با اولین روز از هفته سلامت و در حاشیه همایش پیاده روی خانوادگی در تهران افزود: برای داشتن طول عمر بیشتر و زندگی سالم تر باید تحرك فیزیكی و ورزش را در اولویت قرار دهیم.
وی ضمن تاكید بر اهمیت ورزش در میانسالی، گفت: ورزش و تحرك فیزیكی در سنین كودكی نیز تاثیر بسیاری در سلامت جسم‌ و روح دارد و باید برای انجام ورزش و فعالیت های فیزیكی، تنبلی را كنار بگذاریم.
وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت توجه مردم به سلامت خود افزود: باید به پیشگیری اهمیت زیادی داد و مردم نباید فكر كنند كه ابتلا به بیماری فقط برای دیگران اتفاق می افتد و باید توجه داشت افرادی كه به پیشگیری اهمیت می دهند كمتر و دیرتر به بیماری مبتلا می شوند.
دكتر هاشمی با بیان اینكه طول عمر ایرانیان به طور میانگین 76-77 سال است، گفت: متاسفانه ایرانیان 10تا 12 سال پایانی عمر خود را همراه با دردهای استخوانی، كمردرد، زانودرد و به نوعی با معلولیت سپری می كنند.

**ورزش باید از سوی والدین دانش آموزان به عنوان یك فرهنگ، نهادینه شود
وزیر بهداشت تاكید كرد: ورزش باید از سوی والدین دانش آموزان بعنوان یك فرهنگ، نهادینه شود و كودكان‌ باید ورزش را به عنوان بخشی از سبك زندگی خود بیاموزند.
هاشمی با تاكید بر اینكه دانش آموزان باید روزانه 20 دقیقه ورزش كنند افزود: البته كودكان در این‌سنین جنب و جوش خوبی دارند كه این به سلامت آنها نیز كمك می كند.
وزیر بهداشت با بیان این كه سازمان‌جهانی بهداشت موضوع شعار امسال روز جهانی بهداشت را سلامت روان اعلام كرده است، افزود: با ورزش و فعالیت فیزیكی می توان علاوه بر تامین سلامت جسم به سلامت روح و روان ‌نیز كمك كرد.
اجتمام/1193**تنظیم:حسن حیدری* انتشار: زهره محتشمی پور
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej