۳۱ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۷:۵۵
کد خبر: 82499485
۰ نفر
حذف سكه ازمبادلات اقتصادی كره جنوبی

پكن - ایرنا - كره جنوبی از امروز (پنجشنبه) طرحی را به مرحله اجرا گذاشته است كه در صورت موفقیت آمیز بودن آن می تواند زمینه حذف سكه در مبادلات اقتصادی این كشور را فراهم سازد.

به گزارش ایرنا، تارنمای بانك مركزی كره جنوبی كه از چند روز پیش در خصوص اجرای این طرح اطلاع رسانی می كرد، یادآور شد كه اجرای طرح مزبور از امروز به صورت آزمایشی آغاز شده است.
گزارش می افزاید: این طرح همچنین به مشتریان و خریداران امكان می دهد به جای دریافت بقیه پول های خود به صورت سكه، از فروشنده بخواهند این مبالغ را به كارت های ویژه ای كه در همین رابطه طراحی شده واریز كند.
یونهاپ به نقل از بانك مركزی كره جنوبی اعلام كرد كه مبالغ واریز شده به داخل این كارتها توسط خریداران قابل برداشت است و آنان می توانند از مبالغ داخل آن برای خریدهای بعدی استفاده كنند.
بانك مركزی كره جنوبی می گوید، چنانچه این طرح موفقیت آمیز باشد شهروندان كره ای دیگر نیازی به حمل پول خرد و سكه نخواهند داشت و این مساله زمینه حذف آن در معاملات روزمره را فراهم می سازد.
تارنمای بانك مركزی كره جنوبی همچنین یكی دیگر از اهداف اجرای این طرح را آسایش و آرامش مردم هنگام خرید دانسته و یادآور شده است: حذف سكه از مبادلات روزانه باعث كاهش قابل توجه هزینه های این بانك هم می شود.
گفته شده كه در حال حاضر این طرح آزمایشی با مشاركت چند فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای كره جنوبی اجرایی شده كه در صورت موفقیت آمیز بودن، به دیگر مراكز خرید و تجاری تعمیم داده خواهد شد.
بر اساس گزارش ها، كره جنوبی سال گذشته حدود 47 میلیون دلار را برای ضرب سكه های جدید هزینه كرده است كه بانك مركزی این كشور می گوید، اجرای این طرح و اقبال مردم از آن می تواند هزینه تولید سكه را به طرز قابل توجهی كاهش ‎دهد.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی